| Lady a întrebat:

happy

Care este lista cu lecturi pentru clasa a-Xa?

Fundita.happy

Răspuns Câştigător
| xOneTwoThree a răspuns:

1. • Proză scurtă:

- Povestirea: Mihail Sadoveanu - Hanu’ Ancuţei (ex. Fântâna dintre plopi; Cealaltă Ancuţă)

- Basmul cult: Ion Creangă – Povestea lui Harap-Alb

- Nuvela – istorică: Costache Negruzzi – Alexandru Lăpuşneanul*

- fantastică: Mircea Eliade – La Ţigănci*

- realistă: Ioan Slavici – Moara cu noroc*
• Roman:
- roman tradiţional: Ioan Slavici – Mara; Mihail Sadoveanu – Baltagul*

- roman realist (balzacian): George Călinescu – Enigma Otiliei*

- roman modern obiectiv interbelic: Liviu Rebreanu – Ion*; Pădurea spânzuraţilor

- roman modern subiectiv interbelic (al experienţei): Camil Petrescu – Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război*; Mircea Eliade - Maitreyi

- roman postbelic obiectiv: Marin Preda – Moromeţii (vol I şi II)*
Lectura poeziei
Mihai Eminescu: Sara pe deal, Floare albastră, Lacul, Dorinţa, Scrisoarea I, ciclul Scrisorilor (I – V), Luceafărul, Odă (în metru antic), Glossa*

- Alexandru Macedonski: Noaptea de noiemvrie; Noaptea de decemvrie; Rondelul rozelor de august*, Rondelul rozelor ce mor*

- George Bacovia: Volumul Plumb (Plumb*, Lacustră*)

- Lucian Blaga: volumele Poemele luminii (Eu nu strivesc corola de minuni a lumii*), Laudă somnului

- Tudor Arghezi: volumele Cuvinte potrivite (Testament*, Psalmi*); Cărticica de seară, Flori de mucigai

- Ion Barbu: Riga Crypto şi lapona Enigel*, Oul dogmatic, Joc secund (Din ceas dedus...)*

- Ion Pillat: Aci sosi pe vremuri...*

- Nichita Stănescu: volumele O viziune a sentimentelor (Leoaică tânără, iubirea*), În dulcele stil clasic (În dulcele stil clasic*)

- Ştefan Augustin Doinaş: Mistreţul cu colţi de argint

- Radu Stanca: Banală

- Mircea Dinescu: volumul Moartea citeşte ziarul

- Mircea Cărtărescu: volumul Totul (Poema chiuvetei*, Garofiţa)
• Evoluţia poeziei în literatura română: repere istorice şi actualitate.

1.2. Confruntarea cu receptarea de către ceilalţi a textelor literare
A. Discutarea textului literar
• Argumentarea interpretărilor şi a judecăţilor de valoare

B. Utilizarea judecăţilor de valoare ale criticii literare
• Recenzia / cronica literară; eseul / studiul critic

C. **Receptări diferite ale aceleiaşi opere literare de-a lungul timpului
• **Dosarul critic
• **Evoluţia criticii literare în cultura română: repere istorice şi actualitate
Studiul textelor critice se va face prin raportare la operele literare la care se referă acestea.

- Titu Maiorescu – articole: În contra direcţiei de astăzi în cultura română (a.ca.a. teoria formelor fără fond)*; Beţia de cuvinte; Neologismele; O cercetare critică asupra poeziei române de la 1867*; Poeziile d-lui Eminescu; Comediile d-lui Caragiale

- George Călinescu - referinţe critice*; Istoria lieraturii române de la origini până în prezent

- Eugen Lovinescu – Modernism*; cenaclul şi revista Sburătorul*; teoria imitaţiei şi teoria sincronismului*; Istoria literaturii române contemporane

- Tudor Vianu: Dubla intenţie a limbajului şi problema stilului

- Eugen Simion: Scriitori români de azi (vol. I, III)

- Nicolae Manolescu: Arca lui Noe

- Mircea Cărtărescu: Postmodernismul românesc
Cam atathappy