| Theo94 a întrebat:

Am inteles ca iernile de acum zeci de ani nu erau asa calde sau nu aveau perioade asa calde ca cele recente. Doar in zonele montane plus cateva zone din proximitatea lor cred mai ninge mai abundent si se mentin temperaturi scazute.

Totusi in perioada revolutiei din 1989 a fost mai cald ca de obicei pentru acea perioada.

Puteti vedea in filmari si poze din acea perioada ca oamenii nu erau imbracati prea gros si nici nu era zapada.

"Aşa cum am afirmat şi la începutul primei fraze, pe 16. XII, vremea din România era mult mai caldă decât ar fi fost normal pentru mijloc de decembrie. În aceste condiţii, la Timişoara, punctul de plecare al revoluţiei româneşti, s-a înregistrat o maximă de 16.7°C. Nici noaptea nu a fost cu mult mai frig, temperatura minimă a coborât uşor sub valoarea de 7°C"

"De asemenea, vreme foarte caldă şi în restul ţării, cu maxime de peste 14°C în nord, la Botoşani, cu 14.1°C şi o minimă de 5°C, cât şi în Bucureşti, cu o maximă de 15.4°C şi o minimă de cca. 4°C."

"Această răcire din cursul zilei de 25 decembrie 1989 s-a datorat unei advecţii uşoare de aer rece dinspre nord-estul continentului, urmând ca după 27-29 decembrie 1989 să-şi facă apariţia şi fulgii de zăpadă care au mai ascuns din urmele de sânge plătit pentru scăparea de sub dictatura comunistă."

https://www.meteomoldova.ro/......brie-1989/

https://www.dcnews.ro/......93223.html

A fost doar o anomalie meteo sau ierni calde erau si inainte sau ambele?

Ce credeti?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"A fost doar o anomalie meteo sau ierni calde erau si inainte sau ambele? Ce credeti?"

nu e pe crezute, cifrele vorbesc:

https://www.digi24.ro/......de-2203709

| LordCristobal a răspuns:

Eu sunt nascut in 99 si pot sa zic iernile s-au schimbat din 2010 incoace.Pana in 2010 aveam anotimpuri normale cu vreme specifice lor adica iarna era iarna si vara era vara.Dar din 2010 iarna s-a lungit si in marite iar in urmatorii ani decembrie a fost mai calduros iar iarna incepea abia pe la mijlocul lui ianuarie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii spun ca Pământul trece prin cicluri multiple de încălzire și răcire și ca nu trebuie sa ne facem griji cu privire la încălzirea globala! Fiecare cu părerea lui

| ALM2000RO a răspuns:

Încălzirea globală își face simțite efectele tot mai puternice și mai intense, însă anomalii meteo au existat dintotdeauna și în toată lumea.