| cristi202 a întrebat:

Argumente in favoarea existentei lui Dumnezeu. Episodul V.
(Pentru cei care credeati ca ati scapat de mine - sunt inca aici:). Am revenit dupa o lunga pauza pentru ca am avut ceva mai multisor de lucru, atita tot)
Episodul anterior: http://www.tpu.ro/......filosofie/

De ce nu il vad ateii pe Dumnezeu.

De f multe ori, ateii spun ca nu cred in Dumnezeu pentru ca nu il vad. Chestia asta am intilnit-o la 99% din atei. Am sa arat aici motivele pentru care un ateu nu poate sa Il vada pe Dumnezeu.
1) Necunoasterea lucrurilor. Daca ai pierdut in casa o moneda de 10 bani, e gresit sa spui ca moneda nu e acolo pentru ca ai cautat doar in sufragerie. Poti spune ca moneda nu e acolo decit in cazul in care ai cautat peste tot in casa, in orice cotlon al ei. Acum, nu poti spune ca Dumnezeu nu exista doar din ceea ce cunosti tu. Poti spune ca nu exista doar in cazul in care ai cunoaste toate lucrurile. Insa tu nu ai cum sa cunosti toate lucrurile din acest Univers. Ceea ce sti tu e ca si cum ai sti doar ce e in sufragerie, insa moneda poate fi in baie. Daca tu nu o vezi, e pentru ca nu sti asta, si e gresit sa spui ca ea nu exista in toata casa. Intii cauta printre toate lucrurile, si apoi pronunta-te. De aceea eu consider a fi ilogic sa spui despre un lucru ca nu exista si sa fi sigur de asta - nu poti sti ca nu exista cu siguranta decit daca cunosti toate lucrurile. Solutia - cauta acolo unde il poti gasi.
2) Nu poti sa il vezi pe Dumnezeu pentru ca nu ai folosit "instrumentul" adecvat. Poti sa incerci sa masori umiditatea apei cu un ampermetru, poti sa bagi bornele ampermetrului de mii si mii de ori in apa - cea ce vei descoperi va fi ca acul ampermetrului indica tot zero. Si e gresit atunci sa tragi concluzia ca apa nu are umiditate, ca ar fi uscata. Ceea ce ai facut tu e ca ai folosit un instrument gresit, si de aceea nu poti vedea realitatea. Pe Dumnezeu nu Il poti vedea fizic, Il poti percepe doar cu sufletul, cu spiritul, si instrumentul va fi credinta. Il poti vedea, dar mai intii trebuie sa crezi, Si, ca sa crezi, trebuie sa cauti adevarul, realitatea.
3) Despartirea. Cu totii stim ca exista lucruri pe care nu le putem vedea sau atinge pentru ca exista o despartire intre noi si ele. Biblia spune despre pacatele noastre ca pun un zid de despartire intre noi si Dumnezeu. Nu poti vedea pe cineva aflat dincolo de zidul unei camere. E gresit insa sa tragi concluzia ca persoana nu e acolo. Intii trebuie inalturata problema zidului. Si de aceea exista usi. Isus a spus "Eu sunt Usa". Deci, daca nu Il poti vedea pe Dumnezeu, e datorita pacatelor tale, rautatii din inima ta. (E cineva care sa fie perfect aici, care sa nu fi facut vreodata ceva rau? - as vrea sa il cunosc!). Ca sa Il vezi, trebuie rezolvata aceasta problema, care nu e usoara. Si atunci cu siguranta Il vei vedea pe Dumnezeu.
Va urma. Cu siguranta!

55 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Yume
Ma bucur ca ti-ai recapatat credinta.Ai grija de ea.Ea este cea mai pretioasa comoara.De ea depinde vesnicia noastra.Cat despre ura, scrie in Biblie ca cine uraste este un ucigas.Noi trebuie sa ne asemanam cu Domnul Isus.El ne iubeste neconditionat.Neiertarea roade ca cangrena, iti ia pacea, aduce amaraciune si te poti imbolnavi.Trebuie sa ceri ajutorul lui Dumnezeu, sa te lupti si tu si sa ierti.Asa cum ne rugam in rugaciunea Tatal nostru,,si ne iarta noua greselile precum si noi iertam gresitilor nostri.,, Cu ajutorul lui Dumnezeu, vei putea sa ierti.Aceasta iti va face bine sufletului si duhului tau.

| EmaS a răspuns:

Chelstone
Este o ilustratie.Isus este Usa prin care poti sa ai intrare la Tatal.El este mijlocitorul intre om si Dumnezeu.

| EmaS a răspuns:

Chelstone
Mahomed zace intr-un mormant, pe cand Isus este viu si mijloceste pentru noi.

| EmaS a răspuns:

Chelstone
Tot ce citesti aici chiar nu are un pic de influenta asupra ta? Esti atat de impietrit incat sa nu poti vedea?

| EmaS a răspuns:

Chelstone
Este mai usor sa crezi ca exista un Creator, decat sa crezi ca din nimic printr-o explozie a aparut totul si exista un echilibru atat de perfect.De ce nu mai apar si acum din nimic si alte cele?

