| anonim_4396 a întrebat:

Cat de des ati spus "multumesc"? ati fost vreodata profund recunoscatori vreunei persoane, care chiar v-a ajutat?

Răspuns Câştigător
| georgica29 a răspuns:

cred ca mai mult conteaza cum o spui decat de cate ori o spui. trebuie sa simti cu sufletul atunci cand multumesti cuiva dar daca spui asa pur si simplu este ca orice cuvant caree il spui. imi place sa multumesc pentru ajutor cand mi-l da cineva si sper sa fie mai multi care multumesc celor din jur. se vor simti mai bine

21 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Deseori sunt recunascator persoanelor care imi fac bine, care m-au ajutat.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Spun "multumesc "ori de cate ori ma ajuta cineva si nu fac asta din complezenta ci pentru ca simt ca asa trebuie. E normal sa fii recunoscator atunci cand esti ajutat chiar cu un cuvant bun.Parintii mei m-au invatat cand eram mica sa nu fac economie la a spune ""buna ziua'', ''sarut-mana'', sau ''multumesc'', pentru ca nu dau bani pe gura.

| Silvia a răspuns:

Sunt destul de educatabatting eyelashes
Spun multumesc de fiecare data cand este nevoiewinking big grin

| adyth a răspuns:

Cand esti intr'adevar profund recunoscator unei persoane, un simplu multumesc nu il simti de ajuns cat sa'i arati recunostiinta... chiar daca persoana respectiva nu asteapta altceva mai mult.
parerea mea.

| SweetCandy a răspuns:

Ff des, e un gest de bun simthappysi da...normal ca o spun din tot sufletul, altfel nu as mai spune-ohappy

| Gabry a răspuns:

Am spus de foarte multe ori "multumesc"(cred ca o fac zilnic)
Cand o spun, o fac profund, nu mi se pare un simplu cuvant.

| zuzumic a răspuns:

Spun " multumesc " de fiecare data cand primesc ceva sau ma ajuta cineva chiar si cu un raspuns iar cand imi doresc ceva spun " te rog" sau " te rog frumos"... nu e cel mai bun mod de a obtine ceva cand esti badaran/a si necioplit/a sau prost crescut/a

| pepenerosu a răspuns:

Eu folosesc tot timpul multumesc. poate uneori prea des.cum zicea si cineva mai jos chiar si scuza-ma sau imi pare rau folosesc, dar doresc sa nu se simta nimeni jignit. Uneori zic multumesc din inima. uneori doar din politete si buna crestere. Nu toti merita.

| asya a răspuns:

V-as spune fiecaruia in parte multumesc de fiecare data cand ma ajutati cu cate un raspuns... dar asa va pot spune aici... daca ai pus aceasta intrebare! Multumesc tuturor utilizatorilor ce m-au ajutat si care ma v-or ajuta de acum incolo!
Si daca sunt profund recunoscatoare cuiva...aceia sunt parintii mei... le multumesc ca m-au crescut si educat timp de 18 ani in care le-a fost foarte greu si au facut multe sacrificii doar pentru mine si fratele meu! Aaa si nu in ultimul rand ii multumesc iubitului meu pentru clipele frumoase petrecute altauri de el!

| albastrel a răspuns:

Multa lume mi-au spus ca folosesc prea mult unele cuvinte... ''multumesc'', ''scuza-ma'', ''imi pare rau''... le rostesc mereu din inima si niciodata nu am regretat ca mi-am cerut scuze (chiar si cand nu trebuia) sau ca am spus un ''multumesc''

| turist a răspuns:

Eu folosesc des acest cuvant si de cate ori il folosesc il spun din suflet insotit de un zambet... ma unge la suflet cand vad persoana careia i l-am adresat ca zambeste... E o senzatie ciudata, care iti creaza buna dispozitie!

| Bianca_4346 a răspuns:

Cand ma ajuta cineva nu ezit sa spun multumesc si de fiecare data o zic din suflet...winking

| liliana83 a răspuns:

Datorita serviciului pe care il am ar trebui sa fiu cat mai amabila si sa multumesc mai mult decat o faceam de obicei. un multumesc sau un te iubesc atunci cand il spui cuiva, nu costa, de altfel nici un cuvant frumos nu costa. alea urate costa mult de tot. apropo, multumesc pentru intrebare.

| marry a răspuns:

Foarte des...de fiecare data cand am fost ajutatahappy

cineva mi-a spus odata cateva cuvinte de care am tinut cont si voi tine in continuare :"oricare ar fi o binefacere si oricat ar costa, cand ai primit-o ca atare esti obligat sa-ti arati recunostinta."...nu stiu cate persoane fac asta dar macar un simplu multumesc ar putea spune oricinewinking

| vyol3ta a răspuns:

Poi spun asta de cate ori este nevoie happy

| Traficantadecorcodushe a răspuns:

De obicei ceea ce zic, zic din inima>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fac parte din acea categorie de oameni la care politetea si bunul simt nu sta neaparat in vorbe de recunostinta.Ca sa-mi multumeasca cineva e de ajuns o privire directa fara nici un cuvint. Iar daca multumesc citeodata fii sigura ca nu e invers proportional cu cea ce simt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De multe ori!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citeste la intrebarile mele. O sa vezi.

| obarbiebruneta a răspuns:

Pai eu cred ca doar de vreo 3 ori am spus multumesc : atunci cand un baiat pe care il plac mi-a imprumutat culegerea lui de matematicalaughing Si mai spun multumesc la persoanele pe care le respect: profesori, persoane mai invarstabig grin

| Ira a răspuns:

Foarte, foarte, foarte des(r/s la ambele intrebari)