| thebeggar a întrebat:

Are cineva de împrumutat vreun principiu absolut ce nu poate fi încălcat în nici o situație?

Răspuns Câştigător
| Shammal a răspuns:

Existi iar existenta are o calitatea acea de a exista
What you put out is what you get back
tu iti creezi realitatea

29 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Principiu absolut?
Din clipa in care am hotarat de bunavoie sa devin mama, cea mai mare responsabilitate o am fata de copiii pe care i-am nascut. Viata copiilor mei depinde de felul in care-i iubesc, hranesc, cresc, educ, invat, dezvat etc. pentru ca eu am hotarat sa-i aduc in lumea asta, fara sa le cer permisiunea si a mea va fi raspunderea.
In virtutea acestei idei, vad prea multa lume inconstienta, care aduce pe lume copii de parca ar fi plouat cu ei din senin, prea multa lume incalca acest principiu absolut, obligatia solemna de parinte.
As vrea sa imprumut ideea asta tuturor parintilor si mai ales celor care vor deveni parinti.

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Ţi-am găsit şi aici stropul de frumuseţe şi adevăr. Ce de nostalgii şi admiraţii m-au luat...

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

"Daca pici sub elefant, adio!" asta principiu cu greutate laughing

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

laughing Da, sau de nedescălcat.

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

"Femeia are tot timpul o roata de rezerva! Femeia poate ce vrea!"
Stii ce-i asta?
Primele cuvinte necesare sa convinga femeile din orasul meu sa mearga la un curs de schimbat roata la masina.:O Azi s-a intamplat.
L-am ratat.
Cursul promitea o diploma(stii ca azi, daca n-ai acasa pe dulap 5 dosare cu diplome doveditoare, traiesti degeaba, da?) dar mai ales sa invete femeile sa schimbe roata la masina astfel incat sa nu-si distruga manichiura. Nu ca sa mai mearga masina aia, asta nu promitea nimeni, dar ca sa nu-si distruga manichiura.
"Femeia are tot timpul o roata de rezerva!" a fost azi un principiu de autobaza in parcare la mall.

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Cu puţină încurajare zburăm şi pe Lună. laughing
Aşa de fraiere ne cred ăştia? Sunt super hazlii reacţiile cocoşilor, când îmi scot Drujba la treabă.

Da' dacă n-am o roată de rezervă, înseamnă că nu-s femeie? Aoleu, mai e şi manichiura ultima mea grijă! Ar da faliment ăştia cu cursul, dacă toate ar fi ca mine.hee hee

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Nu glumeai! :))
http://www.vinsieu.ro/......318/e.html

Parcă văd în curând şi un curs de respirat, cu aer cadou şi cu diploma. =))

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Nu glumeam, nu pot eu sa fac glume chiar atat de reusite.

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

laughing E, vezi, te subestimezi!

Da' ce te faci fără diplomă?

În loc să facă cursuri şi să dea diplome pentru parenting, unde chiar că-i nevoie, ei vor să ne facă doctori în cauciucuri...

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Te-au decapitat. sad

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Nu.
Am ales sa ramana poza asta, mi se pare brus modern art.
Eu fara cap, oricum nu era niciodata suficient de incarcat si folositor, iar calul fara picioare, unde nu-i cap, vai de picioare, cumva, nu?

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

laughing A doua gluma bună pe ziua de azi, după Trump, deşi calitatea primei e îndoielnică.
Poza ta acum e un fel de dadaism, căruia în creativitatea ta tot i-ai găsit un capăt. laughing

Cum ţi-e noul TPU? Ţin minte în prima mea zi de navigare, mă simţeam ca avatarul tău, fără cap şi fără picioare. Sunt frustrante schimbările astea bruşte, care te scot din zona de confort, nu? Dar se compensează prin momente şi oameni dragi, care şi la o eventuală apocalipsă tot vor fi acolo. love struck

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Pai, cum sa fie? Putea fi si mai rau, de ex putea fi in maghiara big grin