| EmaS a răspuns:

Bluebios
Tocmai ca nu este cunoscuta cauza, noi o cunoastem! Noi stim ca nu poate sa fie o oarba intamplare, acest sistem deosebit de frumos si atat de complex.Numai un Creator atotputernic si cu o inteligenta superioara putea sa faca tot ce se vede, si sa existe acest echilibru perfect.

| EmaS a răspuns:

Bluebios
Oamenii de stiinta,dupa ce au cheltuit milioane de dolari pentru a face cercetari, in puterea ratiunii, povestea se incheie ca un cosmar.Tocmai au excaladat muntele ignorantei si sunt pe punctul de a cuceri varful cel mai inalt,dar cand se urca pe ultima stanca ce le-a mai ramas,sunt intampinati de un grup de teologi care stau acolo de secole! Iata ce spune James Tour,specialist in nanostiinta,, Numai un novice care nu stie nimic despre stiinta ar putea spune ca stiinta indeparteaza de credinta. Daca studiezi cu adevarat stiinta, ea te va apropia de Dumnezeu,,.

| EmaS a răspuns:

Bluebios
El este din vesnicie in vesnicie.El este inceputul si sfarsitul.

| Vizitiul a răspuns:

Nu crezi ca esti prea "mic" pentru a argumenta existenta d-zeului tau? Chiar crezi ca, de acolo de unde este are nevoie ca tu sa-i demonstrezi existenta pe internet? Si apropo de moneda aia. Vezi ca-i posibil sa fii mers la buda si s-o fi scapat in ea. In fragerie as cauta, in bucatarie as cauta, dar in veceu nu. Acolo pute a lucruri moi, ma-ntelegi?

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Băi, și doar l-am întrebat când urmează episodul V :
http://www.tpu.ro/......na-1.html.

Apache
| Apache a răspuns:

Omule fiecare cu parerea lui...ateii sunt impotriva crestinilor, crestinii impotriva la atei...asa o sa fie mereu

| cristi202 explică:

