NOname
| NOname a întrebat:

"Care e diferenţa între a glumi în serios şi a vorbi serios în glumă? Cum îţi dai seama care e care?"

30 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

De ce când nu înţelegem o întrebare, nu stăm frumos în umbră şi nu-i citim pe cei, care au înţeles-o? Sau vorbim numai ca să nu tăcem? A, copii?

NOname
| NOname explică:

ILINCA, mama, şi de ce ai mai "răspuns"?
Îţi ţinea cineva pistolul la tâmplă?

NOname
| NOname explică:

Caramela, dragă, nu ştiu sigur, dar probabil da.

mariana
| mariana a răspuns:

De obicei a vorbi inseamna a comunica ceva. "A glumi in serios" dupa parerea mea, suna a non sens pentru ca, gluma de aceea e gluma pentru ca "nu e serioasa", e cea care te face sa te binedispui deci, in aceasta nu este "nimic serios". Desigur ca, sunt glume de bun gust si mai sunt si "mojicii" care se transforma in insulte, iar cand cel ce le primeste se supara, tu spui:" imi pare rau ca te-ai suparat, eu doar am glumit".
Reversul este cam acelasi, "a glumi in serios", de asemenea nu seamana nici a gluma si nici a adevar, a lucru serios.
Cel ce incearca sa le "imbine" asemenea expresii in limbajul sau de comunicare, este mai degraba superficial si nu-si asuma raspunderea de a comunica celui cu care sta de vorba, care este parerea lui sincera despre "subiectul" din discutie.
Asta o spune un jurist care stie ca, uneori vorba poate fi mai dureroasa decat o palma, asa ca feriti-va de a folosi acest fel de comunicare, este pueril si mai poate avea si consecinta, iti pierzi prietenii si devii un fel de persoana non grata, in mediul in care traiesti.
O duminica placuta in continuare.

| baru a răspuns:

Sall. Te pup dulce! Ce este serios, si ce este gluma? Pa!

| ema69 a răspuns:

Eu sunt fire glumeata, insa in glumelemele este si un pic de adevar mereu...Adica eu cand am de zis ceva un pic mai nasol, transform ceea ce am de zis intr-o glumita...ca cei ce trebuie sa inteleaga ceva, sa o faca.

| Chrysk2 a răspuns:

Eu glumesc tot timpul... aproape in orice situatie.
Si cand vreau sa spun ceva serios, dar stiu ca la persoana respectiva nu ii place i-o zic in gluma.Chiar daca se simte prost dupa,dar zic AM GLUMIThee hee
Trebuie sa stii sa te opresti, nu la toti le plac glumele, spuse chiar si fara a jigniwinking

caramela
| caramela a răspuns:

Buna, a glumi in serios, e ceva ce nu are definitie, dar e ceva ce tu afirmi cu zambetu pe buze, iar cel de langa tine este bagat in ceata, nestiind ce sa creada, stiind doar tu...glumele le faci doar celor care stiu sa guste glumele tale, cel putin eu nu pot sa imi permit sa fac glume cu fratele meu care este mai mare cu 10 ani, nu e genul de persoana sa guste glumele, la el seriozitatea e punctul lui forte, nu ca la mine nu ar fi, dar raman la ceia ce am afirmat: trebuie sa stii cand faci o gluma, cui, cum si cand sa te opresti.parerea meahappy

caramela
| caramela a răspuns:

Buna seara! ce se intampla cu aceasta intrebare? cred ca am primit-o de 10 ori... e ceva in neregula cu site-ul? s-au care e treaba? o seara bunawave

| Claudiuu a răspuns:

Eu nu fac asa gluma e gluma iar cand vrei sa vb in serios esti serios.In general dupa mine e cam acelasi lucru pentru ca nu iese un adevar.

| marinica a răspuns:

Se aseamana cu raspunsul primit de mine la necazulpe care il am,multumesc mult tuturor, m-am convins ca este adevarat ce se spune; decit sa iti intinda o mina, mai bine iti da brinci; mii de multumiri...

| unknownn a răspuns:

Trebuie sa-ti folosesti unpic creierul ca sa-ti dai seama.

| RфZaημtzα a răspuns:

A glumi in serios=a scoate un fapt in evidenta fara sa fie prea dureros
A vorbi serios in gluma=a aduce un fapt la cunostinta un fapt care nu prea are importanta(parerea mea).

| Melodramatic a răspuns:

Replicile mele sunt "glumeam, chiar o luam in serios" sau "serios acum, chair glumeam" ei bine acum depinde... fiecare cum crede, caci la urma urmei eu incerc sa zic lucrurile serioase in asa fel incat sa nu supar. Altii? nu stiu clar ce le poarta capul, stiu doar ca sunt oameni care nu stiu sa zica o gluma asa ca o fac incat pare ceva serios, sau vice-versa.

| Analy a răspuns:

De ce unii dintre voi va bateti joc de ea? Intrebarile ei sunt foarte frumoasa. MircEa chiar trebuia sa o jignesti in halul acesta? Daca stai pe TPU nu inseamna ca esti tocilara, inseamna ca iti place sa ajuti oamenii.Rusine parintilor vostri ca nu au stiut sa va educe sa nu vorbiti urat. N0name nu ii baga in seama.Lasa-i in pace. Daca nu le plac intrebarile tale sa nu mai raspunda.Sa se uite intai la intrebarile lor si apoi la ale altor utilizatori.Ea v-a ajutat pe voi, iar voi acum ce faceti? Va bateti joc de ea? Urat din partea unora.

| TMI85 a răspuns:

"a glumi în serios"...cred ca toti facem asta la un moment dat, este atunci cand vrei sa ii spui unei persoane ceva serios dar nu sti cum si pentru a nu se simti prost o spui mai mult in gluma, cand de fapt in gandul tau e cat se poate de serioasa problema.Si "a vorbi serios in gluma" e atunci cand vrei sa-i faci unei persoane o farsa, isr ca sa nu se prinda vb cu el cat se poate de serios chiar daca sti ca o faci in gluma, in sinea ta te prapadesti de ras pentru ca sti ce urmeaza dar continui sa fi serios.asta e parerea mea, asa vad eu lucrurile!

| 1992 a răspuns:

Caramela,de fiecare data cand NOname isi da un raspund tu mai primesti odata intrebareatongue

| BiancaStoran a răspuns:

Diferenta este ca atunci cand glumesti in serios nu este adevarat ce spui,desi il spui ca pe un lucru serios, iar a vorbi serios in gluma este adevarat ce spui, dar il spui ca pe un lucru in gluma. Poti sa iti dai seama foarte greu dar daca stai sa te gandesti... Ceau!

| SorinE a răspuns:

Eu unul pot face diferenta doar la acele persoane care vorbesc serios in gluma pentru ca intotdeauna este folosit si sarcasmul... in rest sunt doar glume happy

| Alexutza6755 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa iti folosesti creierul.

| AndreiRevine a răspuns:

A glumi serios este atunci cand glumesti cu un ton de persoana serioasa, dar a vorbi serios in gluma este atunci cand ii spui cuiva de exsaditi aduc maine datoria) vorbind serios, desi nu se va tine de cuvant considerant totul ca o gluma!

| MyaxD a răspuns:

Cand esti prea prost si nu stii ce vor altii sa spunahappylaughing

| marius5600 a răspuns:

Cred ca atunci cand glumesc in serios e cand i-ti EXPLIC ceva sau i-ti dau de INTELES un anumit lucru glumind i-ti SUGEREZ ceva subtil. Cand vorbesc serios in gluma i-ti IMPUN ceva dar o fac glumind pentru ca nu vreau sa iti dau un sentiment de inferioritate (De obicei se intampla intre prieteni sau rude)

| sorin_8395 a răspuns:

Toata viata mea e o gluma. eu glumesc mereu. totul e in jurul nostru o gluma. trebuie sa stii din ce unghi privesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@MircEa, dupa vocabularul tau distrus si dupa ideile tale se vede ce distrus esti...
@NOname, diferenta se face dupa tonul vocii si dupa cuvintele folosite.

| L7L a răspuns:

Jur ca pui niste intrebari care n-au sens...de ce? plus ca sunt sigur ca le sti rasp

| VaD a răspuns:

Eu cred ca ''glumele spuse in serios'' sunt lucruri pe care nu suntem capabili sa le afirmam, sa le destainuim persoanelor care sunt de fata.Ne dorim ca acele lucruri sa fie cunoscute si de ceilalti,dar nu gasim modul, locul, timpul potrivit pentru a le exprima.Glumind vrem oarecum sa prevenim sau poate sa vedem reactiile celor implicati.Iar a vorbi serios in gluma e simplu(dupa cum am inteles eu)! Vorbesti serios in scopul realizarii unei glume...sau nu!? Pana la urma cred ca tot acolo ajungi.Eee...greu!

| ILINCA_8854 a răspuns:

Eu nu am inteles nimic big grinbig grinbig grinbig grinbig grin

| ReX391 a răspuns:

Cand glumesti este cand razi dar si cand zici ceva asa mai aspru
iar cand glumesti este cand razi si rade si cel de langa tine plz plz plz fundawinking

| Ecaterina_9469 a răspuns:

Pai e acelasi lucru! De ce ganditi toti atat de complicat? In ambele cazuri se presupune ca vorbesti, iar daca adaugi verbul :"a vorbi" in "a glumi in serios", iese ceva de genul:"a glumi vorbind serios"...care e acelasi lucru cu:"a vorbi serios in gluma"; diferente este doar in modul in care ai "rasucit" cuvintele.Nimic complicat...