| dmess a întrebat:

Daca Dumnezeu e atotputernic si atostiutor, ar putea sa creeze o piatra pe care nici El sa nu o poata ridica?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
18 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Pai in primul rand dumnezeu ar trebui sa se creeze pe el insusi, pentru ca nu exista. Dar daca nu exista cum sa se creeze? laughing))

Răspuns utilizator avertizat
| AnaMaria_2328 a răspuns:

Ce? ceti da asta? Doamna Fereste! n-am auzit-o si pe asta, tu te auzi spui? iti dau si eu intrebare, de ce tu nu crezi in Dumnezeu? Si nu te lasi de intrebarile astea sucite? Pentru ce ii trebuie lui Dumnezeu sa creeze o piatra ca El sa no ridice? Lui Dumnezeu nu ii este placut aceasta.Tu tai frunze la ciini ca ai inventat asa ceva!

| Edd_4925 a răspuns:

Paradoxul lui Epicur- Fie Dumnezeu vrea sa opreasca raul, dar nu poate; fie poate, dar nu vrea. Daca vrea, dar nu poate, atunci nu e atotputernic. Daca poate si nu vrea, atunci este el însusi rau. Daca Dumnezeu poate opri raul si vrea sa-l opreasca, atunci de ce mai există rau în lume?

| Dunnamite a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin Dumnezeu! daca tu crezi ca Dumnezeu este un tip cu muschi care ridica pietre!? uaaaaa! se distruge conceptul de atotputernic! eu cred ca intrebarea asta ai auzit-o si tu pe undeva pe la scoala./fac. de la un profesor la care ras. lui a fost asta! da, da' nu se distruge conceptul de atotstiutor si dupa cum stim cu totii stiinta bate puterea!(brain over power) eu zic asa: Dumnezeu creaza piatra aia mare si tare, pe care El prin atotputernicia Sa n-o poate misca, da' fiind totodata si atotstiutor, creaza o macara mai tare decat piatra si o ridica! ce zici de ras asta!

| Dunnamite a răspuns:

Sunt crestin ca asa am fost boteza! da' daca tu ai impresia ca ma ataci zicandu-mi crestin, te inseli, sau jalnic! laughing... pot sa zic ca ti-am rezolvat problema logic! iar acum faptul ca nu stii ce sa mai zici ma faci jalnic apoi crestin. ca si cum crestin fiind am o conceptie redusa! uite in un raspuns mai bun decat ala! Da poate sa creeze bolovanu tau, da' nu vrea, pentru ca are lucrui mai bune de facut! ce zici de asta! uite o intrebare mai scurta! ce se intampla cand forta absoluta intalneste obiectul imobil?

| theorizer a răspuns:

@dmess nu e ateu (...atotstiutor), e antiteu. el incearca sa demonstreze ca Dumnezeu nu exista.
logica umana nu poate intelege infinitul. cu infinitatea spatiului mai treaca-mearga, dar ce te faci cu infinitatea timpului, ma refer la partea trecuta, adica au trecut un infinit de ani, cum dracu mai vine si asta
daca admitem ca exista lucruri pe care nu le intelegem atunci nu ne hazardam cam mult incercand sa demonstram ca Dumnezeu nu exista?
PS problema e pusa asa: daca Dumnezeu se poate invinge pe el insusi inseamna deci ca nu e atotputernic... hypnotized

| Aldebaran a răspuns:

Parerea mea personala e ca Dumnezeu nu are cum sa fie un atotputernic! Daca e atotputernic inseamna ca poate sa stie si viitorul. Daca stie viitorul inseamna ca stie ce voi face in clipa urmatoare. In situatia asta mai avem noi liberul arbitru!? Nu ar fi el incalcat de Insusi Dumnezeu prin atotputernicia Sa? Cred ca daca Dumnezeu ne-a lasat liberi...a renuntat la atotputernicia Lui. Accept si alte pareri asa ca nu sunt un indoctrinat care m-am cantonat in autosuficienta! Daca imi demonstreaza cineva in mod logic ca gresesc, in secunda urmatoare voi renunta la "teoria" mea.

| anyska a răspuns:

Dumnezeu poate face orice : )

| Alysée a răspuns:

Piatra e materie pe cand Dumnezeu este puterea spirituala suprema. Dumnezeu poate orice pentru ca e cel mai puternic doar e facut din dargoste pura si infinita.el are soarta intregii omeniri pe cap si tot ce face el e corect/doar de aia se cheama dumnezeu/deci daca ar creea o piatra pe care sa nu o poata ridica inseamna ca aluat decizia corecta si nuvrea ca piatra aia sa fie ridicata in veci vecilor pentru ca el nu greseste si stie ca nu iar mai trebui sa o ridice.El nu creeaza pietre ca sa se joace ci pentru ca din creearea pietrii pe care El vrea sa nu o poata ridica sa rezulte o fapta buna nu ceva facut in zadar, in fine nu stiu daca mi-a iesit explicatia dar am incercat. ps Dumnezeu nu isi incalca cuvantul sau nu face premonitii gresite iar la facerea pietrii daca rosteste sa nu o poata ridica nici chiar el asa va fi in veci vecilor
Amin

| OhFuckIForgotMyNameAgain a răspuns:

*pentru toata lumea!

Dumnezeu nu poate face rau! Raul ese facut de catre Satana cu ingaduinta lui Dumnezeu, sub forma unor incercari ale credintei.Cititi despre Dreptul Iov. Atunci veti vedea ca, prin rau, Dumnezeu ne pune la incercare. Daca noi trecem peste acest rau fara a ne lepada credinta in EL si fara a ne pierde nadejdea, atunci El ne va rasplati indoit sau chiar intreit!

trust mehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca dmess este ateu atotstiutor, si este pe TPU de cateva ore, ar putea sa nu mai faca pe interesantul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu, cu cunostintele unui elev de clasa a VIII-a + putina cercetare autonoma, ma gandesc asa:
Considerand ca piatra este facut de elementele din tabelul periodic si ca aceasta nu poate avea decat un numar intreg de atomi, masa pietrei nu poate fi un numar irational=>Masa pietrei este un numar rational=> Deci greutatea pietrei este infinitul de gradul 0(ℵ0).
Dumnezeu fiind atotputernic, acesta poate sa execute o forta de ridicare a pietrei irationala(daca doua tractoare trag un camion, fiecare cu o forta de 10000N, unghiul dintre ele fiind de 90 de grade, atunci forta rezultanta va fi 10000*v2), forta sa va fi infinita de gradul 2^ℵ0(^ = la puterea). Astfel, Dumnezeu, oricat de de grea ar face piatra, el va putea in continuare sa o ridice.

| Daryman a răspuns:

O_O nici eu nu stiu O_O buna intrebare happy

| dmenu a răspuns:

Dmess, o piatra care nu poate fi ridicata de Dumnezeu nu exista, deci intrebarea ta n-are sens din punct de vedere logic. Nu in puterea de a face orice consta atotputernicia lui Dumnezeu, ci in puterea de a face ceva ce are sens logic, si in conformitate cu natura Lui. El nu poate minti, de exemplu, pentru ca e Adevarul. In plus, ceea ce tu nu intelegi e ca exista o diferenta esentiala intre Dumnezeu (care e Spirit) si piatra (care e materie). Dumnezeu poate face orice lucru material, si nu trebuie sa actioneze asupra lui cu nici o forta materiala (de exemplu nu trebuie sa se aplece sa ridice piatra), ci poate spune un simplu cuvant si piatra se ridica singura. Numai materia e caracterizata de greutate, spiritul nu.