@Cobra:
1) Despre Mos Craciun sau Zina Maseluta sti cum au aparut, si de aceea lucrurile ti-s clare in aceasta privinta, nu mai trebuie sa cauti niciunde, pentru ca face parte din sfera cunoasterii tale.
2) Da, eu am reusit sa il "vad" pe Dumnezeu. Si orice om care crede si respecta ce are Biblia de zis pentru a-L vedea pe Dumnezeu, Il va vedea. Cumva, Dumnezeu i se va arata. Sau crezi ca pe degeaba au murit mii si mii de oameni si mor si azi pentru El? Adevaratul test in a-l vedea pe Dumnezeu sta in schimbarea propriei vieti in bine. Cind spui ca L-ai vazut, ceva trebuia sa se fi schimbat acolo in bine, altfel, poate sa fie f bine imaginatia ta. Nu cred ca e si in cazul musulmanilor sau a altor religii la fel.
3) Nu am zis ca trebuie sa fii perfect. Eu am spus ca Isus este usa de intrare la Dumnezeu. In crestinism, Isus isi daruieste perfectiunea prin sacrificiul Sau noua, prin cea ce a facut El la Cruce, noi suntem considerati "desavirsiti", perfecti, inaintea lui Dumnezeu, dar desigur ca si acest lucru e un alt aspect al credintei - trebuie sa crezi ce a facut Isus pentru tine, si acceptind, poti sa ajungi sa Il vezi pe Dumnezeu.
@Laura:
Tu ai zis-o, "Unei monezi nu îi poți pune la îndoială existența, din moment ce ai văzut-o/simțit-o". Da, asa e, deci si reversul e valabil. Daca nu ai vazut-o, poti sa ii pui la indoiala existenta. Dar doar atit. Intr-un cuvint, poti doar CREDE ca ea nu exista. Insa de la a crede pina la a te pronunta ca ea nu exista e cale lunga.
Sti tu cu siguranta ca nu e moneda acolo? Ai cautat chiar peste tot in Universul asta? Si daca chiar exista o alta incapere? Le sti tu pe toate cumva?
Si stai linistita ca Dumnezeu ii ajuta si pe cei rai. Daca vreun om poate sa faca ceva vreodata, daca poate primi ceva, daca se poate bucura de ceva, aceasta nu o poate face decit daca ii este dat de Dumnezeu.
Daca oamenii nu sunt perfecti, da, nu pot sa fie in stare sa o ia pe calea cea dreapta, si atunci au nevoie de un ajutor. Cel mai interesant in crestinism e ca ajutorul vine cind crezi. Intii crezi, apoi descoperi ca primesti ajutor. Nu degeaba a venit Isus Hristos la noi.
@Yume:
Ura este un pacat mare. Dar mai mare pacat e sa cazi in deznadejde de pe urma ei. Aceasta pentru ca deznadejdea ar veni ca urmare a necredintei in faptul ca Dumnezeu te iubeste asa cum esti si ca te accepta asa cum esti. Desigur, trebuie sa existe parerea de rau pentru acest pacat, nu trebuie sa doresti sa il ai si, cit poti, sa te lupti cu el pentru a nu pune stapinire pe inima ta, caci astfel ar fi grav. In rest, cere-ti iertare pentru acest pacat de fiecare data cind apare, cind rabufneste, si Dumnezeu e suficient de bun ca sa te ierte. Tu trebuie doar sa crezi asta. In rest, ce ti-a spus Ema e binevenit.
@ÉrotiqueConseils:
Tocmai de aceea ti-am si raspuns cu episodul 5. Aveam de gind mai de multisor sa revin, dar am fost f ocupat. Sau eram cumva programat de cineva sa o fac regulat?
@Bluebios:
1) Si de unde sti ca nu exista vreun ceainic scapat de vreun astronaut in spatiul cosmic si care a "calatorit" prin spatiu pina acolo?happyhappy Hai sa fim seriosi, acest lucru nu poate fi dovedit, da, dar in cazul lui Dumnezeu, daca Il cauti unde trebuie, descoperi ceva, descoperi o Realitate, descoperi ca chiar ai de-a face cu El. La inceput crezi ca poti sa Il gasesti (la faza cu ceainicul, nu poti crede, e clar), apoi, cautind, Il descoperi. Totul e sa cauti acolo unde nu ai cautat, nu doar sa te rezumi la ceea ce sti, ce ai cautat si sa spui ca nu exista.
2) Dumnezeu se implica in viata ta. Cind ai de-a face cu o persoana, nu cunosti pe deplin acea persoana, si ai nevoie de incredere (credinta). Orice relatie se bazeaza pe incredere. Daca cel de linga tine plinge, tu poti crede ca plinge pentru ca il doare ceva, sau pentru ca se preface - asta va afecta relatia ta cu el. La fel e si cu Dumnezeu. La inceput doar crezi, mai apoi descoperi realitatea, El nu doar te vede ca plingi, ci si vine si iti sterge lacrima din ochi, luind si durerea de acolo. El se implica in orice aspect al vietii tale. Ceea ce Mos Craciun, Zina Maseluta, sau altii de seama lor, nu o vor face.
3) Pt acest punct, citeste ce i-am scris lui Cobra. Raspunsul e acelasi.
@Mhn24;
Poti tu sa rizi de ce fac aici, o fi ce fac eu panarama, insa pina acum la toate episoadele nu mi s-a oferit un argument cit de cit serios. Ai tu cumva unul? Vreau sa il vad, altfel, mai bine nu te mai baga. TPU, si internetul, e suficient de mare incit sa fie loc pentru toti.
@Sirius:
Intr-un fel, ai dreptate. Lucrurile chiar put. Ca sa ajungi sa il vezi pe Dumnezeu, trebuie sa realizezi imputiciunea propriei inimi. Doar cind realizezi cit poti fi de rau poti sa Il vezi pe Dumnezeu. Cu asta incepe totul de fapt. Si de aceea sunt atit de putini crestinii autentici. E mult mai fain si mai usor sa te vezi cineva in lumea asta, sa crezi ca esti ceva, sau ca poti face ceva, decit sa vezi realitatea, ca nu esti de fapt decit ceva marunt si insignifiant.
@Lora:
Nu stim niciodata de ce Dumnezeu actioneaza asa in cazul copiilor mici. Eu as accepta sa imi moara copilul de mic daca as sti ca pe parcursul vietii lui ar deveni o pramatie de om care la sfirsitul vietii lui ar ajunge in iad. El ar merge acolo la Dumnezeu unde e bine si ceilalti copii au mers la fel. Combinatia intre faptul ca Dumnezeu este drept si iubitor ar trebui sa ne faca sa credem ca El stie ce face, ca ia cele mai bune solutii, chair daca aparent pentru noi, unele din ele par cruzimi.

| cristi202 explică:

@Chelstone:
"Ce argumente vrei sa aduca cineva?! Sa demonstreze ineptiile tale?". Da, sa zicem ca eu spun ineptii aici. Insa nimeni, dar absolut nimeni nu a dovedit inca asta, ca eu as zice ineptii. Mi se tot spune ca spun prostii, lucruri fara sens si logica, insa nimeni nu argumenteaza asta. Daca eu te-as face prost, daca nu argumentez, nu iti zic de ce esti prost, nu ar fi o insulta grava si nefondata asta? Eu am fost facut prost, insa nimeni nu mi-a zis de ce sunt prost, nimeni nu a adus un contraargument real. Toti s-au rezumat la a-mi spune ca sunt prost, si nu e corect.
"Tu compari un ban cu un dumnezeu omniprezent". E vorba doar de o pilda, desigur cu deficientele ei. Ceea ce am vrut sa scot in evidenta e nu banul, ci cunoasterea omului. Tu cunosti doar o mica, infima parte, din intregul care poate fi cunoscut. Dumnezeu e omniprezent, da, dar ca tu sa-l vezi trebuie sa cunosti unele lucruri pe care, daca nu le cunosti, nu Il poti vedea. Si daca nu le cunosti, si deci nu Il vezi, asta nu inseamna ca nu exista, tu doar nu stii ceea ce trebuie sa stii ca sa Il vezi. E ca la ecografie cind mergi la spital, tu te uiti pe monitor si nu vezi mai nimic, decit niste umbre si puncte. Nu sti ce e acolo, pentru ca nu cunosti, nu sti sa interpretezi imaginile. Un medic insa stie sa interpreteze, pentru ca cunoaste, pentru ca a invatat, si iti spune tot ce ai in maruntaie. Organele tale sunt acolo, cu toate problemele lor, insa tu nu le poti vedea, pentru ca nu sti, nu cunosti suficient pentru a le vedea. Poate ca pilda asta e ceva mai clara. La fel e si cu Dumnezeu. El e chiar linga tine, in Biblie spune asta si spune ca cu toate astea bijbiim in a-l gasi, pentru ca nu stim cum sa il gasim, si daca nu cunoastem, nu e corect sa spunem ca nu exista pentru ca nu l-am gasit din ceea ce noi cunoastem.
"Ideea este ca acel om doar crede ca-l va vedea pe dumnezeu, nu are aceasta certitudine. Si oricum orice credinta paleste in fata adevarului." Credinta e doar la inceput, am mai spus-o, e canalul, e instrumentul care te duce in posesia realitatii. Mai apoi, credinta devine certitudine, devine siguranta, pentru ca incepi sa vezi. In 20 de ani, am experimentat multe in ce priveste aceasta vedere, chiar acum trec printr-o perioada extrem de dificila a vietii mele, si daca nu ar fi certitudinea ca Dumnezeu exista si ca este cu mine, as fi fost de mult terminat. Dar asta imi da siguranta, imi da stabilitate, ma ajuta sa trec calm prin toate.
"mi se pare mai real mohamed din mormant decat iisus din cer. Crestinisul este mai aproape de basm decat islamismul." Da, corect, pentru ca oricind te poti duce la mormintul lui Mohamed. Dar asta pina ce realizezi, vezi, cit de viu e Isus Hristos.
"ce scrie aici este un atac la intelectul uman, mai ales ce a prezentat ca fiind dovezi cristi la punctele 1 si 2. Nu s-au adus dovezi." Da, nu am adus nici o dovada, e corect. Daca citeai mai atent inceputul, ai fi vazut ca de data asta nu am mai zis "Argumentul nr... Am zis doar de ce nu Il pot vedea ateii pe Dumnezeu. Desigur ca nu e vorba de argumente aici. Sunt prezentate doar niste cauze care ii fac pe atei sa nu vada ceea ce ar vrea sa vada ca sa creada.
"afla ca multi dintre ateii de astazi au fost crestini." Sti tu multi? Arata-mi doar unul! Cei care au fost credinciosi, nu sunt atei, doar se declara atei, am vorbit cu multi din ei, si cind i-am "descusut" un pic cu privire la ce cred, am descoperit ca aveau probleme in a intelege cum Dumnezeu actioneaza in viata omului - in momente de criza se asteptau la ceva cind de fapt era cu totul altceva, si atunci, dadeau vina pe Dumnezeu si se indepartau de El, insa asta nu inseamna ca nu mai credea in existenta Lui, ci doar ca si-au pierdut increderea il El. ew o diferenta, pentru ca daca vorbesti mai detaliat cu acei oameni, ei nu vor retacta niciodata experientele avute cu Dumnezeu inainte de momentul de criza, vor recunoaste ca Dumnezeu a fost viu si real pentru ei.
"Trebuie sa fii intr-un anume fel incat sa prezinti ca argument o comparatie intre un ban si ceva ce se presupune a fi omniprezent" Sti ceva omniprezent in lumea asta, ca sa pot aduce o comparatie mai buna? Fiecare pilda exprima ceva, insa la pilde, cind le folosesti exista impedimentul ca ele nu arata ceea ce vrei sa spui in mod exact, cu precizie matematica vorbind. Insa tu astsa ceri ce la mine. Omule, sunt doar niste pilde, cu deficientele lor. Incearca sa citesti mai atent si sa vezi ce am vrut sa spun, ca sa intelegi logica mea.
@Lora: tu vezi din perspectiva acestei vieti si doar atit chestia cu moartea copilului, eu incerc sa privesc mai mult, chiar si dincolo de acest aspect. Punctul meu de vedere a sustinut o mama si sotie a trei copii atunci cind sotul si toti copii i-au murit intyr-un accident grav de masina. Nu i-a fost usor, dar a trecut prin soc cu bine. Nu la fel a fost si cineva care a avut un singur copil pe care l-a avut si a impartasit puncut tau de vedere - e in stare de soc si acum, la 25 de ani de cind si-a pierdut copilul, e destul ca cineva sa ridice tonul un pic la ea, ca se si pierde cu totul. Tu vezi partial, eu incerc sa vad intregul, si ceea ce se intimpla dupa aceasta viata, si asta imi da puterea si taria de a merge mai departe, orice ar fi, chiar si un copil de as pierde.

