Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cand ascult o anumita melodie de ce mi se face pielea de gaina?
FUNDA

Răspuns Câştigător
| deadwillow a răspuns:

Pentru ca melodia aia iti transmite un mesaj, fiindca iti aminteste de ceva, pentru ca intr-un anumit fel ea face parte din tine, ai trait-o si asta te emotioneaza.

10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Pentru ca iti place mult melodia respectiva.iti intra la suflet cum se spune

| Frrramboise a răspuns:

Inseamna ca melodia este foarte frumoasa, ca iti trezeste amintiri sau cine stie ce emotii pe care le pastrezi doar pentru tine:X
Si mai inseamna ca asculti muzica buna, ca, sunt convinsa ca nu i s-a facut pielea de gaina nimanui in timp ce asculta manelelaughing spre exemplu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca melodia respectiva te caracterizeaza, iti place mult, simti ca versurile sunt facute pentru tine.

| pisicutzamik a răspuns:

Pentru ca iti place melodia sau iti provoaca amintiri sunt reactii normale!

| Fantastic7 a răspuns:

Pentru că îţi place foarte mult, aşa mi se întâmplă şi mie uneori.

| Lily8 a răspuns:

Rezonezi cu ea! Esti ea pentru cateva minute.

| AtelierDeReparatUseriTPUdefecti a răspuns:

La nivel cerebral suntem suma "placerilor" noastre. Cand creierul receptioneaza ceva ce ii place mult, activeaza instinctiv anumite glande ce produc endorfine, substante cu rolul de a "excita" anumite parti ale corpului si organe, cu scopul de a ajuta influxul produsului ce a produs placerea primara 9saliva, lacrimi, puls crescut), sau pur si simplu se produc niste reactii atavice incontrolabile, mostenire de la specii din care ne tragem noi, oamenii.
Una dintre aceste endorfine creste circulatia periferica si stimuleaza foliculii de par de pe piele. Se banuie ca e o reactie atavica, venita de la strabunii nostri pre-mamifere, de a se "infoaie" pentru a fi mai "prezentabili" cand auzeau "cantecele" de imperechere... daca pricepi ideea laughing

| violetflyer a răspuns:

E un stres a corpului tau, pentru mine ca si atunci cand cineva isi pileste unghiile... Nu e nimic, doar daca chiar e insuportabil, ai putea face anumite exercitii, in cel mai bun caz, consulta-te cu un psiholog. Bafta!

| PunisheR01 a răspuns:

Pai e o reactie normala tongue Depinde ce asculti...Melodii emotionante, melodii la care te gandesti la anumite persoane dragi si ai mare incredere in ei si atunci se face pielea de gaina tongue

| Luuluu a răspuns:

Ti se face pielea de gaina pentru ca simti vibratiile melodiei. Simti ca traiesti prin descrierea versurilor, versurile respective iti aduc aminte de o persoana draga cu care ai trait momente placute, emotionante. Este ceva normal sa simti asta. Tuturor, chiar si mie ni se intampla asta.