| vladd94 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cei credinciosi. Daca Dumnezeu este atotcreatorul si totodata atotputernic, poate sa creeze o piatra atat de grea incat sa n-o poata ridica nici El? ganditi-va inainte sa dati un raspunshappy

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Miturile biblice se contrazic aici. Una bucata Dumnezeu omnipotent si una bucata piatra colosala. Nu poate ridica piatra si automat devine impotent (nu ma refer la impotenta sexuala).
Concluzie: Dumnezeu si piatra sunt un mit.

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu, in schimb se pare ca poate crea un dobitoc atat de mare incat sa se creada superinteligent imediat ce s-a impiedicat de un paradox.
Oops, se pare ca nu m-am gandit inainte sa dau un raspuns...

| DorelSudoru a răspuns:

O so creeze dar no sa poata ridiac pentru. ce el creaza din dorinta luilaughing (sau asa ceva) si daca isi doreste so no poata ridica no ridica

| Thunder a răspuns:

Nici nu trebuie sa ma gandesc. E o intrebare penibila. Eu sunt agnostic, dar daca ar fi un zeu care ar vrea sa demonstreze ca exista prin crearea unei pietre pe care sa nu o poata ridica nici el, pe mine nu m-ar impresiona. Am mai vazut de 400 de mii de ori intrebarea asta, ca si oul cu gaina. Chiar daca ar exista de ce ar face asa ceva? Mai bine ar trimite niste tratamente pentru boli. Asa vor sa demonstreze ateii/agnosticii ca nu exista zeitati? Prin intrebari penbile?

| MagicSmile7 a răspuns:

Uite si eu ma intreb de ce Dumnezeu procedeaza asa si nu invers...pe noi ne-a creat Dumnezeu dar pe EL cine? ideea e ca ratiunea noastra nu e la un nivel cu ratiunea lui Dumnezeu. Am un sfat* in primul rind ar trebui sa te preocupe vesnicia si apoi cind o dobindesti il intrebi pe Dumnezeu! aceste ginduri sint periculoase ai putea spune "pe naiba" dar sa stii ca scopul lor este de a te indeparta de Dumnezeu (in cazul in care crezi in El si ai o legatura personala cu El)altfel iti subliniaza si mai mult neincrederea!

| GyeBaek a răspuns:

Ba da

| otilia88 a răspuns:

Nu, nu poate sa nu poata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda...copii tampiti. ce intrebare mai e si asta? de ce ar crea dumnezeu o piatra pe care nu ar putea sa o ridice el?:l la ce i'ar fi de folos? mai bine'e gandeste'te inainte sa pui o intrebare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum s-o ridice? Dumnezeu este duh, nu om sau alta fiinta.este duh. el nu ridica, cu asta se ocupa ingerii, oamenii, animalele. Dumnezeu creeaza, principii, si legi drepte, care tin universulsi dupa care se conduce acesta, de la cea mai mica creatie pana la marginile cele mai indepartate ale lui.asa cred.

| Queen_1031 a răspuns:

Nu, clar.

| asoter a răspuns:

Intrebarea ta e fara sens. Te gandesti la Creator ca la o persoana si nu e happy