| anonim_4396 a întrebat:

Care este sensul vietii in opinia voastra? Nu astept raspunsuri filozofice pentru ca in fond, nimeni nu stie cu exactitate care e asta.
Raspundeti cam ce credeti voi, ce rol avem noi in viata asta?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

"Cine cauta sensul vietii,nu il va gasi niciodata"-Albert Camus

Si cata dreptate avea algerianu' asta ales parca sa arunce flagrant si episodic adevaruri universale in cartile lui! Rolul omului nu exista,e o utopie,cautam sensuri,ca se gasim o tinta pentru existenta noastra,cand de fapt,aceste tinte,concret,te indeparteaza de lucrurile cu adevarat importante.

Carlin avea o teorie hilara,dar si foarte sarcastica la problema asta: "Poate Pamantul avea nevoie de plastic, si nu gasea o metoda sa il creeze, poate de aceea am si aparut, ca sa ii dam plastic Pamantului, care vede plasticul ca pe unul din copiii sai.Care e sensul vietii? PLASTIC, DOBITOCILOR!"

Mi-e cam lehamite de truismul asta hiper-enuntat.Se poate trai extrem de bine si fara sa alergi dupa himeri si unicorni spirituali,fiecare traieste in propria nota,sensul vietii universal este inexistent,cel mult,fiecare poate stabili un sens al vietii propriu, care il va distrage, insa, de la ce e mai important, dezvoltarea si nu maratonul in cautarea fantasmagoriilor redundante.

| Marius94_5839 a răspuns (pentru Dumnezău):

In mare parte sunt de acord cu tine. Imi place si faptul ca ai adus acel citat a lui Albert. Din punctu' meu de vedere sensu' vietii este multiplu. Adica, sensu' vietii, reprezinta de fapt anumite idealuri, pe care un om incearca sa le indeplineasca. Eu de exemplu vreau sa fac bani. Ma enerveaza cand zice unu ca banii, nu aduc fericirea si ca acesta nu poate fi in sine, un scop in viata.

De ce? Pentru ca, nu poate sa-mi spuna nimeni cum este mai bine pentru mine. Daca vi la mine pe strada, toti o sa iti raspunda la fel ca mine. De ce? Pentru ca asta ne lipseste cel mai mult. Toti de aici, sunt numai si numai dupa bani. Asta e ceea ce ne lipseste, iar lumea si-a facut un scop din asta.

Nu poate sa vina unu care are deja bani, sau s-a nascut cu ei, sau care n-a facut niciodata compromisuri, sa-mi spuna ca "a face bani" nu este un scop bun al vietii, deoarece el nu a simtit niciodata, cum e sa iti fie foame, DE ADEVARATELEA! Si cand spun " sa iti fie foame de AVEVARATELEA " nu glumesc.

Asa. Stai sa ma leg un pic de citatul tau. Ala zice asa: " Cine cauta sensul vietii, sigur nu o sa-l gaseasca ".

Intrebarea mea este: " Am vreo sansa sa il gasesc daca nici macar nu ridic un deget pentru al cauta? "

| Shatteredx a răspuns (pentru Dumnezău):

Meriti funda ca a fost cel mai original raspuns. Mi-am si imbogatit putin vocabularul dupa postul tau si am invatat lucruri noi.
Deci sensul vietii este PLASTIC DOBITOCILOR!
hahaha

| Dumnezău a răspuns (pentru Marius94_5839):

Poate transcede sensul vietii in niste idealuri, dar acele idealuri, in general, pot transcede la randul lor, in biete himere care pacalesc omul si il aduc in pragul deziluziei.Sensul vietii isi ascunde tainele,prin faptul ca nu e niciodata imobil si/sau rectiliniu,schimbandu-si forma,de aceea,e mereu imposibil sa il indeplinesti complet,avand intelesuri multiple.

Daca te gandesti bine,niciodata nu ai suficienti bani,mereu apare ceva. Oricat ar nega marii magnati ai lumii,chitrosi precum Bufett sau Carlos Slim Helu,cel mai probabil,germineaza si in mintisoarele lor ceva dorinta de parvenitism si mai mare,decat cea existenta. Daca tragi linie,la bani se rezuma cam totul,in societatea asa-zis moderna.

