| sabin89 a întrebat:

Campul electromagnetic - este el o forma de existenta a materiei?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Ideea este ca fiecare corpuscul are propriul lui camp de particule virtuale. Asa ca daca alaturi doi corpusculi de natura similara (electron-electron) cei doi vor face schimbi de bosoni gauge, asta dand nastere fortelor.
Similar cu doi oameni care ar sta in barci diferite si ar arunca o minge de la unul la celalalt (forte repulsive) sau un bumerang (forte atractive).

6 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Da. In fizica newtoniana conceptul de camp are o definitie mai abstracta, asa ca e destul de greu sa il identifici cu materia.

Pe de alta parte, fizica cuantica definieste conceptul de camp ca pe o multitudine de particule virtuale purtatoare de forta (bosoni Gauge).
Bosonul Gauge al campului electromagnetic e chiar fotonul, fotoni virtuali mai exact.
Cum fotonul e o forma de existenta a materiei si campul electromagnetic trebuie sa fie una.

| sabin89 explică (pentru Inferno):

Frumos raspuns! - scuze ca revin asa tarziu. Sigur, mintea iscoditoare ar continua sa intrebe: cum pot niste particule atat de mici, basca si virtuale, sa fie "purtatoare de forte"? Cand o furnica poarta o firmitura de paine, discutam de doua entitati: furnica si firmitura. Dar aici, care sunt cele doua entitati? Ce poarta particula aia de fapt? Dar asta e alta problema.

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

Ideea este ca fiecare corpuscul are propriul lui camp de particule virtuale. Asa ca daca alaturi doi corpusculi de natura similara (electron-electron) cei doi vor face schimbi de bosoni gauge, asta dand nastere fortelor.
Similar cu doi oameni care ar sta in barci diferite si ar arunca o minge de la unul la celalalt (forte repulsive) sau un bumerang (forte atractive).

| RAY a răspuns:

Gravitatia cum e? are campul ala masa?

| Inferno a răspuns (pentru RAY):

Nu trebuie sa aiba masa pentru a fi considerat materie.
Fotonul nu are masa si tot materie este.

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Pai si energia ce este?

| KillaNoFilla a răspuns:

Orice substanta sau camp este materie.