| AnnMccoy a întrebat:

trebuie sa fac un proiect la fizica si ma gandeam la un vulcan. insa nu prea am idee cum sa-l fac. dau fundita pentru cei care imi explica cum sa-l fac sau pentru cine imi da alte idei de proiecte. thx!

3 răspunsuri:
| FeliciaCorinaA a răspuns:

Foloseste un recipient la capul caruia sa pui un tub destul de subtire apoi infasoara chestia in carton sau un ce vrei u. ca sa il faci sa erupa folosesti suc si sare(adica torni sare in suc)si va iesi acidul in vf vulcanului

| DamiPapucii a răspuns:

Prima data ei un carton sau o placa de scart sau polestiren. Apoi iei o sticla mai lata o tai.Iti cumperi aracet ca altfel n-ai cum sal faci.Iei multa hartie de bucatarie, servetel sau cel mai bine hartie creponata, pui multa pe langa sticla aia si dai cu aracet dupa aia iti otet si bicarbonat de sodiu.astea le pui in geanta la scoala pui bicarbonatu si dupa aia otetul sa stii ca va face multa spuna sa iti iei servetele sa stergi.

Sper ca te-am ajutat.

| Any a răspuns:

Fa-l din lut amestecat cu sare si aracet pentru a putea sta asa cum il modelezi apoi pe un sfert il poti picta cu rosul pentru a spune ca acea este lava. Funda!