Este si normal ca bogatii sa gandeasca diferit,ei au alta lume,cu Wall Street,cu dineuri rafinate,cu ostentativ de multe carate,cu NASDAQ,cu aristocrateala,si alte elemente ce,personal,imi displac si le-as elimina.Un sarac,sau unul de clasa mijlocie,bineinteles ca nu va intelege lumea bogatului,si viceversa,din cauza ca prapastia e prea mare.

Nu,nu il poti gasi, nici daca te strofoci mai ceva ca Sisif. Poti sa il cauti, ca individ, dar sa nu vii dupa cu o dementa acuta, sa spui ca cineva te-a sfatuit aiurea cand ti-a spus sa fii liber in demersul tau.De fapt, sensul vietii e inca una din notiunile inventate de oameni, pentru a crea un punct terminus al existentei, de unde nu se mai poate evolua.Doar pentru ca ne place sa ne credem stapani ai dimensiunilor si definitiilor elementelor indefinibile, doar de dragu' inventarii!

| Marius94_5839 a răspuns (pentru Dumnezău):

Dar sti ce e interesant? Ca pana acum cel putin eu am auzit magnati care sa spuna: " Banii nu aduc fericirea", adica in general lucrurile materiale nu aduc fericirea,(zic ei) insa nu am auzit NICI UN OM, fie ca e bogat, de mijloc sau sarac, zicand: "Dragostea nu aduce fericirea". Intelegi ce vreau sa spun? big grin

37 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Dupa religie, rolul nostru ar fi sa ne inmultim, si sa ne mantuim.
Eu unul sunt plictisit de viata, nu de cum a creat-o Dumnezeu, ci de viata pe care a cret-o omul, nu vezi mai nimic interesant in zilele noastre, sau cel putin mie nu mi se pare mai nimic interesant.
Stau toata ziua in fata unui monitor, si cu mainile pe un mouse si o tastatura, dar ce altceva pot face? Sa invat? cat sa invat? pentru ce invat? sa am un serviciu? dupa ce mor la ce imi mai trebuie.
Lucrul care ma face pe mine sa-mi pun mii de intrebari. Moartea. Universul nou despre care nimeni nu stie nimic, moartea este o descoperire, descoperirea pe care vreau sa o fac, dar nu acum, nu asa de repede, mai intai vreau sa vad placerile vietii, ca sa vad daca chiar a meritat.
Rolul nostru nu este unul, nu avem un sens spre care sa mergem. Gandeste-te la un ex: Vrei ceva. Cu pretul vietii. Vrei ceva. Si dupa mult timp, il ai. Ce faci? te bucuri? si... atat. Ok, iti foloseste, dar in timp te obisnuiesti, si nu mai ai bucuria aceia.
Stim sa facem prea putine lucruri, si ne bucuram prosteste de viata, discoteca, drogurile, bautura, astea sunt placerile considerate de multi in zilele noastre ca fiind "placerile vietii", aceia fara sa stie macar ce-i aia viata.
Eu nu stiu. Nu stiu ce-i aia viata, ce inseamna sa fugi pe o campie, cu persoana draga, nu stiu, si nu pentru ca nu am posibilitate, pur si simplu, pentru ca urasc omul contemporan, prostia de care da dovada, si nu ies din casa, prefer sa stau aici, cu prostia mea, decat sa mai vad si prostia altora, mi-e de ajuns a mea.
Omul descopera, si v-or fi multe descoperiri, dar ma gandesc. Ce s-ar intampla daca omul ar descoperii tot. TOT.
Atunci chiar nu ar mai avea vreun sens viata, si toti ar trebui sa moara.
Sexul, Casatoria, Familia, Banii, Masinile, astea sunt placerile vietii daca ar fi sa gandim ca niste "oameni normali", si daca ai toate astea inseamna ca ai fost fericit.
Oare asta e fericirea? Naah, sper doar ca dupa moarte sa fie ceva mai interesant, ceva care pot face si eu, s pot sa ridic o piatra si sa spun, imi place, sa nu ridic o piatra si sa ma gandesc "cu asta cineva ma poate ucide pentru 50 de lei".
Sensul vietii nu-l stie nimeni, si nu cred ca il v-a stii cineva, fiecare "sens" spus de cineva este o parere proprie, nu este adevaratul sens.
Doar ceva... ceva ce nu intelegem.
11:58 seara si eu cred ca am scris numai prostii, sorrytongue

| Shatteredx a răspuns (pentru MenInShadow):

