| georgeceltoma a întrebat:

Cand oamenii vor ajunge sa inteleaga ca tot ce are viata pe pamant noi ucidem? animale,plante, oameni!

16 răspunsuri:
| WhatheWow a răspuns:

Astazi, nu mai avem dinozauri si, poate mii de alte specii de animale si plante care traiau in trecut si nu au disparut datorita oamenilor, in schimb, avem alte mii de specii care au aparut dupa disparitia celorlalte. In consecinta, lasind la o parte latura malefica a ideii, ceea ce astazi dispare face loc sa apara altceva; e universal valabil : " nimic nu se pierde, totul se transforma "!

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Nu cred ca prea curand...din pacate.
O seara buna!

| IMINENT a răspuns:

Uite ca nu toti pot fi vegetarieni.
Si fa diferenta dintre ucisul unor animale pentru hrana si ucisul unor animale din cauza nebuniei.

| georgeceltoma explică:

Pentru "antiVertebra" ai ajuns rapid la concluzia "al-3-le razboi mondial" din cauza foametei dar cred ca niciodata nu te-ai gandit ca acum suntem peste 7miliarde de oameni curand vom fi 10 miliarde si tot asa, oare nu de aici rezulta foametea? cum este cand imparti o paine la 2 copii sau cum va fi cand o imparti la 5 copii? Te-ai gandit putin la asta? O rezolvare ar fi sa se tina cont pe plan global de familiile care depasesc 2copii de ex si nu 10-15 copi, dar codec alimentarius tine cont de cate e/uri sunt permise in alimente ca sa mai imbolnaveasca din oameni sa aiba farmaciile clienti. De ce imi spui "felicitari" intr-un mod sarcastic?

| Panteras a răspuns:

Ceea ce ii strica pe oameni in ziua de azi este violenta cea care conduce si la ucidearea oamenilor, plantelor si animalelor in ziua de azi nimeni nu realizeaza ce consecinte va aduce asta

| antiVertebra a răspuns:

Off. Si daca ei inteleg ce? Exista crima voluntara. Animalele si plantele trebuie "ucise" cu masura, nu dramatiza asta. Oamenii se ucid? In general, da, asa se face. Atata timp cat in oameni o sa fie ceva mai puternic decat viata altuia, da. Omoruri bune sau rele, asta nu conteaza. Faptul ca ele exista ne defineste ca specie. Si nu garantez ca ar fi bine altfel, dimpotriva. Inseamna, cum am zis ca exista un motiv mai mare in noi, bun sau rau, care ne pune deasupra vietii. ("bun sau rau" nu inseamna ca e una din doua.)

| georgeceltoma explică (pentru antiVertebra):

Animalele de ce trebuiesc ucise? alti oameni sau animale pot trai un stil de viata vegan. Atunci si oamnei trebuiesc ucisi pentru animalele carnivore sau canibali

Răspuns utilizator avertizat
| georgeceltoma explică (pentru lolosaurus):

Sunt sigur 100% ca nu esti vegan dupa raspunsuriile care le-ai dat.
Veganismul nu inseamna ierbivor asta e prima conceptie gresita care nu i-si mai are rostul celelalte raspunsuri!
Nu am spus sa ucidem oamenii pentru canibali ci canibalii sa ne ucida pe noi pentru hrana lor ( ti s-ar parea normal)? iar canibalismul nu est o anomalie si nici sanatate ci este un stil de viata la fel cum l-ai adoptat tu de omnivor

Răspuns utilizator avertizat
| georgeceltoma explică (pentru lolosaurus):

Am observat ca tu in ori ce gasesti motiv sa arati ca nu este asa ci asa cum spui tu, nu mai are rost sa continui ca nu ajungem nicaieri...eu degeaba ti-as demonstra ca nu e chiar asa ca tu tot parerea ta o ti si nici nu vreau sa ti-o schimb.
Daca tie de cand erai mic si t-i s-a implantat in creier si apoi in subconstient ca omul trebuie sa manance mortaciuni ca asa este normal si sa se roage la un zeu ca asa trebuie si sa mearga la o scoala ca asa e bine, tu asta crezi ca este realitatea si asa trebuie ca asa e bine, eu nu vreau sa te contrazic si nici sa-ti schimb parerea doar vreau sa vezi si dincolo de zid.
Daca insisti pot sa-ti demonstrez la fiecare subiect ca ai gresit dar nu stiu de ce presimt ca tot nu vom ajunge la acelasi rezultat!
Ori cum apreciez insistenta ta de a-si expune punctul de vedere!

Răspuns utilizator avertizat
| georgeceltoma explică (pentru lolosaurus):

Ai uitat sa mai comentezi un paragraf :

"Ori cum apreciez insistenta ta de a-si expune punctul de vedere! " big grin

1"Suntem adaptati fiziologic pentru stilul de mancat omnivor"

-de cand ne nastem singura proteina ce o consumam este de la mama (laptele de mama), apoi omul a inceput sa ii bage copilului pe gat laptele de vaca.Vaca produce laptele in mod natural pentru copilul sau (vitelul) nu pentru om.
Daca unui copil flamad i se pune in fata un mar si un iepure care este instinctul uman de a se hrani? foarte sigur copilul musca din mar iar cu iepurele s-ar juca, eu nu cred ca ar lua iepurele intre dinti si ar incerca sa il sfasaie si sa ii bea sangele!

2."Cine se roaga la zei? Ca eu nu."

nu m-am referit special la tine ci in general.
si dumnezeu este tot un zeu inventat de oameni iar oamenii se roaga la el

3."Ai ceva impotriva ca e bine?"

ce raspuns ai vrea sa auzi? normal ca nu am nimic impotriva cu ceva ce e bine dar nu ceea ce e bine pentru tine inseamna ca e bine si pentru mine iar in subiectul inceput de mine in legatura cu scoala ne este bagata pe gat de cand suntem mici, nu inseamna ca daca fac scoala pana la 30 de ani este cel mai bine pentru mine. Multi de la scoala o iau rasna sau sunt deconectati de la realitate stiu teorie o gramada, iar practica 0, in scoala nu te invata cum sa traiesti cum sa te protejezi de hoti, cum sa nu i-ti pierzi ani de zile doar invatand, cum sa traiesti o viata fericita si sa te feresti de ceea ce guvernul doreste sa te aiba.

Nuam nimic impotriva cu ce este bine doar ca sunt lucruri mult mai bune de care multa lume nu le stiu.
Omul crede mult mai mult atunci cand o vorba este auzita de n ori din toate partile de la tot felul de oameni si de la cei mai infuenti prieteni apropiati sau oameni cunoscuti cu un nivel inalt de cunostinte.

Răspuns utilizator avertizat
| antiVertebra a răspuns (pentru georgeceltoma):

Animalele mananca animale, omul mananca animale. Daca ai un caine, cu ce-l hranesti? Daca iubesti natura, ce sens are sa te intorci impotriva ei, daca ea ne-a invatat sa mancam carne? asta filozofic. Stiintific, politic, economic vorbind, momentan exista foamete in lume, Daca am renunta la carne, animalele s-ar suprainmulti. Ar trebui sa le sterilizam? asta din nou e impotriva naturii si costurile ar fi imense. Daca am renunta la carne, ar scadea productia de mancare, rezulta ca s-ar scumpi in ultimul hal putinele alimente permise. Rezulta din nou foamete. Foametea mondiala inseamna razboi mondial. Te felicit.

| ALECSUTZU a răspuns:

Cand n-o sa mai fie nimic