| gabryel a întrebat:

Am auzit ca dupa aceste cutremure puternice s-a modificat durata zilei si axa terestra, ce inseamna aceste modificari?

Răspuns Câştigător
| costymaximus a răspuns:

Oamenii de stiinta de la Jet Propulsion Laboratory, o divizie din cadrul NASA, au calculat modul in care rotatia Pamantului s-a modificat in urma cutremurului de la sfarsitul lui februarie. In urma unor rezultate preliminare, acestia au ajuns la concluzia ca e posibil ca seismul sa fi scurtat durata unei zile pamantesti cu aproximativ 1, 26 microsecunde (o secunda este formata dintr-un milion de micro secunde). Potrivit site-ului nasa.gov, si axa numerica a Pamantului s-ar fi modificat tot din aceasta cauza cu aproximativ 8 centimetri.

Ultimul mare seism care a avut un impact asemanator este cel din 2004, petrecut in Sumatra, care a scurtat durata unei zile pamantesti cu 6, 8 milisecunde si a modificat axa Pamantului cu 7 centimetri.

7 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

@elena

Specialistii aia ar trebui sa ne explice atunci si de ce nu se da peste cap alternananta zi/noapte.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@gabryel

Istoria (recenta) a Pamantului si a civilizatiei umane a fost martora unor cataclisme de proportii de neinchipuit (vezi eruptia vulcanului Krakatoa/Krakatau din 1883). Desi bine zgaltait, Pamantul si-a vazut intotdeauna mai departe de traiectoria lui orbitala si rotativa. Nu are nicio legatura cu 2012, nu se va intampla nimic in 2012.

regis
| regis a răspuns:

Mi se parea mie ca trece ziua mai repede, dar nu stiam de unde mi se trage. laughing
Va dati seama ca unii sunt platiti cu sume uriase pentru a face aceste calcule?
Imi permit si eu un calcul gratuit si va rog ca in anul 795660 sa imi aduceti aminte sa imi potrivesc ceasul, ca pe atunci se aduna o secunda.

@elena - pe ce strada locuiesti? Ca pe strada mea ora are tot 60 de minute... Si spune-le specialistilor sa tina mana pe o plita incinsa timp de un minut, sa vada cat de mult se va dilata timpul (imi cer scuze lui Einstein pentru plagiat).

| elena a răspuns:

Parerile specialistilor sunt impartite, unii spun ca s-a modificat, altii spun ca aceasta afirmatie este o prostie, cert este, ca in urma unor cercetari specialistii din lume au afirmat ca durata orei nu mai este de 60 minute ci de 45, din aceasta cauza spunem " vai, ce repede a trecut timpul!".

| Alex_7297 a răspuns:

Păi dacă s-a modificat înclinaţia axei terestre normal că s-a schimbat şi durata zilei, pentru că sunt interdependente...Sunt modificări insesizabile, dar permanente... N-o să-ţi schimbe programul, stai calm!

| madaa a răspuns:

Dupa 2012 va fi un nou inceput nu un sfarsit ziua va fi zi iar noaptea noapte anotimpurile la fel asta este urmarea pacatelor noastra pentru ca noi si la o gluma injuram da mai at cand ne lovim...

| gabryel explică:

M-am cam lamurit dar aceste modificari ne afecteaza cumva viata? O fi cumva de la apropierea anului 2012? Si inca ceva, cand se vor inversa polii ce se va intampla, ce efecte negative va avea aceasta inversare?