Ai dreptate in multe aspecte insa ai putea sa privesti viata si dintr-o alta perspectiva.
Cum zicea cineva mai sus, scopul banal, scopul fiecarei specii ar fi sa ne inmultim. Dar nu este de ajuns sa ne inmultim, scopul nostru cred ca ar fi sa evoluam. Cand spunem evolutie, spunem invatare. Nu avem cum sa evoluam daca facem aceleasi lucruri banale, acele placeri ale vietii pe care le savarseau si cei de acum 2 milioane de ani si daca ne limitam doar la a ne inmulti si de a trai doar pentru asta. Datorita unor oameni care nu s-au limitat doar la inmultire, traim intr-o lume in care tehnologia este atat de avansata. Daca ne-am fi limitat doar la inmultire, inca traiam in pesteri si mancam peste crud dar din fericire s-au nascut unii oameni cu niste vise, care au inceput sa-si puna intrebari si au incercat sa caute niste raspunsuri. Si le-au gasit. Insa o intrebare naste o alta intrebare. Scopul nostru este sa gasim raspunsul la cat mai multe intrebari, sa invatam, sa evoluam. Ceea ce faci pentru tine moare odata cu tine, ceea ce faci pentru altii ramane pentru totdeauna. Cand intelegem ca tot ceea ce ni se intampla e facut sa ne invete lucrurile pe care trebuie sa le stim in aceasta calatorie a vietii, atunci incepem sa vedem viata dintr-o perspectiva total diferita. Eu chiar sunt de parere ca nimic nu e intamplator. Multi vor rade. Daca privesti viata ca si pe ceva banal, ca si cum unicul lucru important este sa te inmultesti, atunci, trebuie sa fie o viata a naibii de urata.
Einstein zicea ca poti privi viata in doua feluri: Ca si cum nu ar exista nici un miracol sau ca si cum toata viata este un miracol.
Eu raman la parerea mea, aceea ca sensul vietii este de a evolua, de a invata si de a lasa ceva in urma ta. Daca te nasti doar ca sa te reproduci, ca pe urma urmasii tai sa se reproduca si ei, la fel ca si urmasii urmasilor tai s.a.m.d fara sa lasi nimic in urma ta atunci... nu vad rostul

| MenInShadow a răspuns (pentru Shatteredx):

Da ti-a luat ceva sa raspunzilaughing si mie la feltongue
Mi-ai dat o explicatie, greu de contrazis din punctul meu de vedere, si nu doar pentru ca sunt mic, pentru ca am 15 ani si sunt prost, ci doar pentru ca este adevarat ce ai zis acolo.
Nu te pot contrazice, dar aceasta descoperire pana cand v-a dura? Toate au fost facute sa ne usureze noua viata, ce ne v-om face mai tarziu? De fapt, v-om mai face ceva? Totul va fi facut sa ne usureze noua munca, atat de mult incat noi nu v-om mai face nimic.
Sa te intreb ceva. Daca ti s-ar da sansa de a fii nemuritor, si de a face ceva, util, nu stiu ce, ai accepta?
Si dupa ce rasp tu rasp si eutongue
Spune-mi un miracol, ceva extraordinar, nu creat de om, ceva, un ceva pe care l-ai vazut cu ochii tai?
Poate ai vazut, dar poate nu, dar nu e din cauza ta, ci e din cauza lumii contemporane.
Ce se v-a intampla cand se v-a descoperii TOT, inca nu stiu, pentru ca totul are o limita, si chiar imaginatia omului, sa fie lucruri noi, dar repetate, o sa fie super navete spatiale, dar totusi si alea sunt un mijloc de transport, o sa fie mankare imensa, dar scoasa din mankare normala, totul se repeta, si nu mai e nimic nou.
Sunt un optimist, dar lumea in care traim acum e plictisitoare.
Ce faci acum, la 12 noaptea? Imi scrii mie, si eu iti scriu tie. Ce faceau oamenii de acum 200000 de ani acum? Se jucau, stateau la un foc, mankau, si alte lucruri, pe care noi nu le mai facem acum.
Cred ca in al 2 lea raspuns am zis numai prostii, si am zis atatea prostii din 2 motive:
1.E seara si nu stiu ce zic.
2.Argumentul pe care l-ai adus, e prea bun sa stiu sa-l contrazic.
Adica un om traieste ca sa lase ceva in urma, ok, dar nu-i mai foloseste lui dupa ce moare. De asta astept eu moartea, dupa ce o sa traiesc viata, ca sa vad ce e pe partea cealalta, de ce nu o sa mai fie nevoie de nimic din lumea asta dupa moarte?
Acolo ce v-om face? Nu stie nimeni, de aia moartea e ceva temut, pentru ca este necunoscut, si necunoscutul sperie omul.
Te rog sa nu te fii culcat si sa raspunzi si la comentariul asta, nu de alta, dar aduci argumente super bune, si imi place sa fiu contrazis, dar contrazis ca sa nu mai pot eu contrazice, un argument bun, ca si primul.
Ok, ma opresc, pentru ca incep sa delirez iar, si spun numai prostii, si nu ma mai pot tine de acea idee.
Daca tu spui ca rolul omului in viata, este sa inventeze, gandeste-te si la ceilalti care nu inventeaza nimic, ce face toata viata este sa faca unul, doi, trei, sapte copii, sa-si faca o casa, sa isi ingrijeasca copii si sa moara.
Ei ce sunt? ei nu au avut un rol in viata? daca nu au inventat nimic e ca si cum nu au existat? a lasat omul ala ceva in urma, copiilor, sai e ok, dar daca nici eu nu v-or inventa nimic, si tot asa? Nici vietile lor nu sunt inutile, folosesc la ceva, un ceva, pe care inca nu-l stim...

