| Inferno a întrebat:

De ce Dumnezeu si nu Zeus? De ce Lucifer si nu Hades? De ce Iad si nu Tartar?

24 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Oricum o fi, eu ma inchin lui Allah. no talking

| MortemAeternum a răspuns:

Pentru ca asta zice biblia, pentru ca asta zice istoria, pentru ca asta zic crestinii care au fost indoctrinati de mici(cei ca nu au fost si sunt crestini tot respectul).

| mihairacu a răspuns (pentru MortemAeternum):

Esti ateu?

| MortemAeternum a răspuns (pentru mihairacu):

Da, de ce?

| mihairacu a răspuns (pentru MortemAeternum):

Intrebam...
Apropo respect.

| DrunkenRat a răspuns:

Du-te la greci si vei gasi alt inteligent care intreaba 'de ce Zeus si nu Dumnezeu...'.

| harciog a răspuns:

Pentru ca existenta e una singura dobitocule.

| NoChanceForUs a răspuns:

Pentru că nu suntem greci.

| Anonimgirltpu a răspuns:

Pentru ca fiecare om are dreptul sa ii zica cum vrea. De ex eu cateodata ii zic Lui Dumnezeu "Sefu". Si tu poti sa ii zici cum consideri.

| Archdaemon a răspuns:

Eu prefer Zeus si Hades oricum tot mitologia nordica imi place mai mult Odin e zeul meu preferat

| alecx4music a răspuns:

Ba da esti fenomenal cu intrebarile tale tampite despre religie...
Ai putea sa iluminezi tot Parisu cu energia pe care o irosesti postand intrebari aiurea. Sfatu' meu: fa dracu ceva util!

| PreaSfintitu a răspuns (pentru alecx4music):

Stii de obicei nu ma bag asa aiurea in seama, dar cine mor.tii ma-tii ti-a cerut sfatul?

| Inferno explică (pentru alecx4music):

Cine te pune sa raspunzi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Mithra asta seamana cu isus

Cel mai vechi zeu al populațiilor germanice era însă Tyr (Tiwaz), un zeu al războiului, ale cărui atribuții erau de a hotărî victoria în diferite bătălii. De asemenea Tyr era și un zeu al luminii și al cerului, apărător al dreptății și al legămintelor, fiind asemănător zeului persan Mithra.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Mitologie_nordic%C4%83

| alecx4music a răspuns (pentru PreaSfintitu):

Vorbeste cu mortii matii poate iti spun ei.

| alin334 a răspuns:

Raspunsul e pe atat de simplu pe cat pare de greu, la zeus din cate stiu eu avea 3441 de copii, ce ai vazut tu bun la el? in afara de putere?

| DanAmarandei a răspuns:

Pentru ca asta e moda acum si zeii erau din moda de acum 2500 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca cica dumnezeu nu e zeu e ceva mai special, nu exista dovezi istorice, nu exista dovezi deloc dar credem ce aiurea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Mitologie_nordic%C4%83

Cel mai vechi zeu al populațiilor germanice era însă Tyr (Tiwaz), un zeu al războiului, ale cărui atribuții erau de a hotărî victoria în diferite bătălii. De asemenea Tyr era și un zeu al luminii și al cerului, apărător al dreptății și al legămintelor, fiind asemănător zeului persan Mithra. = acelasi personaj ca mesia
În mitologia nordică, viziunea despre viitor este sumbră. La sfârșitul lumii se spune că puterea răului și a haosului va depăși pe cea a binelui și a ordinii. Loki și copii lui se vor elibera și vor căuta să se răzbune pe zeii Asgard-ului. O iarnă de trei ani, Fimbulwinter, se va așterne peste întreaga lume, pământul se va cutremura, stelele se vor prăbuși, morții vor veni din Niflheim sau din Helheim pentru a-i ataca pe cei vii, oamenii se vor ucide între ei. O parte din uriași va veni într-o corabie construită din unghiile morților, iar alta, condusă de Surtur se va urca pe curcubeul care duce spre Tărâmul Zeilor. Heimdall, zeul paznic al tărâmului Asgard, va observa venirea giganților și va aduna o întreagă armată pentru a apăra ordinea firească a lumii. Zeii vor lupta împreună cu cei mai viteji eroi, Einherjar, în această luptă finală. Sfârșitul va fi tragic, Odin, Thor, Freyr, Tyr și alți zei importanți vor muri, universul va fi distrus de flăcările lui Surtur și vor exista puțini supraviețuitori.
Cu toate acestea, după lupta finală, numită Ragnarok, vor mai fi câțiva supraviețuitori, atât oameni cât și zei, care vor popula noua lume și vor începe un nou ciclu de existență. Referitor la acest mit, părerile savanților sunt împărțite: unii cred că apariția unei noi lumi după Raganrok este doar un element care trădează influența creștină și care a fost adăugat ulterior mitologiei nordice. Dacă această ipoteză este falsă, eshatologia descrisă în Voluspa ar putea reflecta o mai veche tradiție indo-europeană aflată în legătură cu ideologia zoroastrismului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai tu cate conturi ai? si cum poti sa-ti raspunzi singur? nu mai bine monologhezi in fata oglinzii?

| dragos1294 a răspuns:

Pentru ca zeus, hades, tartar sunt din mitologiea greaca

| IsBlacks a răspuns:

Pentru ca esti tu dobitoc si gata!

| illulovesu a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu e bun, iertator, milos si iubitor. Zeii sunt obsedati de putere, control, sunt neiertatori si cruzi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru illulovesu):

Citeste vechiul testament sa vezi cat de bun este