| anonim_4396 a întrebat:

Care este definitia caldurii pentru fizica?

9 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

În fizică, cantitatea de căldură, simbolizată prin Q, este energia transferată între un sistem termodinamic și mediul înconjurător, între două sisteme termodinamice sau între diferite părți ale aceluiași sistem termodinamic, în cursul unei transformări termodinamice în care parametrii externi rămân constanți.
Transferul de căldură are loc sub influența unei diferențe de temperatură. Principiul al doilea al termodinamicii stipulează că acest transfer se face de la sine doar de la temperatura mai înaltă la temperatura mai joasă.
Alte sensuri în care este folosit termenul de căldură:
- Starea sau gradul de încălzire a unui corp, energie termică.
- Căldură mare are sensul de temperatură mare. Senzația de căldură este senzația produsă de corpurile cu temperatură ridicată.
- Cu căldură este o atitudine plină de afecțiune, amabilitate, prietenie.

Istoricul căldurii se pierde în negura vremurilor. O mare realizare a omului preistoric a fost utilizarea focului. Pentru explicarea fenomenelor termice în antichitate s-au dat explicații mitologice. Concepția despre natura căldurii a evoluat de la concepțiile mistice din antichitate până la teoria moleculară de astăzi.

Căldura este adesea utilizată în sensul de energie termică. Când un sistem termodinamic primește căldură, temperatura și energia sa termică crește, iar când cedează căldură, temperatura și energia sa termică scade. În sensul strict al cuvântului, în timp ce energia termică este o funcție de potențial, căldura este o formă de schimb de energie. În termodinamică, pentru studiul căldurii, în locul noțiunii de energie termică, greu de definit, se preferă noțiuni ca energie internă, lucru mecanic, entalpie, entropie, noțiuni care pot fi definite exact fără a recurge la noțiunea de mișcare moleculară.

Sursă: http://ro.wikipedia.org/wiki/C%C4%83ldur%C4%83.

Pa-pa.

| stlucian a răspuns:

Transformarea materiei in energie

| xBya a răspuns:

Caldura este marimea fizica egala cu energia transferata de la un corp la altul cand corpurile sunt in echilibru termic.

| vlad89c a răspuns:

Nu are o definitie exacta:
Căldura este variaţia de energie într-un sistem care rezultă din diferenţa dintre temperatura sa şi cea a vecinătăţilor.

Căldura este rezultatul energiei cinetice prezente în toate substanţele.

Căldura este energia care este transferată de la un obiect la altul fără mijloace mecanice sau electrice.

Căldura este mişcare aleatorie de particule invizibile - de la molecule şi atomi până la particule subatomice cum sunt protonii.

| raresbarbier a răspuns:

În fizică, cantitatea de căldură, simbolizată prin Q, este energia transferată între un sistem termodinamic și mediul înconjurător, între două sisteme termodinamice sau între diferite părți ale aceluiași sistem termodinamic, în cursul unei transformări termodinamice în care parametrii externi rămân constanți. [1] Transferul de căldură are loc sub influența unei diferențe de temperatură. Principiul al doilea al termodinamicii stipulează că acest transfer se face de la sine doar de la temperatura mai înaltă la temperatura mai joasă.

| blaablaablaaa a răspuns:

Caldura, in fizica, reprezinta transferul de energie de la o substanta la alta sau de la un corp la altul datorita diferentei de temperatura.

Daca vrei amanuntit: http://www.referatele.com/......le-cal.php

Succes.

| lorrena97 a răspuns:

În fizică, cantitatea de căldură, simbolizată prin Q, este energia transferată între un sistem termodinamic și mediul înconjurător, între două sisteme termodinamice sau între diferite părți ale aceluiași sistem termodinamic, în cursul unei transformări termodinamice în care parametrii externi rămân constanți.

| Alexandrumrz a răspuns:

Q=i2rt

| FlorentinaFlorycyk a răspuns:

Caldura este transformarea materiei in enegie happy