| Shatteredx a răspuns (pentru MenInShadow):

Miracolele sunt la tot pasul, tine de noi daca vrem sa le observam sau nu. Viata este un miracol. Daca esti un pesimist care crede ca lumea este rea, ca nimic n-are sens, ca totul a fost inventat si ca nu exista miracole si Dumnezeu, atunci chiar daca un miracol s-ar petrece exact in fata ta, tu ai fi prea ocupat ca sa-l observi, tu te-ai uita dupa lucrurile rele care se intampla pe cealalta strada. Insa daca esti un optimist, constientizezi ca exista si lucruri rele in lume dar si foarte multe lucruri bune iar daca le punem pe-un cantar, vei trage concluzia ca sunt mai multe lucruri bune in lume decat lucruri rele. Toata lumea vede hotul care fura, criminalul, accidentele si neintelegerile dintre oameni, insa daca si-ar deschide ochii mai bine ar vedea si oamenii care fac un bine celorlalti, ar vedea dreptatea, ar vedea hotul care a fost prins, ar vedea omul care a scapat printr-un miracol dintr-un accident in care sansele de supravietuire erau de 1%. Asta e si vina mass-mediei care in loc sa promoveze si lucrurile bune, arata doar lucrurile rele care se petrec in lume, pentru ca asta vrea si omul sa vada. Omul cand vede la TV o emisiune de binefacere, un lucru bun, schimba postul pe cel pe care se da stiri despre nu stiu care psihopat care a mai omorat 2 oameni.
Asa e cu miracolele, cine vrea le vede, cine nu, crede ca nu exista. Optimistul vede covrigul iar pesimistul vede gaura acestuia.
Nu am spus ca rolul omului este neaparat sa inventeze. Rolul omului este sa faca lumea mai buna. E evident ca nu toata lumea s-a nascut inventiv. Dar sa-ti spun un lucru. Toata lumea s-a nascut cu ceva aparte, cu un talent. Depinde doar de acea persoana daca vrea sa-si descopere talentul si sa si-l fructifice sau sa moara mintindu-se toata viata ca nu e bun de nimic, ca el nu e un geniu, ca nu se poate compara cu cei mai buni oameni care au existat pe Pamant. In loc sa se uite la acele genii ca si la niste calauze, sa se ghideze, sa invete, majoritatea se desconsidera si sunt de parere ca orice ar face, ei nu se vor putea compara niciodata cu niste genii. Daca vrei sa ajungi cu adevarat la luna, nu-ti da nimeni garantia ca vei reusi acest lucru. Insa daca perseverezi si ai vointa, ai sanse foarte mari sa ajungi acolo, sau cel putin pana la stele.
Totul tine de vointa.
Cica noi acum la 12 noaptea stam si ne scriem unul altuia pe TPU iar cei de acum 2000 de ani stateau la un foc si povesteau, deci traiau mai bine vrei sa spui. Poti privi lucrul asta si dintr-o alta perspectiva. Noi doi putem sta si pe TPU sa ne scriem de la o distanta de vreo 500 de KM, dar putem sta si la foc sa bem o bere, spre deosebire de cei de acum 2000 de ani, care nu puteau sa faca asta. Noroc ca s-a inventat calculatorul happy
Bafta

| MenInShadow a răspuns (pentru Shatteredx):

