| MucH a întrebat:

Cum investești la bursa și ce presupune investiția la bursa? Ce se întâmpla cu banii investiți, cum ii înmulțești, etc?

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Cumperi stockuri sau actiuni si astepti sa creasca pretul sau valoarea lor si le vinzi.
Poate fi vorba de materiale gen metale pretioase sau petrol,sau pot fi actiuni la companii,sa zicem google,sau poti sa cumperi bitcoini, etc.
Sunt site-uri pe care te poti inregistra dar iti trebuie mai multi bani sa faci ceva acolo si trebui sa stii bine piata si sa calculezi probabilitati, statistici, etc.
Ah, inca ceva.Nimic nu e sigur, asa e in viata.

2 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Exista cursuri care costa 10 000 euro
eu sunt un om care am fost la un asemenea curs
nu am inteles aproape nimic din el doar că l-am copiat pe tot
si as putea sa ți-l dau pe 1000 euro
am facut poze la tot tot tot
detin toata documentatia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe bursa sunt diferite instrumente financiare, deci e o discutie lunga. cel mai simpu de explicat este: cumperi actiun la o firma, si ea in timp creste sau scade ca valoare, si cand doresti tu vinzi acele actiuni, si daca ai ales bine firma si momentul vanzarii, poti avea un profit.
ce mai trebuie spus, este ca pe bursa sunt doua tipuri de oameni, investitori si speculatori zisi si traderi, investitorii iau actiuni azi, si le vand peste 10 ani de exemplu, au risc mic, iar speculatorii, iau actiuni azi cu levier, si le vand maine, e mult mai riscant si asa se cam pierd bani. eu investesc de vreo 3 ani pe bursa si sunt foarte multumit de rezultate. ca efort, cumperi si vinzi in cateva secunde, dar e nevoie de pregatire continua sa stii cum functioneaza bursa si ce sa cumperi.