| Alexandra122212 a întrebat:

Hei TPU
Vreau si eu idei pentru un proiect la fizica, colega mea a facut un vulcan cu bicarbonat de sodiu si otet. O sa imi puna nota pe proiect si imi trebuie pana joi.

Răspuns Câştigător
| Dintrebare a răspuns:

Experimentu asta tine mai mult de chimie decat de fizica, nu?
in fine, eu iti dau o idee, doar ca dureaza cateva ore toata treaba. pui un o intr-un pahar si torni otet peste (sa il acopere complet). Apoi tii paharul 24 de ore la frigider. Coaja oului e dizolvata. Il scoti din otet cu o lingura, dar lucreaza cu grija ca sa nu il spargi. Il pui in otet proaspat. Lasi inca 24 de ore paharul in frigider si gata. Oul va deveni elastic

4 răspunsuri:
| Alexandra122212 explică:

Iti multumesc foarte mult! O idee geniala!
Si inca ceva, daca las mai putin oul la frigider are ceva? Pentru ca imi trebuie maine.

| Alexandra122212 explică:

Iti multumesc foarte mult pentru raspuns, este super!
Si inca o intrebare, daca las oul mai putin la frigider are ceva?

| Dintrebare a răspuns (pentru Alexandra122212):

Nu stiu ce sa zic. Pe noi ne-a invatat la chimie sa facem experimentu asta si am tinut oul mai multe ore, asa cum ti-am scris. Oricum eu zic sa incerci chiar daca nu ai timp sa il tii cate ore ti-am zis eu. Oricum coaja se va dizolva in otet si va arata interesant oul. Succes

| Alexandra122212 explică:

Las 24 de ore prima data, iar a doua oara 15, va iesi?