Hai frateeeeee... nu-i corect, ma ofticlaughing
Naah, ai spus lucruri pe care nu le pot contrazice, si mai ales acum la ora astalaughing
O iau de la sfarsit, si daca pot sa contrazic ceva, e ok, daca nu, frate am incercat... cati ani ai? esti geniu? sau sunt eu prea mic...
In fine, nu ziceam ca era mai bine acum 2000 de ani cand aia stateau la foc, ci ca era mai distractiv, acum ne contrazicem, atunci ne imbatam, radeam la iarba si ne distram, acum eu rad ca prostu la un comentariu prea bun... asta nu prea e distractielaughing
Oricum, la partea cu berea sunt de acord atunci nu era, asa ca, *** this time!
Sunt suparat ca nu am precizat ca fiecare om are calitatile lui, pentru ca stiam asta, si am invatat asta, din experienta proprie, am invatat ca nu pot sa invat matematica, ca un anumit coleg, dar nici el nu poate tasta la fel de repede ca mine la pc, fiecare are ceva anume, este diferit, fiecare este unic, si tot nu-mi vine sa cred ca nu mi-am dat seama de asta si a trebuit sa-mi aduci tu aminte.
Ai dreptate, un lucru enervant, este ca omul renunta prea usor. Atunci cand nu poate, zice "nu pot, nu fac" si renunta, lucru care daca il analizezi este o porcarie, stii vorba "nu exista nu pot exista nu vreau", dar poate nu poate, poate chiar nu poate, dar aia sunt oameni cu probleme, de care nu trebuie sa radem, trebuie sa le aratam cum trebuie sa se faca.
Mass media este o porcarie, si incet incet sunt de acord cu tine, tot nu pot sa-ti dau mai putin de 30 de anilaughing naah glumes, inteligenta unui om nu consta in ani, cin in felul de gandire. Mass media, cum am mai zis este o porcarie, dar porcaria asta merge de minune, crime si alte chestii au succes in timp ce niste emisiuni care ajuta oamenii sunt ignorate de multi si vizionate de putini.
Omul vrea violenta, pentru asta isi cumpara tv, sa vada ceva rau, dar asta e omul n-ai ce-i face.
In legatura cu miracolele, ok, ok, si aici ai dreptate, trebuie sa le vezi, si sunt momente in care le vad si eu, dar le vad prea putin timp pentru ca sunt din nou orbit de prostia omeneasca.
Oameni buni gasesti, dar nu peste tot. Dimpotriva, gasesti cam rar. Stiu cum e sa ai prieteni care te apreciaza si pe care-i apreciezi, prieteni care ar face totul pentru tine, si pentru care ai face totul, dar oare prietenii aceia se gasesc peste tot?
Dece nu? Dece e greu sa gasesti un prieten care sa te bata, pentru ca ai sarit la gatul sau dupa ce ti-a luat tigarea din gura pe motiv ca nu e sanatos sa fumezi?
Baah, am mai zis, poate totusi sunt un pesimist, si-mi place sa traiesc mai mult in imaginatia mea, e un loc mai bun, dar caut si voi cauta oameni ca cei despre care vorbesti tu.
Acei oameni se gasesc rar in Romania, si de asta trebuie sa plec, pentru ca locul meu unca nu e aici.
Poate ca vad partea rea a lumii pentru ca sunt un visator, si imi place sa visez o lume perfecta dar asa ceva nu exista... dar poate dupa moarte... nu! iar o dau pe moartelaughing
Oare imi poti da o definitie a mortii, dar nu o def pe care o gasesti peste tot, cam ce inseamna moartea pentru tine?
Pentru mine moartea este ceva ce merita investigat, si explorat. Si vorbesc despre moartea normala, sinuciderea, o dezaprob, consider sinuciderea lasitate, daca te sinucizi fugi de probleme, esti las... in schimb, daca mori normal, esi un "erou" pentr ca o accepti.
Ce crezi ca e dupa moarte? placinta?laughing
Chiar ca noroc cu pc-ul, altfel, eu nu aveam ce face acumtongue

| MenInShadow a răspuns (pentru Shatteredx):

