| anonim_4396 a întrebat:

Care este marea diferenta dintre frica si fobie? Eu "sufar"(ca sa zic asa) de agrofobie si deseori sfarsesc prin a face un atac de panica. Credeti ca frica ce depaseste ratiunea are vreo legatura cu psihicul?

10 răspunsuri:
| ExistaMosCraciun a răspuns:

Consulta un medic...sau psiholog, eu am facut 2 atacuri de panica in toata viata mea, in spatii inchise, a fost cumplit si sper sa nu mai trec prin asa ceva niciodata. In ambele cazuri imi aduc aminte ca imi era ingrozitor, dar ingrozitor de frica, nu stiu exact de ce anume. De asemenea, cred ca are legatura si cu consumul de cafea si tigari, stiu cu siguranta ca atunci bausem vreo 2 cafele tari si fumasem ca turcoaica.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Cum am simtit-o eu atunci, era o frica dusa la extrem, fara o cauza precisa.

| mgtow a răspuns:

Fobia e relationata cu frica de acolo pornesc preocupariile si temerile.

| KyraW a răspuns:

Mister @Kronstadt te apuci sa jignesti persoanele care sufera de aceasta fobie,de ce? ca esti mare macho? De aia exista diversitate in lume, unora le e frica de unele lucruri, altora nu.Inceteaza sa mai jignesti aiurea

| picolini a răspuns:

Si eu sufar de aceeasi fobie. Tot ce trebuie sa faci e sa te autocontrolezi. da cred ca ai mai auzit asta de 1000 de ori. eu ma enervam cand imi spunea cineva de autocontrol pentru ca nu stiam ce inseamna concret. ai incercat meditatie? sa incerci sa iti schimbi gandurile negative cu cele pozitive. saptamana viitoare voi face hipnoterapie sa scap odata.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Sufar" (ca sa zic asa)? ce dracu' de expresie este asta?
Persoanele agrofobice sunt mai incete la minte, adica nu pot procesa informatia in timp real si la adevarata ei valoare, de aici rezultand si panica inutila. Postarea ta nu dezminte asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Kronstadt, cand zic "sufar( ca sa zic asa)" ma refer ca nu dau o asa mare importanta acestei fobii,desi atunci cand ma aflu in spatii aglomerate imi pierd controlul si devin agitata, ametesc si fac usor atacuri de panica, simt pur si simplu raman fara aer.
HoRy, nu am o problema cu spatiile deschise...ba din contra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si, de ce n-ai da "o asa mare importanta acestei fobii"? Ti se pare amuzanta situatia? Cred ca ai nevoie de un consult de specialitate.

| Horatiu1892 a răspuns:

Cred ca vrei sa zici ca ai AGORAFOBIE, adica teama de spatii deschise, inghesuiala.etc. Banuiesc ca frica nu e de aceeasi intensitate ca si fobia. Frica iti este de un caine mare si rau, dar nu neaparat de toti cainii. Fobie ai legata de toti paianjenii sau altele.