| doarUnCopilprost a întrebat:

Care este scopul nostru in viata? Credeti ca avem unul? Credeti ca fiecare lucru, tot este predestinat cu un scop? Exista valoare in durere? De ce sunt lucrurile asa?

Răspuns Câştigător
| Hyung17 a răspuns:

Am trai oare inutil? Ar fi trist! Trebuie sa existe ceva, un motiv. Multi au presupuneri dar nimeni nu vine cu dovezi clare, de ce? Ar fi prea usor sa stim. Daca ai sti totul nu te-ai plictisi?

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pizza.
Jocuri Video.
Mastur.bare.

Din GTA5.

| RAY a răspuns:

Sincer cred ca ne pierdem timp din viata gandind la acel scop si nu facem nimic in acest sens, nu cred in predestinari

| T0T a răspuns:

Shaorma.

| Fatamuntilor a răspuns:

In mod normal, scopul oricarui OM de pe planeta asta este sa ducem specia mai departe...
In ziua de azi e tot mai greu
Nu fiecare are un scop.

| Dariusuu a răspuns:

De ce ar treubui să existe un scop?
Doar nu crezi că am apărut să dezlegăm misterul acesta dacă există zei, există draci, există îngeri etc. Toți ar trebui să trăiască după placul sufletului (dacă măcar există un suflet ). Eu sunt de părere că fiecare ne facem destinul printr-o alegere. Viața noastră e sumă de alegeri, nimic mai mult. Nu poți să te rogi pentru sănătate iar tu să fumezi și să consumi alcool în ultimul hal.

Mă întrebi dacă există valoare în durere?
Normal că există. Durerea e acolo pentru ca să ne atenționeze că ceva nu-i în regulă cu noi, și dacă stăm să gândim rațional puțin putem spune că durerea ne face și mai puternici deci prin acest argument există valoare în durere, dar asta e doar părerea mea.

Înțelegi?
Ai făcut vreodată un lucru care să simți durerea așa tare încât să fi dorit să te oprești? Iar după aceea să simți acea satifacție enormă?

CONCLUZIA MEA.

Mai bine să trăiești ca un om bun, decât să mori ca un monstru.
( Nu delirez, stai liniștit, sunt perfect sănătos )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Care este scopul nostru in viata? Credeti ca avem unul? " sa traim sa ne bucuram de viata cum putem mai bine si sa murim.

"Credeti ca fiecare lucru, tot este predestinat cu un scop? " nu. imi place sa cred ca am ajuns unde am ajuns datorita alegerilor mele si nu prostii precum destinul sau mai stiu eu ce.

"Exista valoare in durere? " asta poti crede daca esti religios gen " vai ce viata grea am avut pana acum, sigur dumnezeu m-a pus la proba si cum am fost baiat cuminte cu siguranta in orice moment va pica un palat pentru mine care are inauntru o sotie frumoasa si devota pentru mine ". Daca nu in viata asta, cu siguranta in viata "aialalta" o sa o duci mai bine. desigur ca daca este cineva care crede asa ceva trebuie neaparat sa mearga la un consult la cap pentru ca are probleme grave

"De ce sunt lucrurile asa?" gandeste-te ca la un lant de evenimente care s-au intamplat si toate au dus la aceasta zi, acest moment etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scopul meu in viata este sa ies diseara la o bere si sa mai ajung acasa duminica seara.

Valoarea este doar un concept inventat de catre omenire iar lucrurile sunt asa pentru ca nu sunt altfel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu dau 2 bani pe lucrurile pe care le fac dar incerc sa imi iau peste picior spiritul critic.
cred ca asta inseamna sa fii intelept ca un sarpe si in acelasi timp inofensiv ca un porumbel. trebuie sa infrunti realitatea pentru a reusi sa fii dragut cu ceilalti dar sa iti pastrezi aceeasi mentalitate nepervertita si neiluzorie asupra realitatii.

| malvinacroft a răspuns:

Scopul omului in viata este evolutia personala (ca minte si suflet - corpul poti sa tii-l dezvolti dar e singurul pe care nu il iei dupa tine cand mori). Exista predestinari dar aproape toate pot fi schimbate prin vointa ta (adica, daca faci anumite lucruri cu vointa, nu doar sa iti doresti si sa astepti sa se intample). Exista valoare imensa in durere - desi nu e niciodata de dorit. De la mic la mare, durerea ii da lectii omului - mai ales omului care nu vrea sa invete altfel.