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

rolling on the floor da, mereu e loc de mai rău.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Principiile sunt create după cum gândești, sub forme pozitive sau negative, luând astfel formă starea ta de spirit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum poate intelegi de ce ma crede toata lumea asa batuta-n cap. Nu exista principii absolute, dar totusi nu-mi tin respiratia mai mult de 5-6 minute ca risc sa-mi belesc creierul sau sa mor cu totul happy.

| thebeggar explică (pentru anonim_4396):

Nu pot sa inteleg cea ce nu cunosc, insa pot sa respir usurat, datorita faptului ca sunt constrans (dupa vreo 5-6 min), si asta chiar nu e din principiu

| anonim_4396 a răspuns (pentru thebeggar):

laughing).
m-am mai gandit si cred ca cauza-efect e singurul principiu care totusi sta in picioare pentru mine. Scuze de cacofonie, doar nu m-oi da peste cap ca am facut o cacofonie.
ar mai fi observatii, nici nu cred ca sunt principii: cu cat ai un sistem de principii mai bogat, cu atat ai o libertate mai ingradita; drumul spre iad e pavat cu intentii bune...or mai fi daca ma chinui sa ma mai gandesc.
E normal sa ai un set de valori (prin definitie valorile sunt schimbatoare happy ), dar atat cat sa nu-ti haleasca din libertate.

| thebeggar explică (pentru anonim_4396):

Chiar nu văd cacofonia decât în numele de ușer, și fiecare e liber să cacofoneze cât vrea el dacă nu e prea constrâns de vreun arbitru cu cartonașul roșu ridicat (știi tu cine e ăla). Oricum principiu = ipocrizie (latentă). De aceea aș fi vrut unul cu împrumut, ca să pot fi în pas cu moda happy

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ca exista cineva care si-o poate tine. Cel putin cat poate fi constient.

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Care e scopul valorilor daca nu-ti halesc din libertate? Sa presupunem ca mie imi place sa fur si altuia nu ii place. Daca as vrea sa adopt un principiu de genul "sa nu fur", mie nu mi s-ar aplica, pentru ca mi-ar hali liberatatea. Cat despre cel caruia nu-i place sa fure, nu inteleg ce rost mai are principiul, pentru ca el o face de la sine. Apoi daca ti-l mai si schimbi cand ai chef, adica daca cel caruia nu-i place sa fure, ii scade bugetul si asta il face pe el sa inceapa sa fure si isi schimba principiul, atunci chiar nu mai au niciun rost happy

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

P.S. Omul nu moare daca-si tine respiratia. In cel mai rau caz lesina, iar in timp ce lesina, banuiesc ca incepe a respira, pentru ca nu-ti amintesti decat cand erai in picioare si te mai trezesti lat pe jos. Momentul cand ai ajuns la punctul critic si ai cazut pe jos, nu ti-l amintesti, deci e posibil sa respiri in acele momente.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Nu prea ma ghidez, in viata, dupa principii.
Mai mult, le privesc ca pe niste mici inchisori ale mintii umane menite sa limiteze.In detalii nu ma bag.

-Numai bine.

| Andeuta a răspuns:

Fa mai mult decat se asteapta de la tine. Devino atat de bun in activitatea ta incat, eventual, sa ajungi indispensabil. Exercita-ti privilegiul de a face cativa pasi in plus si bucura-te de toate recompensele pe care le primesti in schimb. Le meriti!

| FastAndFurious a răspuns:

Liberul arbitru.

| thebeggar explică (pentru FastAndFurious):

Prea constrâns pe gustul meu

| FastAndFurious a răspuns (pentru thebeggar):

La tine Nu inseamna Da probabil, daca ti se pare constrans.

| thebeggar explică (pentru FastAndFurious):

Sa-mi spui unde crapa ca sa stiu unde sa bat

| BlackOldSun a răspuns:

Regulile sunt facute sa fie incalcate!