| cos a întrebat:

Ati auzit de filmul Zeitgeist, ce impresii v-a facut?
stiti ca exista un forum de discutie... www.zeitgeistromania.ro?

daca nu ati vazut filmul il puteti vedea pe www.zeitgeistmovie.com

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Un film care merita vazut de cei care au capacitatea de a-l si analiza, nu trebuie luat totul de-a gata, pentru a nu cadea in extreme. Nici in extrema de a crede ca spune adevarul absolut, nici in aceea de a-i ignora mesajul doar pentru ca vine in contradictie cu multe din convingerile tale.
Eu cred ca aspectele luate in discutie pornesc de la o baza reala, insa o dezvolta atat de mult intr-un singur sens incat ajunge sa o denatureze.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa cum "se aude" pe net, acest film a clintit lumea bancara si bursele, aratand adevarata cauza a "recesiunii" economice actuale.

| gabrielutzu a răspuns:

Un film profund anticrestin ce se inscrie in seria "documentarelor"(date de preferinta in preajma marilor sarbatori crestine), ce tine neaparat sa denigreze si sa puna la indoiala existenta lui Dumnezeu si a Fiului sau Domnul Iisus Hristos.
Lansat cu mare pompa, ca un film care s-ar fi vrut anti-sistem, s-a dovedia a fi un film anti-crestin, produs in laboratoarea masonilor din Hollywood, SUA.
Un astfel de film NU are nici o legatura ci filmele anti-sistem si anti-masonice gen 9/11, este doar o "pastila" aruncata la fel ca si (dovedita) porcarie despre descoperirea mormantului lui Iisus a lui James Cameron, PE CARE MAI APOI SINGUR A RETRACTAT-O NEAVAND NICI O DOVADA.
La fel ca si stupizenia lui Dan Brown, codul lui da vinci, pe care tot el a calificat-o mai apoi ca pura fictiune...
Intrebare de ce acesti dobitoci anti-crestini insista in ratacirile lor desi nu au nici o dovada concreta?
Cred ca doar ca sa-i prosteasca pe prosti...cam asta e parerea mea despre "capodopera bine documentata" Zeitgeist...

| asucme a răspuns:

L-am vizionat, il recomand pentru. experienta cinefila. Este un material cu cateva premise bine ancorate in cercetarile pe baze reale (istoria crestinismului). Cat despre partea cu sistemul financiar bancar, lucru partial adevarat, iti recomand pentru lectura suplimentara cartea lui Alexe, Vladimir Trustul banilor (vol2 inca nu a aparaut, dar il astept cu nerabdare.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ctiti mai intai Biblia, studiati-o si apoi vizionati filmul sau daca ati vizionat acest film studiati Biblia oricum si comparati sa vedeti daca ceea ce spune acest documentar este adevarat sau nu.
Inca un sfat: nu scoateti versetele din context studiati versetele in contextul in care le gasim in Biblie si veti vedea clar la ce se refera.
Interpretarile facute sunt complet ilogice.
Scopul venirii lui Isus pe pamant, al mortii Sale si a invierii Sale a fost unul deosebit de important, mantuirea omenirii. In nici un caz nu a murit doar pentru a renaste, aceasta e complet gresit.
De asemenea nu ni se spune in Biblie niciunde ca ar fi venit doar 3 magi la Isus. E si ilogic sa spunem asta deoarece era prea periculos sa calatoresti atata drum doar 3 persoane. Darurile au fost in numar de trei dar magii nu ni se spune niciunde ca ar fi fost doar 3.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filmul e un fals şi jonglează cu falsurile. VĂ sugerez să vedeţi erorile produse în acest film
http://alexcurbet.wordpress.com/2010/08/24/anti-zeitgeist-duhul-veacului/

| tupac19 a răspuns:

Referitor la ce a spus regis...convingerile noastre de unde provin? la majoritatea oamenilor convingerile provin de la tv si de la ce aud de ici' colo.

| cosmingg a răspuns:

Am vazut documentarul, si banuiesc ca vrei sa auzi parerea despre partea ce se refera la religie. Dupa cum stiti toti aproapte toate religiile au un nume diferit pentru Dumnezeu, fiecare bazandu-se pe principii asemanatoare. Inca din antichitate oamenii se inchinau la ceva/cineva. Povestea lui Iisus sau a celorlalte personaje asemanatoare lui prezentate in documentar pot fi luate ca simple coincidente sau chiar adevarul. Omul va intelege intotdeauna ce vrea el, isi va alege singur adevarul, dovezile, dupa principiile pe care le are. Toata lumea simte ca e ceva acolo sus, oamenii de stiinta i-au dat un termen general "Constiinta Cosmica".