| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre coreeni, chinezi, japonezi, thailandezi si mongoli? Imi puteti spune!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
21 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Exact ca si diferentele existente intre popoarele de origine europeana dar care sunt la origine germanici, anglosaxoni, latini etc.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vorbesc alta limba?

| SweetMinion a răspuns:

Asta e o chestie normala? sa nu ne poata diferentia oamenii(europenii/americanii)? sau imi vine mie ciudat pentru ca sunt asiatica si stiu diferentele? Una la mana,limbele vorbite,caracterele scrise,sunt total diferite. Felul de a fi,de a ne comporta,difera si el(de exemplu japonezii sunt de obicei mai prietenosi la prima intalnire, noi coreeni, as putea spune suntem putin/mult mai formali(si in general multi dintre noi suntem formali, mai ales cu persoanele mai invarsta chiar si cu un an)). Apoi vin si sarbatorile, noi avem sarbatori pe care chinezii si mongolii de exemplu nu le au si vice versa.Nu am mai multe de spus,majoritatea diferentelor le are al doilea raspuns,daca mai vrei diferente, citeste mai mult despre noi.Te pot ajuta cu informatii despre coreeni, chinezi si eventual japonezi(avand in vedere ca fac chineza si japoneza la scoala ni se spune si cate ceva despre ei), daca vrei iti spun, doar trimite-mi un mesaj aici.

| anonim_4396 explică (pentru SweetMinion):

Buna! Tu chiar esti coreeanca? happy o.O
Ma bucur ca mi-ai aratat o parte din caracterul japonezilor si coreenilor! Chiar inveti chineza si japoneza la scoala?
Cand spui "Nu am mai multe de spus, majoritatea diferentelor le are al doilea raspuns" te referi la raspunsul cel lung al lui Camil34, nu-i asa?
Incantata de cunostinta!

| SweetMinion a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut! O Doamne, da sunt, cel putin jumatate(un pic mai mult de jumatate).Da, invat chineza si japoneza la scoala, impreuna cu engleza si coreeana ca limba materna bineinteles.Si da, la asta ma refeream, scuze daca nu m-am exprimat bine, pe moment am prea multe limbi in cap.De asemenea, incantata de cunostinta!

| anonim_4396 explică (pentru SweetMinion):

Ce poti sa spui de chineza, japoneza si coreeana?! Care iti place mai mult?! Wow! Ce curioasa m-ai facut! Care este mai usoara?!

| SweetMinion a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai avand in vedere ca limba coreeana este limba materna as spune ca, coreeana este mai usoara, apoi engleza, apoi chineza si japoneza e ultima, nu prea imi place mie japoneza dar tot am ore de japoneza crying

| anonim_4396 explică (pentru SweetMinion):

Ai fost vreodata in Coreea de sud, Japonia, China sau Taiwan?

| SweetMinion a răspuns (pentru anonim_4396):

In Coreea de Sud sunt acum, aici fac liceul si SKY(nu imi vine cuvantul in romana, e ce vine dupa liceu). In China si Japonia am fost acum cativa ani. In Taiwan nu am fost, insa a fost fratele meu, se pune?

| anonim_4396 explică (pentru SweetMinion):

Ai facebook? Am putea vorbi mai multe acolo! Trimite-mi adresa prin mesaj privat daca poti.

| SweetMinion a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am facebook crying tata e prea strict ca sa ma lase sa am asa ceva.Instagram poate? Kik?

| anonim_4396 explică (pentru SweetMinion):

Hm, o intrebare sistemul caledaristic difera de la un popor la altul nu?
Daca da: In ce an suntem din punct de vedere coreean, dar japonez si chinez?

| SweetMinion a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica? Nu inteleg ce vrei de fapt, scuze dar cateodata chiar nu imi vine traducerea din romana in coreeana.

| anonim_4396 explică (pentru SweetMinion):

Adica, ce an e la voi tot 2014? Sau e alt an?

| SweetMinion a răspuns (pentru anonim_4396):

E anul 2014. In ce an credeai ca suntem? Suntem in acelasi an ca si voi, singura diferenta legata de ani sa zicem asa e cum calculam anii(ma dog, varsta) unei persone.

| anonim_4396 explică (pentru SweetMinion):

Aham si cum o calculati?

| SweetMinion a răspuns (pentru anonim_4396):

De exemplu eu am 15 ani, in ani normali, in ani coreeni am 16 deoarece se pun si acele 9 luni de stat in burta(?) mamei.

| anonim_4396 explică (pentru SweetMinion):

Tatal tau e coreean? Mama ta este romanca? Am sa incerc sa-mi fac Instagram dar cred ca peste 1 saptamana.

| SweetMinion a răspuns (pentru anonim_4396):

E invers de fapt. Si pot astepta o saptamana, pana atunci vorbim aici.