| InnocentSmile a întrebat:

Care este modalitatea prin care te poti cunoaste pe tine insuti?

Răspuns Câştigător
| anDra24h a răspuns:

Meditând! Ar fi bine să îţi acorzi timp. în care să te concentrezi numai asupra ta! Gândeşte-te cum ai reacţionat în anumite cazuri, câtă atenţie oferi celor din jur, ce te face fericită cu adevărat, ce te relaxează. şi chestii d'astea! Care par mărunte şi neinteresante. Mereu chestiile astea pe care le ignorăm sunt foarte importante. Din ele suntem formaţi noi. Până şi mâncărurile care îţi plac, sentimentele, emoţiile provocate de cineva sau ceva, temerile pe care le simţi în anumite situaţii. Scrie-le pe ceva, şi încearcă să le pui în ansamblu. O să-ţi faci un fel de autoportret din cuvinte big grin sper că te-am ajutat! :*

28 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

E greu si nu cred ca a reusit cineva in totalitate.

| NoChanceForUs a răspuns:

@Hellen: Testându-ți limitele în orice situație.Trăiești viața 200% și vezi unde cedezi, doar așa te poți cunoaște cu adevărat.
@ImperffectGurlllll: În baie, sau unde?

| Malphas a răspuns:

Să te inviţi la o cafea. Acum, serios, cum a spus ImperfectGurl, petrecând ceva timp singură, ajungi să te cunoşti mai bine. Nu neapărat în baie, poţi să stai pur şi simplu întinsă în pat, în linişte, şi să te gândeşti. La fotbal, muzică, varice, politică, Mutu, hemoroizi, vecinu' de la 2, melci, scoici, draci, craci, orice. Îţi dai seama de propria mentalitate. Şi în baie ar fi o soluţie... Eventual, mănâncă mult orez.

| Malphas a răspuns:

CristinaFreacăMentaFărăMine, faci cinste?

| yonutz1 a răspuns:

Dupa ce faci o fapta sau actionezi intr-un anumit mod te gandesti ce ai facut si de ce ai facut acel lucru.

| anDra24h a răspuns:

Mulţumesc de fundiţă! :X

| wefweiofhewgewiopgjewogwe a răspuns:

Iartăte pe tine însuţi, nu-ţi fie teamă, mai pe scurt... deschide-ţi inima!

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Asta este foarte greu fiindca depinde si te firea ta, daca esti o fite melancolia, e mai greau dar si mai usor in acelasi tim, daca esti o fire activa sau foarte activa atunci is doua variante :
1. Daca esti melancolica incearca sa stai singura si sa faci chestile pe care ti le visezi.(de ex:eu is melancolic si imi place sa ma plim prin padure asa de unul singur si ma tot gandesc la ce fac)
2. Daca esti activa gandeste-te la tot ce faci tu si te vei cunoaste fiindca la firile active exita doar 2 sentimente fericit si suparat(la melancolic exita multe sentimente toate)
Poate ca am zis prosti dar eu asa am gandit, nu sunt specialis, dar cred ca te-am ajutat, sper.
Bafta

| SameMistake a răspuns:

De fapt, pentru mine, singura modalitate prin care sa ma cunosc cel mai bine pe mine insami este sa cunosc o alta persoana, persoana care imi este "predestinata" (dar aici nu intru in amanunte pentru ca este alta poveste), si numai prin "sufletul tau pereche" te poti descoperi pe tine insuti. De ce? Pentru ca, daca intr-adevar, acel om iti este predestinat, inseamna ca el/ea este tot ce tu iti doresti, cunoscandu-l/cunoscand-o pe el/ea, iti dai seama ce iti doresti si ce iti place, deci incepi sa te cunosti din ce in ce mai bine pe tine. Si tot prin el/ea te poti cunoaste pe tine datorita faptului ca el ori ea te va iubi atat de mult incat impreuna va veti cunoaste reciproc fiecare amanunt, fiecare detaliu, fiecare parte a sufletului si a trupului(din iubire prea mare)
Sper ca ti-am putut fi de folos impartasindu-ti parerea pe care mi-am facut-o din experienta mea si a celor dragi mie.
Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| irynnel a răspuns:

Psihanaliza lui freud:)

http://irinelpintilie.blogspot.com

| Summer5505 a răspuns:

Gandeste-te la intrebarile pe care i le-ai pune unei persoane pe care tocmai ai intalnit-o si puneti-le tie.

| Ancutss30 a răspuns:

Scriind poezii.Te poate regasi oricine in acele opere, fie mici ori mari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca doar in timp te poti cunoaste cu adevarat doar dupa ce treci prin diferite chestii si inveti din ele. numai dupa ce capeti o anumita experienta de viata iti poti da seama ce iti doresti cu adevarat ce e bine si ce e rau, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Impinge-ti limitele la extrema - afli cat de "tare" esti

| natalyia a răspuns:

Facand ce-ti place, cum iti place nu cum iti spun alti

| Bloody7777 a răspuns:

Faci cunostinta cu tine salut ce faci mah! bine mah! cum te chema si chestii din astea si sa vezi ce bine te cunosti pe urmarolling on the floor

| Alecsa4u a răspuns:

Pai in primul rand acorda-ti timp, fi tu insuti, si simte-te bine in pielea ta!
Vei vedea ce esti si ce vrei sa fii.si persoanele care te cunosc cel mai bine te vor ajuta.happy

| Ania_3910 a răspuns:

Cand incepi sa iubesti cu adevar si dupa sa te desparti.Si tu sa treci de suferinta foarte usor atunci inseamna ca te cunosti pe tine.

| mafaldaaa a răspuns:

Relationand cu ceilalti! Asa iti vei da seama de cine esti cu adevarat. Incearca!;-)...dar. vezi sa nu te sperii :-). In general, ne credem altceva decat ceea ce suntem si cand vezi cine si ce esti cu adevarat.te sperii.

Succes! :-)

| mafaldaaa a răspuns:

Relationand cu ceilalti! Asa iti vei da seama de cine esti cu adevarat. Incearca!;-)...dar. vezi sa nu te sperii :-). In general, ne credem altceva decat ceea ce suntem si cand vezi cine si ce esti cu adevarat.te sperii.

Succes! :-)

| eu_3382 a răspuns:

Uita-te intr-o oglinda si puneti intrebarile pe care leai pune tu altei persoane pentru a afla lucruri despre ea. FUNCTIONEAZA sa stii!happy. Fundita?

| eye a răspuns:

Pai trebuie sa ne recunoastem greselile si daca am vrea sa schimbam ceva trebuie sa incepem prin a schimba ceva din comportamentul nostru sau din situatia in care ne aflam, si sa tinem minte ca :'lumea nu o putem schimba, dar o putem face mai buna'

| eye a răspuns:

In totdeauna sa reflectam la probeleme pe care le avem sa meditam la solutiile pa care le-am gasit si daca sunt bune sau nu

| LuizaImperffect a răspuns:

Sa petreci mult timp cu tine. singura/singur! funddaaaa? puppy dog eyes

| Insight a răspuns:

Nu există o metodă expres de a te cunoaşte, poţi realiza asta în timp îndelungat, luând experienţă, trecând prin mult mult mult r*h*t.

| sexoasa234 a răspuns:

Facand sex cu tine...