Go to somn because I'm very obosit... Noapte Bunawinking

| Shatteredx a răspuns (pentru MenInShadow):

Ma simt flatat. Nu sunt un geniu si nici filozof, tastez normal, pe intelesul tuturor pentru ca nu toata lumea intelege cuvinte sofisticate si sincer nu-i vad sensul. Ce rost are sa scrii ceva si cealalta persoana sa stea cu dex-u in brate sa-ti descifreze scrisul. E plin de persoane din astea, care cred ca daca folosesti unele expresii, unele cuvinte neintelese de multime sunt mai destepti. Omul destept e acela care se face inteles de toata lumea, nu doar de categoria inaltei societati. Cand citesc unele texte ale unor useri imi vine sa vomit. Nici in cartile lui Freud nu vezi asa limbaj si asa exprimare, efectiv stai si te gandesti... oare ce naiba a vrut sa spuna asta? Ce a vrut sa spuna prin cuvintele astea cu 50 de intelesuri? In fine, ideea e ca nu sunt nici geniu, nici filosof, pur si simplu imi exprim parerea pe care eu o sustin, dar nu e neaparat ca cineva sa-mi dea dreptate, poate are o alta varianta mai buna. Cat traim, invatam si pe tot parcursul vietii ne schimbam mentalitatea, depinzand de lucrurile pe care le-am vazut, le-am trait.
Ziceai ca vrei sa pleci in alta tara, pentru ca in Romania sunt oameni mai putini buni ca si in alte tari. GRESIT! Ti-o spun din proprie experienta, mai demult, gandeam si eu ca si tine. Ca Romania e asa ca romanii sunt asa, hotie, tiganie etc. Si m-am luat si m-am dus. Am fost prin multe tari in care am stat cate 2-3 luni sa vad cum este si crede-ma, fiecare tara are uscaciunile ei. In plus, in tarile mai puternic dezvoltate, majoritatea oamenilor sunt mai reci, nici nu te baga in seama. Uita-te de exemplu intr-un metrou din SUA. Toata lumea isi vede de treaba lui, cu capul in pamant sau citind un ziar. Daca vrei sa-ti faci prieteni si sa cunosti lume buna, poti cunoaste si in Romania, trebuie doar sa stii unde sa cauti. Evident nu vei gasi lume buna si respectuoasa daca mergi intr-un local din nu stiu ce sat. Sau poate ca gasesti, dar sansele sunt aproape nule. In cel mai bun caz, vei dansa, te vei distra si vei pleca acasa. Dar exista si cealalta posibilitate in care 2 s-ar putea sa te taie cu coasa pentru ca te-ai uitat urat la ei. Asta nu inseamna ca toti oamenii din Romania te vor taia cu coasa pentru ca te-ai uitat la ei. Sunt, cum am spus, tot felul de fenomene si oameni cu diferite mentalitati si educatie, care asa au fost crescuti in mediul lor si asta e tot ce stiu ei sa faca. Dupa parerea lor, e ceva normal sa-l scuipi pe unu daca nu-ti spune cat e ceasul. Dar nu toata lumea e la fel. In loc sa visezi o lume perfecta, care nu exista, ai putea face ceva ca sa o imbunatatesti. Fii tu schimbarea pe care o vrei de la lume. Daca 1 din 10 persoane ar face lucrul asta, lumea s-ar schimba considerabil de la o zi la alta. Dar fiecare traieste pentru el. Il doare la banana daca omului de la coltul strazii i-a murit mama, fratele, etc, merge la el ii cere un foc pentru o tigara, omul il refuza sau nu-l baga in seama...si automat crezi despre el ca e un ciudat, ca Romania e ciudata, ca lumea e rea si nu vrea sa faca nici un bine nimanui. Dar totul are o cauza...in loc sa judeci si sa generalizezi ai putea sa te gandesti inainte.
Nu stiu sa-ti dau o definitie a mortii, pur si simplu nu stiu. Inainte eram de parere ca dupa moarte nu exista nimic. Intr-o vreme credeam ca dupa moarte ajungem in rai/iad depinzand de faptele pe care le-am facut in viata. Dar nimeni nu s-a intors din morti sa ne spuna ce e acolo...pana atunci, putem doar sa presupunem, sa ne imaginam si cam atat. Oricum, mai mult m-as axa pe teoria cu mersul in iad/rai. Refuz sa cred ca nu exista ceva dupa moarte. Asta ar insemna ca nu exista Dumnezeu, ingeri, etc. si mie imi place sa cred asta, pentru ca sunt un visator happy