| cristi202 explică:

@Zazu:
"Eu zic sa pornim de la faptul ca binele si raul sunt o realitate." Da, e corect ce zici. Dar tu, cu cunoasterea ta infima, ce bine si rau poti sa cunosti in comparatie cu binele si raul absolut? Prea putin. Poti bea intr-o zi torida de vara apa rece dintr-o fintina si sa crezi ca a fost un lucru extrem de bun. Fara sa stii ca de fapt ai luat virusul holerei, ceea ce e extrem de rau. Ceea ce noua ni se pare bun, nu intotdeauna e bun, si cu raul e la fel. Ca sa stii ce e cu adevarat bun, trebuie sa stii toate circumstantele, toate lucrurile. Ori, numai Dumnezeu stie asta. Si El, in bunatatea lui, actioneaza ca totul sa fie spre binele nostru, chiar daca uneori pare a fi totul rau. Un copil va zice mereu ca injectia de la vaccinul ce il primeste e rea, ca il doare, insa acea injectie il va proteja de lucruri mult mai rele pe parcurs. Lasa-L pe Dumnezeu, care le stie pe toate, sa decida ce e bine si ce e rau.

| cristi202 explică:

@chelstone:
"Faptul ca tu imi spui sa-l caut pe dumnezeu intr-o alta camera cand el se presupune a fi pretutindeni, este alta ineptie." Nu ai patit niciodata sa fi intr-o camera cu cineva si sa fii totusi extrem de departe, cu gindul in alta parte? Persoana era acolo, insa tu, desi erai fizic, nu erai acolo, si din acea cauza nici nu ai vazut ce facea persoana. Sau pentru cineva cu o putere de concentrare mare, daca face o activitate intensa, daca apare o persoana in camera, si apoi iasa, poate ca acea persoana sa nici nu fie observata, datortia concentrarii. In acest caz, concentrarea pe alte lucruri este "zidul" dintre tine si acea persoana. Ea e acolo, Dumnezeu e omniprezent, e acolo cu tine, insa tu ai ridicat un zid intre tine si el, chair daca El e cu tine acolo. Nu incerca sa simplifici lucrurile, ele sunt complexe, si sunt greu de redat in cuvinte, greu de redat in pilde si de aceea fiecare pilda isi are deficientele ei. Nu poti pune Absolutul in citeva cuvinte. Si nu ai citit bine, eu nu am pus accentul pe moneda, ci pe cunoasterea omului cu privire la acea moneda. Tu poti sa stii despre Dumnezeu sau nu poti sa stii, asta nu are nici o legatura cu prezenta Lui oriunde. Insa are legatura cu raportarea ta la El, pentru ca nestiind, usor poti sa spui ca El nici nu exista. Tu doar nu cunosti ce trebuie sa stii, nu sti sa vezi ce vede medicul la un ecograf. Desi Dumnezeu e acolo cu tine in permanenta.
@bluebios:
"OK si daca sa zicem ca D-zeu exista si a creat universul, D-zeu cum a aparut? " Simplu. Nu a aparut. Aparitia are de-a face cu timpul, pentru ca a fost un moment in care nu a existat, si a fost un moment cind a aparut. Ori chestia asta e strict legata de timp. Timpul e o caracteristica a Universului nostru, si uite cum l-ai limitat pe Dumnezeu la timp, la Universul in care traim. Ori, El e in afara Universului, deci si a timpului, deci nu poate fi vorba de o aparitie a Lui. El ori este, ori nu este, si atit, pentru ca este in afara timpului.

| wales a răspuns:

Aceste discuții în contradictoriu sunt lipsite de sens. Fiecare vorbește din încredințarea pe care o are.
Dacă eu spun că am trăit o anume experiență și am ajuns la concluzia că Dumnezeu există, pentru mine acest lucru este evident, dar pentru o altă persoană, din categoria scepticilor, nu reprezintă nimic convingător.
Dacă stăm bine și ne gândim, fiecare om se naște ateu, bine, nici nu confirmă, dar nici nu infirmă. Fiecare om a trecut prin faza de negare a existenței unui Creator. Dpdv logic, un creștin este mult mai îndreptățit să-și susțină credința decât un ateu necredința. Să nu uităm, creștinul a experimentat ambele concepte despre viață, cum tot așa un părinte este îndreptățit în fața copilului sau să spună; nu fă cutare lucru, experiența mea de viață spune că nu e bine ce faci. Știu pentru că am trecut și eu pe acolo.
Dumnezeu e duh " Ioan 4:24 ", nu vă mai chinuiți în zadar să spuneți, dacă nu-l văd, pecum scepticul Toma" Ioan 20:25 ", excludeți această idee. Dumnezeu nu poate fi perceput de simțurile materiale cu care am fost înzestrați. Nu poate un lucru material să perceapă un lucru imaterial. Dumnezeu interacționează cu omul la nivel de duh " spirit ", exceptând anumite intervenții când Dumnezeu se folosește de fenomenul teofaniei sau angelofaniei pentru a desăvârșii lucrarea Lui.
Acum, logica unui Univers creat este mult mai credibilă și rațională decât filozofia unui Univers apărut din nimic.

