| Lilith_6353 a întrebat:

Care este cea mai vorbita limba de pe pamant?
Jur ca intrebarea asta nu este vreuna nascocita de mine si la care doar eu sunt in stare sa gasesc raspunsul. E greoaie dar are logica.

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

Lenith,

Răspuns: 1. limba neoficială - chineza;
2. limba oficială - engleza.

100 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Dragi copii, am observat cum aţi oferit acest link: http://www.hotnews.ro/......pamant.htm - însă, doresc să vă aduc la cunoştinţă că ''dialecte'' avem cu toţii.

''bacemi a răspuns:
Mandarina.''

Dragă bacemi, ''mandarina'' nu este o limbă vorbită de chinezi, ci e un dialect.
Fata a întrebat de ''limba vorbită''.

| Bacemi a răspuns:

Mandarina.

regis
| regis a răspuns:

Ca limba materna evident este chineza, iar ca limba straina engleza.

| Dannyjj a răspuns:

Limba cea mai raspandita este limba Engleza dar este abia a doua limba vorbita si cea mai vorbita este limba chineza pentru ca in china sunt peste 2 miliarde de oameni.

| juniper a răspuns:

Engleza, fiind si cea mai usoara de invatat.

| karellen a răspuns:

Ca prima limba - chineza si hindi. ca lingua franca, engleza, evident

| MuadDib a răspuns:

Chineza? sau vreun dialect... nu sunt la curent, dar cred ca asta trebuie sa fie.

| 16.laura.16 a răspuns:

Simplu. Chineza.

Răspuns utilizator avertizat
| Baiaaanca a răspuns:

Eu ma gandeam ca engleza dar uite : http://www.apropo.ro/fun/top-10-limbi-straine-vorbite-in-lume-2656667
si a mai fost o intrebare pe TPU legata de acest subiect : http://www.tpu.ro/......-din-lume/

| Fredie a răspuns:

Clasament:
1. chineza cu toate dialectele ei
2. engleza
3. ceva de prin India as zice eu ca si ei sunt al naibii de multi si se tot multiplicahappy

| LittleDrop a răspuns:

Si eu stiam ca engleza. am prins intrebarea asta si pe conquiztador si rasp corect era "mandarina"straight facehappy

| cornel a răspuns:

Chineza

| cornel a răspuns:

1. limba neoficială - chineza;

2. limba oficială - engleza.

| Emena a răspuns:

Cred ca engleza

| AleandraIleana98 a răspuns:

Engleza

| lollopop a răspuns:

Engleza...winking

| Goblinoid a răspuns:

Spaniola si franceza sunt cele mai raspandite ca numar de tari ce le au ca limba nationala dar cea mai vorbita ma gandesc ca este chineza deoarece china are o populatie de 1, 4 miliarde de oameni. As putea spune si engleza deoarece e o limba ce se preda obligatoriu in multe tari si multi oameni au invatat-o individual dar nu se poate sti cati oameni au engleza ca o a doua limba, ma documentez si revin.
Sa ne spui raspunsul, sunt chiar curios.

| 6AniFaraTine a răspuns:

Avand in vedere ca sunt vreo 1, 4 miliarde de chinezi, eu zic ca limba chineza este cea mai vorbita deoarece pe langa chinezii care vorbesc aceasta limba mai sunt si strainii care au invatat-o.

| 6AniFaraTine a răspuns:

Dupa ce ai lasat 48 de oameni sa raspunda ce limba e cea mai vorbita, te-ai trezit si tu sa adaugi ca nu te refereai la o limba gen engleza, romana etc! Super tare! data viitoare fii mai explicitalaughing
Si pana la urma la ce fel de limba te refereai? Limba dragostei? Limba banilor?
Apropo: intrebarea ta a ajuns foarte populara.hmm...

| PredatoR a răspuns:

Engleza

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Engleza e cea mai populara dar si chineza sau spaniola au foarte multi vorbitori.

| Daniel TM a răspuns:

A mai fost pusa aceasta intrebare pe acest site

| Petronela a răspuns:

Engleza

| Mary Marry a răspuns:

Engleza este limba internationala care se vorbeste oriunde te-ai duce.
Dupa aceea ca si limbii cunoscute sunt:franceza, spaniola, italiana, germana, etc.

| medex3 a răspuns:

Limba chineza.

1. Chineza (937, 132, 000)

2. Spaniola (332, 000, 000)

3. Engleza (322, 000, 000)

4. Bengali (189, 000, 000)

5. Hindi/Urdu (182, 000, 000)

6. Araba (174, 950, 000)

7. Portugheza (170, 000, 000)

8. Rusa (170, 000, 000)

9. Japoneza (125, 000, 000)

10. Germana (98, 000, 000)

11. Franceza (79, 572, 000)

| amaadina a răspuns:

1) Mandarina - Peste un miliard de oameni vorbesc limba mandarina, un dialect al limbii chineze.
Vorbind aceasta limba este destul de dificil pentru ca fiecare cuvant poate fi pronuntat in 4 feluri diferite (tonuri). big grin

2) Engleza - O vorbesc peste 500 de milioane de persoane

3) Hindustani - principala limba in India, o vorbesc aproape 500 de milioane de oameni.

| Lilith_6353 explică:

Nu ma refer la limba gen Romana, Engleza etc. ci la alt fel de limba.