| Shatteredx a răspuns (pentru Shatteredx):

* Sa cred ca exista. (E ora 01:56, nu mai stiu ce spun)

| Woodenpints91 a răspuns:

De când viaţa are sens?

| Dreamer a răspuns:

Aceasta este o intrebare la care si eu m-am gandit foarte mult si tot nu am reusit sa gasesc un raspuns....intr-un final cred ca sensul vietii noastre este tocmai acela de a-i gasi un sens care sa-ti aduca fericirea.

| spike625 a răspuns:

Depinde la ce te referi... Daca te referi la sensul vietii oamenilor nu cred ca sunt in masura sa-ti raspund,dar daca te referi la sensul nostru,al fiecaruia, cred ca toti ne fixam in viata niste principii, iar fiecare cauta sa le indeplineasca, sensul vietii lor bazandu-se pe rezolvarea unor probleme importante, in viziunea acelei persoane

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Salut!

Ai pus o intrebare pe care omul si-o pune de mii de ani.

Cum ai spus si tu nimeni nu cunoaste sensul vietii.

Iti voi spune parerea mea:

Sensul vieti noastre este acela de a trai. Mai bine spus e acela de a trai frumos si de ai face pe cei ce vin dupa noi sa traiasca si mai frumos. Eu ma gandesc oare pana unde o sa traim.

Toate speciile fac acelasi lucru: se nasc, se maturizeaza, se imultesc si la final mor. E trisc ca exista fiinte (plante, animale, oameni si cien stie ce alte fiinte), care nu apuca sa faca asta, e chiat trist, dar asa e viata.

Oameni mereu au crezut ca au un tel inalt si de aceea au tot incercat si incearca sa urce cat mai sus (metaforic vorbiind si aici am refer la cariera, descoperiri etc.), culmea e ca trebuie sa existe un varf, iar de acolo cine stie.

Mai pe scurt.

Sensul vieti noastre este acela de a pune intrebari (stiu ca nu am zis nimic de asta, am uitat), de a ne indeplini programarea biologica (maturizarea, imultirea....etc.), ne a ajunge cat mai sus si in final de a ne odihni inainte de odihna vesnica. Sensul vieti e reprezentat chiar de ciclul ei si de cateva bonusuri (caiera, intrebai, evolutie).

Asta e parerea mea.

| nesuferit a răspuns:

Sa ne inmultim, asta e rolu nostru ca specie

| Shatteredx a răspuns (pentru nesuferit):

Si rolul pestilor care e?
Dar rolul furnicilor?
Dar rolul serpilor?
Dar rolul cainilor?
Ma asteptam la altceva, daca e sa fie asta rolul, inseamna ca rolul tuturor vietuitoarelor de pe pamant este de a se inmulti. Asta-i tot? Pentru ce naiba sa mai traiesti atunci?

| nesuferit a răspuns (pentru Shatteredx):

Pentru ce naiba mai traiesc furnicile
dar serpii
dar cainii
Doar pentru ca ai ratiune crezi ca exista alt scop? nu cred?
Poate ai vise, ai asteptari de la viata, dar scopul e unu singur

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca stau bine sa ma gandesc...nu am habar thinking

| Shatteredx a răspuns (pentru anonim_4396):

E bine ca ai incercat sa te gandesti!

| Marius94_5839 a răspuns (pentru Shatteredx):

Sa fac bani! Momentan...

| Shatteredx a răspuns (pentru Marius94_5839):

Si ce vrei sa faci cu banii?

| Marius94_5839 a răspuns (pentru Shatteredx):

