| Inferno a întrebat:

Ca tot se discuta de bursa in ultimul timp...

Investim o suma de bani.
Consideram ipotetic ca la finalul fiecarei zile bursa poate fie sa creasca cu 1%, fie sa scada cu 1%.
Nu putem sti ce se va intampla, iar probabilitatea pentru ambele variante este de 50%.
Repet, este totul pur ipotetic.

Daca avem noroc bursa poate creste cu 1% pentru mai multe zile consecutiv, iar daca avem ghinion poate sa scada cu 1% pentru mai multe zile consecutiv.

Intrebare: Ce se va intampla, in medie, cu banii investiti dupa un an (365 zile)?

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se intampla sa scada sau sa creasca... e atat de simplu.
bursa depinde mult de ceea ce se intampla fizic in lume, pandemii, razboaie, seceta, inflatie samd...Cine se gandea in 2019 ca bursa va cadea liber in 2020 din cauza de covid... asa ca e greu sa faci o aproximare pe 1 an. In teorie intr-un an normal economic, social, politic bursa e pe crestere.

| T0T a răspuns:

Dacă bursa crește, poate crește cu 1% DIN ea sau scade cu 1% din ea.
Dacă prima oară scade și după crește:
100%*B -1%*B=99%*B = C
100%*C+1%*C= 101%*C = 101*99/10000 *B = 0. 9999 * B = 99.99%*B

Dacă prima oară crește și după scade:
100%*B+1%*B=101%*B=C
100%*C-1%*C=99%*C=99*101%*B=99.99%*B

Unde B e valoarea inițială a bursei.

Ca o mică concluzie, rezultatele pot fi înșelătoare când se lucrează cu procente. Ca o trivia, dacă manipulezi chiar și premisele, lucrurile devin și mai înșelătoare. Chiar Bill Gates recomanda o carte:

https://en.wikipedia.org/wiki/How_to_Lie_with_Statistics

PS. Am vrut doar să reiau calculele pentru că mi s-a părut ciudat modul în care Google Calculator le-a făcut. Așa cum am învățat 1%=1/100=0.01.
Astfel, (100+0.01)-0.01 e evident 100. Algoritmul pare aici axat pe deducție, nu pe corectitudine matematică.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Exact acelasi lucru care se intampla cu bursa in aceeasi perioada de timp. Daca investesti intr-un index fund, care inseamna ca pui bani in absolut toate companiile listate, banii iti cresc sau scad intocmai dupa evoltia bursei.
De exemplu, daca la 31 decembrie bursa a crescut per total cu 25% fata de 1 Ianuarie, vei avea 25% proft. Daca scade cu 25%, vei avea si tu 25% pierdere.
Poti face si investitii intr-o singura companie, sau sa ai un portofoliu de cateva stocuri, dar ideea e aceeasi. cresterea valorii actiunilor inseamna si cresterea investitiei tale. Scaderea valorii stocurilor inseamna scaderea investitiei tale. Lamurit?