| harciog a întrebat:

Am avut un bunic care fuma.Am o mama credincioasa.Era acolo-n sat si un preot care nu-l spovedea pe bunicul pe motiv ca fuma, dar bunicul incapatinat rau de tot de parca o facea p'al naibii fuma in continuare de parca n-avea nevoie de bolboroselile popii.Mama, femeie credincioasa, ii tot spunea sa lase naibii tigarea dar el nu si nu.Am surprins un dialog al lui simplu de tot, dar care mi-a cam dat de gindit atunci, catre mama;"-Pai ce ma? Asta-i popa? Am petrecut 7 popi pina acum si unul nu s-a luat de tigarea mea. Iar tu, daca nu ai baut si nu ai fumat crezi ca te vei duce in rai? Pai raiul e ocupat fata deja.Aceasta ultima afirmatie m-a facut sa-mi storc creerii nu pentru adevarul sau minciuna din ea ci mai mult; De unde stia el? Facea vizite icognito pe acolo?

21 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Băi animaluleX problema mă depăseste, dar ne tălmaceste treaba asta amicul nostru in ale sfintelor, prea sfantul Fumareţ si ceilati din oastea Domnului Cristi202, Ema, Georgiana, Wales, powernight,...

| EmaS a răspuns:

Domnul Isus a spus:,, Eu ma duc sa va pregatesc un loc.Ca acolo unde sunt Eu, sa fiti si voi.In casa Tatalui Meu, sunt multe locasuri. Daca n-ar fi fost asa, v-as fi spus.,, Mai este loc si pentru tine, draga Harciog!

| Vizitiul a răspuns:

Cel mai probabil se simtea vinovat, era constient ca, in urma celor facute la viata lui, nu putea opta la un loc in rai. Constiinta ii dicta acest lucru, si nu numai...Constiinta i-a dictat si : "pai raiul e ocupat deja." Ceea ce inseamna resemnare. Iar odata resemnat, la ce sa te mai lasi de tigari? Sunt sigur ca in zona asta sta raspunsul la intrebare.

| DorelSudoru a răspuns:

Sa nu te spovedeasca daca fumezi pai faceam cu el mai rau decat cu admini pe bloglaughing

| Dumnezău a răspuns:

Pai,sa-ti explic cum sta treaba. Bunicul tau nu fuma tigari originale, d-alea cu timbru.Nu,nici nu sarea gardul in Serbia sa ia de la fratii mei marfa premium-class ieftina ca braga. Bunu' tau isi facea tigarile handjob...aaa...handmade,perdonne moi! Isi lua o foaie din Biblie(ce poarta sfantului Rai,doar ai avut Biblie acasa!),isi punea tutunul pe care probabil il intretinea noaptea,ascuns de privirile vigilente ale mamei tale in foita,crea o minunatie si o frumusata de joint, il rula, si il fuma.Astfel,ajungand in perioadele cand era high,sau copt,rupt,praf, toxicomanat etc. sa faca o vizita la portile sfantului Rai, vazand ca e plin.(cred ca juca echipa lu' Manchester care s-a prabusit prin '60 cu FCM RIP,cu alte mortaciuni d-astea,d-alde Ferenc Puskas,Wilt Chamberlain etc. si de aceea era plin; ce sa-i faci: miza mare,orgolii mari)Probabil ca asa stia,sau poate a jucat o tabla cu Peter,care desigur,i-a rupt fasu' si i-a sters memoria,deoarece in perioadele in care nu veneau pacatosi la portile sfantului Rai,Peter o ardea cu Harry Potter si gasca, de unde a invatat vraja de stergere de memorie, si i-a modificat memoria bunicului tau astfel incat sa creada la intoarcere ca era plin.Cred ca asa.Sanatate bunicului tau.All Hail Serbia! Peace!

| Hăgiul a răspuns:

Era tatal mamei sau al tatalui tau? Nu de alta, dar poate era o intelegere tata-fiu, mai stii?

| Laminin a răspuns:

Depinde de tigarile care le fuma. poate si-a cumparat ceva de la magazinele de vise si o fi avut viziuni. Ca doar pentru asta sunt, nu?

| Amidepsi a răspuns:

Era doar o expresie care sa ii motiveze dependenta.Raiul nu e niciodata plin, la fel cum nu e niciodata gol.Sunt sigura ca bunicul tau a spus asta pentru ca era suparat ca toata lumea se lua de obiceiurile lui nesanatoase, nicidecum din cauza unei revelatii marete in materie de filozofie sau credinta.

| EfraimAshdothabediahKochBar a răspuns:

Hmmm...de ce situatia descrisa de tine imi aduce aminte de Morometii?

| anyia a răspuns:

Ei, si tu acum...nu stii?! Dumnezeu le trimite cate o telegrama celor care vor si acolo e lista oamenilor ce vor ajunge in Rai. Bunicul tau stia numarul maxim si cand a vazut ca toate locurile sunt deja ocupate s-a gandit ca e mai bine sa-si traiasca viata asa cum vrea el decat sa caute o cale spre "mantuire". Caci tot acolo ajungea dupa moarte chiar daca scotea dracii din preot, nu-i asa?happy

| CrysisMD a răspuns:

Intreaba-l si ai sa vezi e o sa iti raspunda

| Ofiintă a răspuns:

De unde sa stie, din propria initiativa nu din experientza dar fiecare om are propria lui parere despre cealalta lume fie din gluma fie si in serios crede-ma nimeni nu stie 100% ce o sa ne astepte in cealalta lume

| Alexandru_5661 a răspuns:

Pai nici nu se stie daca exista iad sau rai... cat de credincios ai fi tot nu poti sa stii asta!(sunt credincios dar tot am dubii) Iar "popa" ala din satul in care sta bunicul tau e batut in cap!

| Ecou a răspuns:

Plasture cu nicotina!

| airam a răspuns:

Eu cred ca el a zis ca raiul e deja ocupat, pentru in conceptia batranilor acum lumea este foarte pacatoasa iar pe vremuri nu era asa:-)batranii au unele conceptii ale lor pe care nu li le poti schimba vreodatahappysau poate se referea la faptul ca desi maikta nu a baut si nu a fumat, a facut totusi alte pacate si din aceasta cauza nu se va duce in raihappy

| Lokii a răspuns:

A fost un simplu raspuns sa scape de mama ta banuiesclaughing.
Nu are cum sa stiehappy...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El asemana raiul cu lumea, asa cum au scos soi oamenii alta vorba.pana la dumnezeu, te mananca sfintii. dumnezeu si sfintii sant incoruptibili harcioage.despre,{bolboroselile popii} vom mai vorbi cand o fi vorba de parintii nostri si de noi personal.ai uitat sa spui ca bunicul a murit de cancert la gat, probabil din cauza tigarii.da, la 83 de ani.dar de cancer.

| DaDaDa a răspuns:

De ce ne intrebi asta? te tot lauzi de creinciosi, de popi, de fumatori.doamne ce credincioasa! lasa-ne in paceeee...
face-ti ce vreti

| z0z0x a răspuns:

Ete-fas ce sa stie? Raiul n-are limite.Nu trebuia sa te stresezi atat, lasa-l in voia lui happy

| GΛБЯłΞŁ a răspuns:

Nu stiu dar imi vine sa-l omor pe ala care a inventat tigarile.