| sina a întrebat:

buna TPU am o nelamurire la ce opere se mai poate releva versurile lui eminesu din calin(file de poveste ),, si nici stii ce pierde lumea"

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Sunt o gramada de suma de opere prin care se 'reveleaza' o pierdere prin 'ceva'. O persoana, o bomba atomica, un Kant necitit sau neanteles, o Biblie. Toate cartile (Cartarescu o sa spuna ca 'daca nu-l citesti' o sa pierzi mult sau totul) spun aceeasi idee.Filozofii spun ca trebuia sa fie gandirea asa cum' vad 'ei! Politicienii pana la vanzatorii de zarzavat o sa zica "Eu gandesc cel mai bine! -faceti ca mine si o sa castigati!"
Dar daca ne uitam in Istorie o sa vedem ca lumea merge inainte! Rau sau bine nu stiu! La Eminescu imi place ca are modestia 'filozofica' de a constata ca nu detine "Adevarul', doar lupta cu disperare, fara sanse ca sa-l afle!
Dar nu-ti face griji, doar filozofice, ca lumea va pierde ceva! Va pierde doar ce nu exista!