| RoxyIngerash a întrebat:

Buna am o problema dar va rog fara jigniri si mijtouri am fobie de stomatolog sunt infrozita am fost de câteva ori la dentist pentru control dar pentru tratare nu m-am dus niciodată numai când vad ca se apropie cu acul sa imi faca injecție in gingie innebunesc am făcut și atac de panica ce credeti ca ar trebui sa fac sa scap macar putin de frica sa imi pot trata măseaua funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Cand esti acolo si stai pe scaun, inchide ochii si gandeste-te la altceva.

| PeFuga a răspuns:

Daca ai probleme serioase cu dantura, atunci exista varianta inhalo-sedarii. Practic te adoarme si iti lucreaza tot ce e de lucrat, apoi te trezeste. Numai ca treaba asta se face sub supravegherea unui anestezist si costa cateva sute de lei pe ora (+costul tratamentelor) happy
Cel mai bine este sa ceri recomandari de la prietenii tai pentru un stomatolog bun, apoi cand mergi acolo o iei treptat: mai intai o igienizare, un peiaj, apoi o plombita, etc. Nu e nevoie ca din prima sa iti scoata dintii sau sa te anestezieze. Cauta un medic foarte dragut, testat de cunoscutii tai, care sa iti explice pas cu pas exact ce iti face.

| DaianMarian a răspuns:

LOL...