| Inferno a întrebat:

Ar trebui sa ne pese de animalele nonumane? De ce?

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pentru că suntem nepsihopaţi, cei care suntem.

| Inferno explică (pentru NOname):

Existi astazi multumita acelor "psihopati" si testelor pe care le-au facut pe animale, ar trebui sa le fi recunoscatoare.

| RAY a răspuns:

Sau plantele ele nu sufera? sau faptul ca taiem paduri si astfel cauzam multa suferinta, multa ipocrizie pe lumea asta, acuma cu raspunsul mie nu-mi pasa toti jucam in jocul evolutiei cel mai bine adaptat e in fata, majoritatea oamenilor sunt slabi, cei puternici nu trece de 10% din populatia planetei restul find manipulati si condusi de aia

| Inferno explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Toti suntem pamanteni... Singura problema este ca anumiti "pamanteni" trebuie sa moara pentru ca altii sa traiasca, iar asta o spune Natura,nu oamenii.
Fara "speciism" specia umana, alaturi de multe altele, nu ar putea exista. Este practic o necesitate biologica.

Principiul egalitatii spune ca toate organismele sufera in mod identic? Chiar daca asta este fals, pentru ca stim ca organisme mai complexe sufera mai mult decat organisme mai putin complexe? Suferinta e data de complexitatea sistemului nervos, iar suferinta unui vierme nu poate fi comparata, biologic vorbind, cu suferinta unei vaci.
https://www.youtube.com/watch?v=WgEyvFwHr-E
Minutul 0:45.

"Principiul egalitatii" = doar o alta aberatie scornita de un cretin.

Principiul cartofului spune ca toate sferele sunt cuburi, in concluzie aria cubului este egala cu aria sferei. :))

Poate este adevarat ca toti oamenii sufera in mod aproximativ egal, asa cum este adevarat ca toti indivizii unei specii sufera in mod egal.
Dar sa spui ca indivizi apartinand unor specii complet diferite sufera in mod egal este pur si simplu fals. Pe Pamant exista un intreg univers al suferintei ce porneste de la absenta ei (bacteriile, plantele si insectele)si continua gradat, culminand cu suferinta perceputa de om sau primate in general.

Sa spui ca vaca sufera mai mult decat rama nu e rasism sau speciism, este pur si simplu adevarul.

In primele patru minute deja am gasit prostiile de mai sus, nu ma mai obosesc sa vizionez si restul.
Sunt incredintat ca daca exista un motiv atat de bun pentru care ar trebui sa ne pese de restul animalelor, mai mult ca sigur poate fi enuntat intr-o singura fraza cu subiect si predicat. Sunt deci convins ca nu este nevoie de ore intregi de comparatii eronate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da oare animalele umane cum sunt?

| 6684464 a răspuns:

De ce nu?

| Inferno explică (pentru 6684464):

Pentru ca penicilina, vaccin si cresterea sperantei de viata.

| 6684464 a răspuns (pentru Inferno):

Ai vorbit ca un om egoist si insensibil, iar cuvintele astea nu au fost inventate de mine.

| 0Alexander0 a răspuns:

Categoric, daca vrem sa devenim cu adevarat fiintele rationale care ne credem, ar trebui sa admiram, totusi sa si respectam viata, oricum e ea, si sa nu mai depindem de legile naturii. Desi, stiu ca mai e un drum lung pana acolo, probabil ca sigur va veni odata cu evolutia noastra.