| wales a răspuns:

Dragă chelstone,

Iar intri în subiecte care te depășesc? Sau îți place s-o comiți mereu? Dpdv logic nu sunt decât două posibilități: Creație sau evoluție, cale de mijloc nu există și nu vreau să explic acum de ce. Dacă a fost creație totul se simplifică: " La început, Dumnezeu a făcut cerurile şi pământul." Gen 1:1.
Dacă vorbim de evoluție, vom avea o mare problemă. În primul rând această filozofie nu are o temelie, iar evoluționiștii asta au făcut, au început să construiască casa de la acoperiș. Dacă îl excluzi pe Dumnezeu din această ecuație înseamnă că la început a fost nimic " zero absolut ". Cumva a apărut concomitent primele PARTICULE cu ENERGIE cu tot să creeze MIȘCAREA și tot așa împingem lanțul minunilor ilogice ce le depășesc cu mult pe cele biblice. Asta da credință oarbă, fără pic de rațiune.2. Dacă evoluția este reală, atunci un alt miracol trebuie să fi fost intercalat la fiecare treaptă a evoluției, între un nivel de complexitate și cel următor. Procesele naturale sunt prescrise de legea a doua a termodinamicii, care stipulează că aceste procese se îndreaptă în mod firesc într-o direcție opusă direcției cerute de evoluție. Ele se îndreaptă descendent și nu ascendent. Această lege contrazice clar evoluția și confirmă creația. La început a fost maxim, iar cu timpul procesul descrește.
3. " insa eu nu pot crede o "teorie" rudimentara a crearii lumii prezentata in biblie "
Am tot repetat. Biblia nu este o carte cosmologică, subiectul ei principal este cu totul altul. Biblia conține puține date despre cum a luat ființă acest Univers, dar suficiente pentru o minte sclipitoare pentru a înțelege creația.
Biblia este rudimentară pentru cei care o ignoră și complexă pentru cei care se încred în ea.

| wales a răspuns:

Dragă Bluebios,

Eu nu scriu de la mine atunci când afirm anumite lucruri, sunt alții care se pricep mai bine că noi la treburile astea și din întâmplare am câteva cărți în domeniu.
Îți recomand să citești cartea " Bazele Biblice Ale Științei Moderne " scrisă de Henry M. Morris, în colaborare cu:

Steven A. Austin " Doctor în geologie, Pennsylvania - UȘ."
Richard B. Bliss " Doctor în educație științifică, University Sarasota."
Kenneth B. Cummings " Doctor în ecologie, Harvard University."
Carl B. Fliermans " Doctor în microbiologie, Indiana University."
Duane T. Gish " Doctor în biochimie, University of california, Berkeley."
Stephen Hawking " Cosmolog Pacific University."
Donald Hamann " Doctor în construcții mecanice, Virginia Polytechnic Institute."
John R. Meyer " Doctor în zoologie, University of Iowa."
John N. Moore " Doctor în educația științei, Michigan State University."
Jean S. Morton " Doctor în biologie celulară, George Washington University."
John W. Slusher " Doctor în fizică, Columbia Pacific University."

Toți acești savanți au citat întreg manuscrisul.
Te îndemn să citești această carte, și nu numai ție, să vezi și părerea adevăraților specialiști în domeniul științific, ce părere au despre Creație.

" Teoria Big Bang-ului nu afima ca universul a aparut din nimic, "

Eu nu am spus că Teoria Big Bang-ului afirmă asta, eu nu am folosit cuvântul Big Bang. Tu citești la alții și-mi atribui mie, îți recomand o pereche de ochelari.

Dacă nu poți să faci rost de carte, îți recomand să urmărești următorul documentar.

Oameni de Știință spun: Pământul a fost creat! Teoria evoluției - Un basm.

www.youtube.com/watch?v=ZOr4JPhXOPc

www.youtube.com/watch?v=QvHNSgbcLgs

www.youtube.com/watch?v=m3ITWH8r2KM

www.youtube.com/watch?v=1oap8mwuOwI

www.youtube.com/watch?v=p-IWNKYHzzo

www.youtube.com/watch?v=GIaNUIdsjjY

www.youtube.com/watch?v=0xhVf4tK1GI

| wales a răspuns:

Dragă cheleston,

" Problema este alta, trebuie sa dovedesti ca dumnezeu a creat lumea "

Tu nu ai citit atent ce am scris eu și nu eu trebuie să dovedesc asta. Eu am spus că toate legile ordonate ne conduc logic la un creator, pentru că nici o lege nu se poate da singură, orice lege are un legiuitor, greșesc cu ceva?

" daca s-ar dovedi ca lumea a fost creata, nu rezulta implicit ca a fost creata de dumnezeul crestinilor, multe religii au un dumnezeu creator."

