| Dianné a întrebat:

Care este aproapele tau?

13 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

De acord cu TheBugDude.
Portofelul! Câtă vreme ăla e plin, am o grămadă de "aproape".
Când ăla e gol, lucrurile se schimbă radical!

| AvalohAlyn a răspuns:

Aproapele meu este familia mea, prietenii mei si oamenii care m-au ajutat si tin cat de putin la mine sau i-am ajutat.In mod normal aproapele este si strainul de pe strada.Si de aceea trebuie sa avem respect pentru toti.

Apache
| Apache a răspuns:

In mod normal ar tr sa zic ca toti oamenii sunt aproapele meu! ( asa zice Biblia )...dar stim cu totii realitatea nu?

| SatanaInIzmene a răspuns:

Portofelul!

| mgtow a răspuns:

Mama mea, ea inca mai are putere sa imi dea sperante si sa fiu cu capul sus, in plus o sa ma ajute la niste treburi in tara.

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Aproapele meu il consider pe cel care imi este alaturi indiferent de situatie, cel care stie sa ma ierte, sa ma asculte si de la care am ce invata.Desi "aproapele nostru" se refera la toti semenii nostri, eu nu pot sa-i consider astfel decat pe cei ce intr-adevar imi sunt aproape.

| ema69 a răspuns:

Ar fi bine si frumos daca am putea spune ca toti oamenii ne sunt "aproapele", insa realitatea e cu totul alta.Pentru mine personal,aproapele il constitue cei dragi mie, care sunt langa mine indiferent daca mi-e rau sau bine, daca am sau n-am.

| victoreanu a răspuns:

Cel care nu este departele meu.

| Pisicuța a răspuns:

Toata lumea >big grin

| brunetzik07102011 a răspuns:

Consider ca aproapele meu sunt doar eu.indiferent de situatie, doar eu ma gandesc la binele meu, fara nici un interes.

| Adelinesmile a răspuns:

Mama, tata, familia, prietenii, necunoscutii, toti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aproapele tau este acela care-ti face bine, te ajuta, dezinteresat.care nu asteapta o rasplata nici macar recunostinta.el iti face bine fiindca asa vrea,asa ii place lui sau fiindca face voia domnului, in care crede, infiderent ce nume are.

| sensible a răspuns:

Eu cred ca aproapele meu este orice persoana buna sau rea care se afla in imediata apropiere de mine,sau persoanele de care auzim sau stim lucruri si totusi nu se bagam,nu cred ca poat fi aproapele meu,persoane necunoscute daca nu le cunosc cum le pot face bine? Aproapele meu este familia,prietenii,cunoscutii,vecinii,persoanele care le cunosc indirect (adica prin spusele altora), ai auzit de copiii infometati din somalia daca da atunci au devenit aproapele tau.Eu consider ca nu poate fi aproapele tau o persoana de la care nu stii nimic nu ai auzit nimic vreodata de ea, de ex cutare din nu stiu ce tara. Aproapele tau poate fi si un boschetar pe care il vezi jegos, imputit si dormind pe jos si trecand pe langa el nepasandu-ti. Oare ma intreb daca vei ajunge in locul lui... atunci ai sa inveti sa-i opservi si sa le cunosti durerea