| m33hay a întrebat:

As vrea sa va intreb unde as putea gasi NITRAT DE POTASIU si Magneziu. Am cautat tot netul si NOTHING. Imi trebuie ingredientele ca sa pot realiza fumigene profesioniste ( nu ca cele din mingi de ping-pong ). Pentru cei care ma ajuta cu detalii concrete le voi da 5 fumigene de diferite culori. HELP

Răspuns Câştigător
| matchpoint a răspuns:

Eu stiu ca nitratul de potasiu se foloseste ca si ingrasamant chimic. Poate gasesti la magazinele de profil dar nu stiu cat de pur este; dupa parerea mea e amestecat cu ceva.
Magneziul il gasesti sub forma de pilitura de magneziu de la diferite ateliere. Spre ca ti-am fost de ajutor. Pa

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur vrei sa faci fumigene? big grin Nitratul de potasiu se baga in alimente, in special in mezeluri. Vezi poate il gasesti la fabricile de mezeluri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-mi grupa fiecarui element si-ti fac reactia pe moment pentru ca, cu asta ma ocup dar sa nu fie pentru teme...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
nitratul de potasiu a fost scos de pe piata datorita faptului ca din el se pot face explozibili!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

KNO3 se gaseste in pungi de 2kg la aprox20 de lei la Magazinele Glisando(sau alte magazine care vand materiale pentru agricultura adica ingrasaminte pesticide) iti garantez ca exista eu sunt pirotehnist amator si faza cu fumigena cu 60nitrat 40 zahar le faceam acum 3 ani. dar e un inceput bun.iti recomand un site excelent www.pyroguide.com numa bine! P. S.: nu fa pe aragaz niciodata si daca tot vrei sa faci nu fa mai mult de 100g de mixtura :D

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta as vrea si eu sa stiu.am incercat sa fac o fumigena cu nitrat de potasiu si zahar dar nu scos prea mult fum.
Unii mi-au zis ca sa pun o lingura de bicarbonat de sodiu peste ca sa stinga si sa scoata mai mult co2

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poftim sper ca am fost de ajutor http://www.okazii.ro/catalog/44321620/nitrat-de-potasiu-kno3.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta pe Google: 1Multi-ca (ingrasamant chimic cu nitrat de potasiu)

| OvITpU a răspuns:

Dar la magazinele glisando au mai multe ingrasaminte care este kno3 (nitrat de potasiu)?

| mimi_4822 a răspuns:

Încearca la farmacie.

| hunter_8342 a răspuns:

Http://www.alfavega.ro/......Http?/ro/ aici e e cam scump dar merita imi zici si mie daca tia iesty dracusor_flayflay sper ca ti-am fost de ajutor

| LMH a răspuns:

Daca ai nevoie de magneziu poti sa mergi la un magazin de pescuit sau daca nu, mergi unde stii u ca au cremene (cremenea e o bucata de metel care contine si o bara de mavneziu cam de 5 milimetri grosime si cam 7-9 cm lungime) http://www.modamilitara.ro/1272-3132-large/cremene-pentru-aprins-focul.jpg daca vrei uitate pe site-ul asta, e o imagine cu o cremene de care am si eu. Daca nu am respectat cumva regulile imi cer scuze.