Nici o religie nu-și prezintă dumnezei lor omnipotenți și omniscienți. Biblia este singura care afirmă asta.
Tu înmulțești cauzele pentru a explica un singur efect.
Încearcă să fi practic și nu te mai complica singur.

| wales a răspuns:

Dragă Bluebios,

Am spus în repetate rânduri, existența Lui Dumnezeu nu poate fi demonstrată prin știință.
Știința înseamnă, lucrurile pe care le putem observa, studia și testa. Exemplul tău este irelevant în acest caz, de ce spun asta: Cu riscul de-a mă repeta, nu am susținut niciodată că Dumnezeu poate fi demonstrat prin intermediul științei, ci doar că probabilitatea este mai mare. În documentarul prezentat se dorește a demonstra, că probabilitatea existenței unui creator este mult mai mare decât o simplă întâmplare, principiul cauză - efect, legile ordonate etc. Toate indiciile a tot ce există ne conduc către o Cauză Primară necauzată.
Neputința omului de a înțelege omnipotența Lui Dumnezeu sau măreția creatoare, îl determină pe acesta să alunece în confuzie. Omul are tendința să înmulțească cauzele pentru a explica un singur efect, un exemplu clar este chiar întrebarea ta:

" Alta chestie daca ar exista un creator care a ceeat acesta "planeta privilegiata", ce rost ar fi avut sa creeze toate milioanele de galaxii care contin milionane de stele si sa "privilegieze" doar un singur coltisor din acest univers vast? "

Dar cel mai bun răspuns la dat chiar Isus:

" Dacă v-am vorbit despre lucruri pământeşti, şi nu credeţi, cum veţi crede când vă voi vorbi despre lucrurile cereşti?" Ioan 3:12.

De unde sunt creationistii asa de siguri ca Pamantul este singura "planeta privilegiata? " Savanții creaționiști se bazează pe probabilitatea crescută a existenței uni designer super inteligent în spatele întregului proiect universal.

Dragă chelstone,

"Argumente in favoarea existentei lui Dumnezeu."

Titlul se referă la probabilitatea crescută în favoarea Lui Dumnezeu. Nu eu trebuie să demonstrez, ci tu trebuie să te convingi, cântărind toate lucrurile într-un mod obiectiv.
Dacă ți-aș povesti o întâmplare din viața mea, cum a intervenit Dumnezeu, ai crede că El există?

| wales a răspuns:

Dragă Bluebios,

Versetul din Ioan 3:12, se referă la incapacitatea omului de a înțelege marea lucrare a Lui Dumnezeu. Cuvântul " credeți " din text, are rol de " a înțelege ", citește tot dialogul dintre Isus și Nicodim. Ioan 3:1-13.
Comparația versetului - Încearcă să-i explici unui copil de 2 ani cum funcționează un motor cu reacție. S-ar uita senin la tine și nu ar înțelege nimic. La fel este și cu întrebarea ta, Dumnezeu are un motiv bine întemeiat, în ciuda faptului că noi nu putem înțelege la nivelul nostru de gândire, de ce a trebuit să creeze un Univers atât de vast.
Despre Allah, întrebarea ta este legitimă, fiecare om are dreptul să întrebe, de ce Dumnezeu și nu Allah sau... Sper să înțelegi că 2-3 cuvinte scrise de mine pe TPU sunt insuficiente pentru a înțelege bine de ce. Dacă această întrebare te macină așa mult, caută în particular un răspuns obiectiv. Vei constata că dumnezeul coranului este foarte limitat. În Biblie nu scrie de acel iepure roz, în schimb, Biblia, conține foarte multe adevăruri demne de încredere. Să-ți dau un singur exemplu. Cum a știut Avraam să facă circumcizia la copii în a 8-a zi de la naștere? Genesa 17:12. În a 8-a zi de la naștere protrombina este la apogeu, ea transformându-se în trombină, o substanță coagulantă, care ajută la cicatrizarea rapidă a plăgilor. Și am foarte multe exemple de acest fel.
Apropo, ateismul modern nu se bazează pe știință, ci el are rădăcini foarte adânci în istorie. Ateismul a trebuit să adopte și el o filozofie despre viață, iar convingerile lui sau oprit asupra gândirii evoluționiste. Aceeași gândire o mai împart și panteiștii, umaniștii sau agnosticii – eufemisme care în esență înseamnă de fapt același lucru. Egiptul antic avea o religie evoluționistă de tip panteist sau mitul cosmogonic al sumerienilor care seamănă izbitor de tare cu teoria evoluției de astăzi. Și astea sunt lucruri demne de luat în seamă și de cercetat.
Darwin a avut de unde să se inspire suficient.

| chelstone a răspuns:

1. Pe dumnezeu nu l-am avut in buzunar si l-am pierdut, si parca era omniprezent, banul nu are aceasta caracteristica, deci argumentul tau este nefondat.

2. Fratioare, si musulmanii il vad pe allah tot prin credinta, religiile sunt bazate pe credinte, doar ca acestea sunt subiective, ele nu releva realitatea, ci doar opinia unora.

