| bleakk a întrebat:

Care e treaba cu soia ca sursa de proteina pentru cei care practica culturismul? Apar multe discutii cum ca ar fi nesanatoasa.Care e concluzia pana la urma? Studii ceva?

1 răspuns:
| OOOLEOOO a răspuns:

Soia este o sursa de proteina vegetala completa, adica contine toti cei 9 aminoacizi esentiali.
Exista studii care sustin ca 99% din plantele de soia de pe Terra ar fi modificate genetic. Deci ar intra in categoria OMG-urilor.
Am distrus o planta minune pentru propiul profit, vina noastra...

Un sfat ar fi sa consumi seminte de canepa, fiind tot o proteina completa.