| anonim_4396 a întrebat:

Aseara am cedat tentatiei,si-am incercat sa-mi iau zilele.
Nu mai suportam,simtieam ca innebunesc.

M-am abtinut.
Iar acum ma simt aiurea din punct de vedere psihic,
Pentru c-am auzit,ca daca incerci o data acea metoda de sinucidere, vei incerca si a 2-a oara, si a 3-a oara,pana reuseşti.

Si nu stiu ce sa fac, sunt indurerat,
De 2 ani am probleme psihice si nu mai pot rezista.

Sunt suspicios in ceea ce priveste viitorul meu!

Răspuns Câştigător
| AleexNC a răspuns:

Depinde doar de tine dacă mai încerci a doua și a treia oară aceeași „alternativă". Dacă te dai cu capul de perete mai încerci și a doua oară până spargi peretele? Sau încerci să te gândești variantă mai bună?

Oamenii te pot influența, în mod pozitiv sau negativ, într-o anumită măsură. Tu ești însă singurul care te poate ajuta și salva. Nimeni nu te va putea ajuta dacă tu nu accepți acel ajutor și consideri varianta ta ca fiind una mai relevantă.

Sinuciderea nu va încheia niciodată durerea, o va trimite doar altora. Poate ai mai auzit de vorba asta, să știi că este adevărată!

Este greu să ieși dintr-un astfel de impas cu ajutorul câtorva răspunsuri de pe internet, cum am spus, oamenii te pot influența într-o anumită măsură, dar până la urmă tu faci ceea ce consideri că este mai bine. Nimeni nu-ți poate îmbunătăți situația, doar tu.

Ia ca exemplu vedetele care s-au sinucis și care au fost foarte mediatizate la TV și pe internet. Oamenii aceia aveau „tot ce-ți puteai dori", nu? Nu! Aveau bani, faimă, prieteni etc., dar nu erau împăcați cu ei, aveau problemele lor interioare și nimeni altcineva nu i-a putut ajuta.

Trebuie să te accepți pe tine, să privești lumea din altă perspectivă și să înțelegi că fericirea și împlinirea nu vin odată cu obținerea unor obiecte materiale și nu dispar în absența unor persoane. Mulți nu ar fi de acord aici, dar este destul de adevărat. De ce crezi că există oameni cu situații deplorabile, oameni încercați de viață atât de tare, care sunt fericiți? Pentru că fericirea lor e-n ei, în faptul că trăiesc și că au ocazia să cunoască alți oameni și să facă lucruri grozave. Asta este suficient pentru a fi fericit!

Dacă nu poți scăpa acum de gândurile acelea, învață să le transpui într-o formă de artă; muzică, desen, poezie etc. Găsește-ți un hobby, o pasiune, creează-ți un vis care să te ducă înainte și scapă de gândurile negative. Fii o persoană mai analitică și gândește-te la lucruri în detaliu; cauze și consecințe. Vei înțelege lumea mai bine și vei vedea lucruri care-ți scapă din vizor acum. Poți face lucruri grozave, ține minte asta!
După multe momente de cumpănă am ajuns și eu la concluzia că sinuciderea este un gest de egoism. Viața nu e roz, dar trebuie să luptăm orice-ar fi! big grin

Noi nu te putem ajuta foarte mult, tu trebuie să vrei asta. Caută ajutor profesional sau găsește o persoană cu care vorbești despre asta. Dacă o faci deja, ai putea să o faci mai des. De asemenea, te-ar ajuta să practici un sport.
Gândește-te și la o modalitate simplă de a-ți ridica moralul mai repede: fă-ți o listă cu toate lucrurile pe care le realizezi în fiecare zi, țintește prima dată obiective mai mici, iar apoi treci, treptat, la altele mai mari. Scrie pe un bilețel, foaie, ce vrei, toate lucrurile care-ți plac și displac la tine. Ia-le pe rând și îmbunătățește-le pe fiecare!

Răscolește tot internetul dacă este nevoie, întreabă cunoscuți și găsește un loc unde poți vorbi sau prin care te poți descărca. Dacă vrei să treci peste asta, tu trebuie să faci pasul ăsta! Ori de câte ori eșuezi/nu ajungi unde ți-ai propus.

Gândește-te bine la ce înseamnă să te sinucizi!
O seară faină și numai bine!
Sper să iei decizia cea bună!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar oameni lasi se sinucid, care n-au putere sa se confrunte cu viata!
Discuta-ti problemele cu un psiholog sau cu un preot si te vor ajuta sa-ti rezolvi problemele si sa pasesti mai departe!

| Adry05 a răspuns:

De ce nu cauti un psiholog? In situatii de genul e cea mai buna varianta. Schimba-i pana gasesti unul bun, care sa te faca sa te simti confortabil, ca ii poti spune tot.

| Freya1 a răspuns:

Tu posibil sa ai o depresie urata care trebuie tratata si eu am avut si o am depresie plus anxietate atacuri de panica e groaznic cand nu dormi noptile cand plangi si ai ganduri negre.Nu iti prescriu pastile dar am auzit ca cele naturiste sunt mai bune ca cele de la psiholog deoarece alea de la psiholog te sedeaza in timp si iti provoaca dependenta.Pana la medicamente si psihologi incearca sa te calmezi sa te gandesti ca la un momendat o sa ai familie copii o casa petru asta trebuie sa traiesti daca nu petru tine.Pe mine gandu ca voi avea la randu meu mostenitor si o familie ca toti ceilalti care ma vor iubi si sustine ma face sa ma gandesc de doua ori inainte sa fac o prostie.Iar alt motiv e ca nu sti cei pe lumea cealalta si cum vei fi judecat petru faptele tale.Incearca sa iesi din casa ca banuiesc ca te-ai izolat si incearca sa socializezi sa traiesti o iubire sa simti din suflet ai inima sentimente care sa fie mai puternice decat gandul

| minrest a răspuns:

Pai nu ai incercat-o, mai, odata ce te-ai abtinut. Incercare se numeste cand duci fapta pana la capat, dar nu iti reuseste. Intelegi. Iar viitorul tau, e cum il faci tu, daca te complaci in ganduri de sinucidere eu ce sa iti fac.

| gratargratar a răspuns:

Citeste :

Danion Vasile - jurnalul convertirii

Si el a avut gandul sa se sinucida, dar nu i s-a mai intamplat a doua oara. Gandul sinuciderii l-a avut intr-o vreme cand nu-l cunostea pe Hristos.
Cunoaste-l pe Hristos. Asta e singura solutie. El Este REAL, nu e nicio fictiune. Apuca-te sincer si cunoaste-L. O sa vezi o transformare organica si cognitiva.
Si tine minte ca Imparatia lui Dumnezeu e ca un bob de mustar. Trebuie sa-l lasi sa creasca.
Deci apuca-te serios de crestinism. I-ati un angajament total.

Toate cele bune.

| cevdet a răspuns:

Nu ar fi mai simplu sa vorbesti cu un specialist in loc sa-ti iei viata? Inlaturi astfel si suspiciunile unei posibilitati de recidiva.