3. Bine nu-l vezi pe dumnezeu ca-i in celalta camera, dar usa?! usa o vede toata lumea si nu seamana cu Iisus. Plus ca acest sistem poate fi aplicat si la musulmani sau la alte religii pentru a explica aceasta imposibilitate de a vedea cu ochii pe zei.

N-ai adus niciun argument. Deci, n-ai demonstrat nimic.

| chelstone a răspuns:

''Poti tu sa rizi de ce fac aici, o fi ce fac eu panarama, insa pina acum la toate episoadele nu mi s-a oferit un argument cit de cit serios. Ai tu cumva unul?''
Ce argumente vrei sa aduca cineva?! Sa demonstreze ineptiile tale?
Ti-am demonstrat ca tu nu ai adus vreun argument in ceea ce ai prezentat mai sus, mai ales la punctul 1, se vede ca faci niste comparatii care nu-si au rostul si sunt total aberante. Tu compari un ban cu un dumnezeu omniprezent, comparatia aceasta este una inegala, irelevanta, banul nu este omniprezent, in schimb dumnezeu este omniprezent si nu-l vede nimeni. Asa ca sunt mai multe sanse sa gasesti un ac in carul cu fan decat sa-l gasesti pe dumnezeu.

''Sau crezi ca pe degeaba au murit mii si mii de oameni si mor si azi pentru El?''
Mii de oameni au murit si pentru alte religii, nu numai pentru dumnezeu.

''Si orice om care crede si respecta ce are Biblia de zis pentru a-L vedea pe Dumnezeu'
Ideea este ca acel om doar crede ca-l va vedea pe dumnezeu, nu are aceasta certitudine. Si oricum orice credinta paleste in fata adevarului.

| chelstone a răspuns:

Ema, si mohamed este mijlocitorul dintre tine si allah

| chelstone a răspuns:

Ema, nu stiu de ce, dar mi se pare mai real mohamed din mormant decat iisus din cer. Crestinisul este mai aproape de basm decat islamismul.

| chelstone a răspuns:

Ema, ce scrie aici este un atac la intelectul uman, mai ales ce a prezentat ca fiind dovezi cristi la punctele 1 si 2. Nu s-au adus dovezi. Trebuie sa fii intr-un anume fel incat sa prezinti ca argument o comparatie intre un ban si ceva ce se presupune a fi omniprezent, asta spune multe despre gandirea unora, pai daca vii cu o asemenea gogoasa de ce te astepti sa fii luat in calcul?! De ce crezi ca atragi atentia celor care proceseaza inainte sa afirme ceva?! La primele doua puncte sunt facute doua comparatii total aberante si lispite de sens, iar la punctul 3 este vorba despre o interpretare abstracta si subiectiva.
''E gresit insa sa tragi concluzia ca persoana nu e acolo. Intii trebuie inalturata problema zidului.''
Si chiar daca ai inlatura ''problema'' zidului, afla ca nu de asta depinde prezenta unei entitati in alta camera. Afla ca nu de acel zid este conditionata existenta unei persoane intr-o anumita camera.

| chelstone a răspuns:

Ema, conform teoriilor crestinilor dumnezeu este omniprezent, si atunci, punctul 3 devine o gogrita, nu trebuie sa cauti ceva omniprezent intr-o alta camera, nu are rost, ''teoria'' lui cristi nu are nicio tangenta cu statutul lui dumnezeu.

| chelstone a răspuns:

Wales, afla ca multi dintre ateii de astazi au fost crestini.
Teoria big beng nu sustine aparitia universului din nimic, insa eu nu pot crede o ''teorie'' rudimentara a crearii lumii prezentata in biblie

| chelstone a răspuns:

''E vorba doar de o pilda, desigur cu deficientele ei.''
laughing si tu aduci o pilda ca argument/ dovada, care nici macar nu este in concordanta cu caracteristicile lui dumnezeu?

''Da, sa zicem ca eu spun ineptii aici. Insa nimeni, dar absolut nimeni nu a dovedit inca asta, ca eu as zice ineptii.''
Ba da, faptul ca tu compari statutul unei monede cu o entitate omniprezenta, denota faptul ca ai adus ca ''argument'' o ineptie.
Faptul ca tu imi spui sa-l caut pe dumnezeu intr-o alta camera cand el se presupune a fi pretutindeni, este alta ineptie.

| chelstone a răspuns:

''Dpdv logic nu sunt decât două posibilități: Creație sau evoluție, cale de mijloc nu există și nu vreau să explic acum de ce. Dacă a fost creație totul se simplifică: " La început, Dumnezeu a făcut cerurile şi pământul." Gen 1:1.''
Problema este alta, trebuie sa dovedesti ca dumnezeu a creat lumea, daca s-ar dovedi ca lumea a fost creata, nu rezulta implicit ca a fost creata de dumnezeul crestinilor, multe religii au un dumnezeu creator.

''Dacă îl excluzi pe Dumnezeu din această ecuație înseamnă că la început a fost nimic " zero absolut ".''
GRESIT, ca sa-l incluzi pe dumnezeu intr-o astfel de ecuatie trebuie sa dovedesti ca el exista, altfel pleci de la false premise sau nedeterminate.