| Doub a întrebat:

Binele si raul sunt concepte absolute sau relative?
Poate fi binele/raul ceva universal?

Si da, heei!

Răspuns Câştigător
| LePotato a răspuns:

Ma bag si eu in seama.

(Probabil o sa aberez mult, imi e foame)

Daca ma intrebi pe mine - sunt relative.
Ca sa raspund la intrebare, trebuie mai intai stabilit ce inseamna "Bine"/"Rau".
Exemplu 1:
Y are un salariu de 2500 lei si este un angajat multumit (lucru bun)
Z are tot un salariu de 2500 lei, dar nu este multumit, el avand si o familie de intretinut si multe alte cheltuieli (lucru rau).

Dupa cum vezi, salariul de 2500 lei e un lucru bun pentru Y si un lucru rau pentru Z - deci e un concept relativ, corect?
-Ce este bine din punctul meu de vedere, poate fi ceva "rau" din punctul de vedere al altei persoane. Fiecare persoana are o definitie pentru "bine" respectiv "rau".
Mai exista un "bine" definit, stabilit..cum vrei tu sa-i zici, si de societatea/tara in care traiesti. In unele tari este permis consumul de alcool de catre tinerii de 18 ani, in altele nu.

Nu cred ca exista un raspuns "corect" la intrebarea asta. Fiind multe variabile de luat in considerare - depinde de context, de societatea din care faci parte, de legile tarii respective, de tine ca individ etc.

Absolute s-ar putea spune ca sunt, atunci cand pui situatia in felul urmator :
- sa omori pe cineva e un lucru rau
- sa oferi bani unor orfelinate este un lucru bun

Daca te intereseaza parerea un filosofi :
Platon e cel cu raul/binele absolut
Kant e cel care considera ca depinde de context.

Seara faina.

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Binele si raul sunt concepte absolute sau relative?
Da,este relativ ce e bine si ce e rau,unele culturi considera anumite lucruri ca fiind rele altele ca fiind bune sau neutre,de exemplu vaca la indieni este sfanta,la noi este un simplu animal,la fel si câinii uni i manca,uni i iubesc, conceptul de bine sau rau sunt in fapt reflectia omului,acel animal vs ratiune
Poate fi binele/raul ceva universal?
Desigur ca da, sunt chestii universale care sunt de natura negativa gen crimele, furatul, minciuna etc si lucruri bune empatia, iubirea, dragostea etc

| T0T a răspuns:

Da, atunci când ține de marea majoritate(de aici s-au inventat și legile). Binele și răul pot fi universale, chiar și în alte situații însă.

| SG1995 a răspuns:

Ambele pentru ca in general e imoral sa omori un om, dar sub incidenta anumitor circumstantw devine acceptabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am invatat la scoala.

| Doub explică (pentru anonim_4396):

Macar stii ca te numesti razvan, e si asta o evolutie

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Exact, iar tu..ai decis sa iti pierzi ziua cu intrebari d-astea complicate?

| missfatadelatara a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai fost pe la orele de filosofie...

| Doub explică (pentru anonim_4396):

Am si eu momentele mele

| anonim_4396 a răspuns (pentru missfatadelatara):

N-avem asa ceva :/

| missfatadelatara a răspuns (pentru Doub):

Momente de inspirație neinspirată.

| syd2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba ai drepturi de autor asupra frazelor mele divine? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru syd2):

Am facut ceva? :/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Poate fi binele/raul ceva universal?
Desigur ca da, sunt chestii universale care sunt de natura negativa gen crimele, furatul, minciuna etc si lucruri bune empatia, iubirea, dragostea etc"

Asa cum materia ( "binele" ) este peste tot, la fel si antimateria ( "raul" ) apare peste tot dar cand apare dispare repede si reapare la intervale neregulate de timp intr-un anumit volum din spatiu ocupat de materie. Cert este ca materia ( "binele" ) domina cu mult antimateria ( "raul" ).

| Raul1122 a răspuns:

Din cate stiu eu sunt conceptii absolute. Binele este ceva universal, la fel si raul.