| Andradutzza a întrebat:

Am nevoie de raspuns urgent! La chimie, la elementele sistemului periodic, cum pot sa-mi dau seama de valenta, fara sa vad tabelul? Ne-a zis acum un an profesoara o teorie. dar am uitat. puteti sa ma ajutati? Dau funda celui mai rapid si corect raspuns. Multumesc! :*

2 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

De obicei metalele au 2.Carbon 2,4(parca). Daca te intereseaza stii si pe ninafara in mare.

| SUDSteaua1947 a răspuns:

Nu cred ca ai cum.Pe noi, profesoara ne lasa sa ne uitam la tabel.