| Xfantasy a întrebat:

Englezii, francezii, rusii, grecii cred si ei in dumnezeu pe langa multi altii. De ce numai in romania exista cei mai multi atei si tot felul de religii nemaiauzite. Aaaaa...cred ca stiu eu. Pentru ca noi suntem romani si suntem cei destepti.[Si cu asta nu ma refer la bine]. Voi ce credeti. De ce suntem noi cei cu mintea mai mare? Pentru raspunsul care-mi place dau funda...

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Eu cred ca acestea sunt rezultatele educatiei din timpul comunismului. Oamenii au fost invatati ca nu exista Dumnezeu.Sistemul comunist a facut educatie, dar a interzis libertatea omului de a alege.Si unii s-au multumit sa creada ca nu exista Dumnezeu, nu au mai cercetat si inima lor s-a impietrit.

22 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De unde ai scos tu chestia cu cei mai multi atei in Romania?
Dimpotriva, majoritatea romanilor se declara crestini-ortodocsi sau de alte religii. Si asta, in primul rand datorita educatiei precare. Gandeste-te ca in Romania inca mai exista un procent destul de insemnat de analfabeti. Mai punem la socoteala si semi-analfabetii aia care nu sunt in stare sa inteleaga un mesaj scris si nici sa-l citeasca bine. Mai adaugam si pe cei ai caror creieri au fost sistematic spalati de parinti, bunici si orele de religie de la scoala si vei vedea ca peste 90% din populatie este crestina.
Ah! Ca nu toti crestinii aleg sa se bata cu pumnii in piept si sa bata cruci peste cruci in fata fiecarei biserici pe langa care trec, e o alta problema. Multi crestini isi tin pentru ei convingerile religioase si accepta diversitatea neconsiderand a priori ca cei de alta religie sau ateii sunt dusmanii lor personali. De fapt, astia sunt adevaratii crestini; cei care respecta convingerile celorlalti.

| wales a răspuns:

Nu România deține acest record. La noi poți să spui că sunt creștini mulți care practică obiceiuri păgâne și nu vreau să numesc cauza.

Pentru Baka.

Întrebarea se referă strict la țările preponderent creștine. Pentru cultura ta generală, nu în Japonia sunt cei mai mulți atei, ci în China. Nu te mai grăbi să faci afirmații pe care nu le stăpânești, ajungi să te faci singurel de râs, fi mai atent.

| wales a răspuns:

Pentru VladStroian; Dacă nu știi să respecți și părerea celor din jurul tău ai o mare problemă cu adaptarea în societate. Pe viitor dacă ai ceva comentarii de făcut la adresa altor utilizatori, nu mai încerca să generalizezi ca și cum toți ar fi după modelul gândirii tale, nu toți îți acceptă dejecțiile. Asemenea limbaj numai oamenii introvertiți îl folosesc.

| Angel0 a răspuns:

Deții informații insuficiente despre religie în general.

| FucktheSystem a răspuns:

Dar în România nu-s mulți atei, majoritari sunt credincioșii. În țările nordice sunt mulți atei și de asta probabil o și duc așa de bine. Deci nu noi suntem cei cu mintea mare cin nordicii.

| Klepto a răspuns:

Ai mai iesit si prin alte tari sa intrebi oameni sau te-ai trezit ca te-a palit inspiratia?
In Romania s-a rasturnat caruta cu atei si persoane care cred in ceea ce vor ele.Nu auzi tu de atei deoarece ei nu se afiseaza ca si crestinii.Nu cred ca o sa vezi un ateu cu un ranjet mare sub mustata ca el nu cred in Merlin de ceruri, mai degraba vezi un crestin cum ii "Da, Dumnezeu ma iubeste, o sa-i cant cantece de lauda cu o doaga de butoi pe cap".
FYI, romanii au cel mai scazut IQ din toata Europa... deci...
Romanii sunt buricul, sunt ateii aia rai care urasc toata lumea, mai sunt si dinaia care cred in curcubee duble si nu in Dumnezeu, huoooo huoooo.
Du-te prin alte tari, vezi pe acolo cum sta treaba cu ateismul si celelalte religii, si revino.Eu zic sa mergi in SUA, acolo o sa vezi 85903485034750 religii de care n-ai auzit in viata ta.
Eu sa ma cred destept? Eu nu scot asemenea blasfemii pe gura, eu is prost, defect, ciudat, ateu si este posibil ca sa invart la cazanul nr.5, cazanul cu super modele dependente de cocaina care au injungiat pe oricine in spate si s-au culcat cu oricine sa ajunga departe.

| thealchemist a răspuns:

Pentru ca in Romania comunismul a avut cea mai extrema forma si a spalat creierul oamenilor. asta se vede nu numai legat de preferintele religioase dar si cu privire la politica si tot restul, oamenii nu gindesc in general inainte sa faca o alegere sau alta.

| miradoniz a răspuns:

hee hee nu cred ca în România sunt cei mai mulți ateihee hee cred însa ca în România sunt cei mai mulți oameni care cred în Dumnezeu și sunt dezamăgiți de bisericahee hee în restul lumii,oamenii par,cel puțin, ceva mai neinteresați de cele sfinte-dar credința în Dumnezeu e ceva atât de personal, încât e greu sa ai o părere valabila.

| chelstone a răspuns:

