| amproblemepsihice a întrebat:

Bai TPU! Care ar fi principelele benificii ale dezvoltarii calculatoarelor cuantice? Este un calculator cuantic la fel de puternic precum cel mai puternic calculator din lume? Peste cat timp o sa se poata folosi omenirea, stiinta de beneficiile unui calculator cuantic?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Calculatoarele conventionale sunt limitate de faptul ca tranzistorul a ajuns in momentul in care nu prea mai poate fi micsorat deci ca sa faci un procesor mai tare trebuie sa-l faci efectiv mai mare. In plus daca vrei sa faci o simulare foarte complexa gen chestii meteorologice cu enorm de multe variabile o data ca dureaza enorm de mult cu calculatoare conventionale dar ramai si fara memorie, procesoarele cuantice sunt mult mai puternice pentru ca nu-s limtiate la 1 si 0, prin superpozitionare "tranzitorul" poate fi si 1 si 0 in acelasi timp.

Ele ar ajuta enorm pentru cercetare, pe tine nu te-ar ajuta cu nimic deparece. Ai putea practic sa simulezi orice, ai putea sa faci niste algoritmi de invatare super complecsi care ar trece prin ciclurile de invatare mult mai repede decat cele pe care le avem acum, cine stie poate ar fi chiar inteligente.

1 răspuns:
| SkyPilot a răspuns:

Iti trimit un link catre o companie care face asa ceva.
http://www.dwavesys.com/quantum-computing