| Nextone a întrebat:

Tot intalnesc in definitii la gramatica "determina un/o...". De exempu "Complementul este o parte secundară de propoziție, care determină un verb, un adjectiv, un adverb sau o interjecție cu funcția de predicat."
Ce insemna acest determina? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Mai compara:

1. Sunrise se duce.
2. Sunrise se duce acasa.
In propozitia 1-a nu stim mai nimic despre unde "se duce" Sunrize. In propozitia a 2-a am completat "acasa". Acum "acasa" intregeste, lamureste, determina intelesul lui "se duce".
Un complement (cum ii e si numele) completeaza, intregeste, determina, intelesul unui verb. Maria mulge vaca.
Tot asa, un atribut (cum ii arata si numele) arata un atribut, o calitate, determina adica, un substantiv. Ion vacarul o priveste pe Maria. Aflam nu numai de Ion, dar si ce e el.

Ca sa nu mai vorbim de "Venea o moara pe Siret" (altadata).

3 răspunsuri:
| GoldenZenith a răspuns:

Insoteste.

| ALGator a răspuns:

Determina inseamna ca il lamureste, îi intregeste intelesul.
De exemplu uimire mare. "mare" lamureste (adica determina) pe "uimire". îi da un sens mai complet, altfel daca spui numai "uimire" nu stii exact cum ar fi.
Crocodil albastru. albastru lamureste (determina, da inteles mai plin) substantivului "crocodil". Altfel ai fi crezut ca e verde.
Sper ca te-ai lamurit. Vezi si in www.dexonline.ro un dictionar bun românesc.

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

Mai compara:

1. Sunrise se duce.
2. Sunrise se duce acasa.
In propozitia 1-a nu stim mai nimic despre unde "se duce" Sunrize. In propozitia a 2-a am completat "acasa". Acum "acasa" intregeste, lamureste, determina intelesul lui "se duce".
Un complement (cum ii e si numele) completeaza, intregeste, determina, intelesul unui verb. Maria mulge vaca.
Tot asa, un atribut (cum ii arata si numele) arata un atribut, o calitate, determina adica, un substantiv. Ion vacarul o priveste pe Maria. Aflam nu numai de Ion, dar si ce e el.

Ca sa nu mai vorbim de "Venea o moara pe Siret" (altadata).

| Jamy_Anca_1987 a răspuns:

Inseamna a deduce, a hotari.