Sincer eu nu am vazut in alte tari oameni care se comporta ca dracii impielitati, balind dupa mortaciuni. In schimb au vazut aseara cum madrilenii au iesit in strada pentru ca nu au fost de acord ca guvernul spaniol sa plateasca vizita papei la Madrid, pe de alta parte romanasii nostri au ramas fara reactie cand au fost sfidati de Udrea in momentul in care a aparut la conferinte de presa si emisiuni cu o rochie de 14.310 Lire sterline.

| chelstone a răspuns:

Ema, eu cred ca acesta este rezultatelor extremelor prin care am trecut in ultimele decade ale existentei noaste cumulat cu lipsa de educatie din zonele rurale (mai ales aia care isi amaneteaza viitorul pe cativa lei pentru un vot)

| Kosuchin a răspuns:

Uhm, nu te supara dar in tarile nordice exista cel mai mare procentaj de atei, ele + Japonia(not sure).
PS. Scrie totusi cu R.

| bluebios a răspuns:

Romania este una dintre tarile cu cei mai multi credinciosi din Europa. In Anglia si in Franta sunt mai multi atei raportat la numarul de locuitori decat in Romania. Rusia si Grecia sunt cam la fel ca Romaia in ceea ce priveste numarul de credinciosi. Tara cea mai atee este Cehia care are 75% din populatie formata din atei. (in Romania sunt cam 3% atei).

| Zenithf a răspuns:

Mi se pare ca tu traiesti pe alta lume. straight face
Englejii sunt cei mai atei, urmati de olandeji si de suedeji. Religiile de care auzim in Romania vin in general din Vest, fie ca au aparut acolo, ca religiile protestante sau neoprotestante, fie ca le-au preluat din alte parti (Orient, Africa, istorie veche - religia wicca de exemplu).
Deci, de unde *bip* ai tras tu concluzia asta?
Intrebare mai legata de situatia reala ar fi: de ce ajung sa fie tot mai multi romani atei sau sa se converteasca la alte religii? Cred ca oricine poate sa-ti raspunda: "popii sunt de vina". Adica majoritatea popilor, sa nu generalizez.

| Zenithf a răspuns:

Daca ari fi toti popii cum a fost parintele Galeriu, de exemplu, atunci nu stiu cati romani s-ar mai uita la alte religii. Parintele acesta era asa de "nebun" ca, odata cand a intalnit un cersetor pe strada, i-a dat incaltamintea lui si a mers descult pana acasa. Nebun da, pentru lumea asta intoarsa cu susul in jos.

| MenInShadow a răspuns:

Ba dimpotriva, noi suntem aia mai incuiati la minte, pentru ca nu ne gandim niciodata la urmari, sau la alte posibilitati, doar sarim dupa nervi,sau alte sentimente.
Englezii,Francezii,Rusii, Grecii, se gandesc si ei poate daca Dumnezeu ezista... dar, ei se gandesc si asa: "Daca exista, sunt fericit ca eu cred in El, si voi avea de castigat, iar daca nu exista, nu cred ca am ceva de pierdut". Romanii zic.ca daca esti credincios, te duci la biserica, participi la slujbe, etc. Asta zic mai mult batranii, pentru ca ei asa au fost invatati.
Insa cei din strainatate, m-au invatat si pe mine, ce e credinta, in sensul ca, am invatat cum gandesc ei, si le-am dat dreptate. Mai sunt si unii romani cu care vb si imi dau dreptate la chestii din astea... Deci ei spun ca "Nu trebuie sa te duci neaparat la biserica sau la mai multe biserici daca esti credincios. Nu ca nu este bine, dar nu este neaaparata nevoie. Credinta este daca tu simti din suflet ca Dumnezeu exista, atata timp cat simti asta, esti credincioswinking" Eu asa gandesctongue

| corasa a răspuns:

Ai datele gresite. Europa centrala si mai ales nordica are cel mai mare procentaj de atei. Romania e o tara eminamente crestina, ateii nostri sunt mult mai putini.

| Mayar a răspuns:

Pt ca asa e fewlul lor de a fi, genele mostenite si anturajul mizerabil, care ii baga in ceata cu privire la religie

| Jeremy1 a răspuns:

Ba dimpotriva, in tarile mentionate de tine fenomenul ateismului este ceva normal. Doar du-te intr-una dintre tarile alea si spune ca esti ateu. Nimeni nu va spune nimic. De ce? Pentru ca este un lucru normal. Acum spune in Romania ca esti ateu si vezi cum iti sar toti in cap. Cel putin asa s-a intamplat in ambele situatii in cazul meu.

In Romania exista cei mai multi atei? Am trait sa o aud si p-asta. De-abia de 5% din populatie e atee. Sunt extrem de putini atei in aceasta tara, doar ca-mi par ca o persoana neumblata care nu prea are habar de multe.

PS: Roflmao, a ajuns Grecia drept un exemplu pozitiv. Grecia se tine pe picioare doar datorita turismului, ca in rest e praf.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

In Romania sunt mult mai putini atei decat in alte tari. Si ema esti cam proasta pleaca dracu de aici ca ne enervezi.

| StopCardiak a răspuns:

Da cred singurii care nu cred sunt budistii, arabii si islamici ne spune la geografie in cazul tau cred ca nu ti-a spus!

| XxTerrorxX2 a răspuns:

Sa stiti ca raspunsul real e ca romanii mai demult chiar si in vremurile acestea in Romania vin tot felul de oameni din tot felul de tari si nu mai pleaca... asa se face schimb de culturi

| RougeEttiquete a răspuns:

Nu cred ca in Romania sunt religii nemaiauzite.atunci de budism ce zici? Ei cred in Buda nu in Dumnezeu.