1. Sa platesc din datoriile facute de altii.
2. Sa imi cumpar o casa, care sa fie numai a mea.
3. Sa pot sa vad macar o data pe toti prietenii mei fericiti, sa putem si noi, petrece o zi fara sa ne gandim la bani si la neajunsuri.
4. Sa investesc intr-o afacere pe care am ochit-o dar pe care nu am reusit sa o pun in practica, deoarece nu am avut fonduri suficiente.
5. Sa imi duc prietena unde-va unde sa-i placa, fara sa fac fel si fel de compromisuri pentru asta.
6. Sa le arat tuturor ratatilor din familia mea, ca s-au inselat atunci cand m-au marginalizat pe mine si pe mama mea din cauza ca nu avem bani.
7. Sa pot sa platesc o operatie de care un bun prieten de al meu are nevoie si pe care nu si-o poate perimite in momentul de fata.
8. Sa vizitez si eu, locuri precum Londra, Paris, Berlin, Times Square si in special, destinatia turistica in pe care doresc sa o vizitez cel mai mult, statuia lui Iisus din Rio.

Si mai sunt foarte multe lucruri. Eu ti-am spus doar cele care mi-au venit in gand, in doar 5 minute.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sensul vietii(intrebare pusa de 32767 de ori pe TPU), dupa cum s-a mai zis in trecere:s-o traiesti! Rolul omului e sa supravietuiasca. Ce atat de mult zgomot pentru ceva evident? Ca-si alege fiecare cum traieste viata lui e irelevant! Restul cuvintelor sunt de prisos, numai ca sa dea bine pentru o funda. rolling on the floor Stiti ca unele mari probleme au solutii simple.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Perpetuarea speciei si nimic mai mult.

| Shatteredx a răspuns:

Din unele raspunsuri stau si ma gandesc... si constat: Unii oameni chiar n-au nici un tel inalt in viata, sunt resemnati si lasa viata sa treaca pe langa ei.

| Kyrie a răspuns:

Eu nu mai zic nimica ca oricum nu iau funda laughing

| Shatteredx a răspuns (pentru Kyrie):

Pai care-i sensul vietii? Sa iei o funda pe TPU? big grin

| Kyrie a răspuns (pentru Shatteredx):

Nu,alea le adun ca sa devin popular pe un site foarte "educat" laughing

Nu exista un sens al vietii, ala ti-l creezi tu conform viziunilor tale sau mediului inconjurator in care ai trait, totul e o joaca, realitatea e pur si simplu o joaca dureroasa >

| Shatteredx a răspuns (pentru Kyrie):

Da, e o mentalitate buna. Am citit si o carte care se numeste Terapia prin ras si incurajeaza oamenii sa-si traiasca viata ca si pe-o joaca, sa nu puna tot la suflet, sa priveasca partea amuzanta a tuturor lucrurilor.

| hamhamham a răspuns (pentru Shatteredx):

Sensul vietii este sa faci cat mai mult bine, sa ai sanse la viata vesnica.

| SandraSandra a răspuns:

O viaţă în cuprinsul căreia întrebarea cu privire la sensul vieţii nu survine niciodată e o viaţă fără sens autonom. Viaţa tinde să aibă sens, deîndată ce îţi pui problema sensului ei...

| hamhamham a răspuns:

Sau sensul vietii este plastic rolling on the floor

| Salamandrul a răspuns:

Sensul vietii poate insemna ceva pentru. mine si altceva pentru tine. Depinde de principii, aspiratii, vise.
Sensul vietii este un subiect la care oamenii nu vor ajunge niciodata la un consens

| Shatteredx a răspuns (pentru Salamandrul):

Ok, si dupa parerea ta, care este sensul vietii, tinand cont de principiile, aspiratiile si visele tale?
Nici nu aveam intentia sa ajung la un punct comun, vroiam sa aflu cat mai multe pareri.
E si normal sa te intrebi de ce te afli undeva. Mergi la piata ca sa cumperi mere/pere/cartofi.
Mergi la teatru ca sa vezi un spectacol
Te faci doctor ca sa vindeci lume
Iti intemeiezi o familie ca sa intri in rand cu lumea, sa-ti faci un copil care sa-ti duca numele mai departe.
Insa nu toata lumea gandeste asa.
La fel si cu sensul vietii!

| Salamandrul a răspuns (pentru Shatteredx):

Cred ca sensul vietii este acela care l-a spus primul user care a comentat, perpetuarea speciei