| Boo a întrebat:

Ce determina forta de atractie gravitationala?

10 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Citez din Wiki:
Natura şi motivul existenţei forţei gravitaţionale nu sunt încă deplin elucidate.

| Skylar a răspuns:

Masa Terrei.

| dexro a răspuns:

Interesante raspunsuribig grin
Deci atractia gravitationala apare acolo unde este masa... gandeste-te la spatiu ca la o banda de cauciuc si la obiecte ca la niste bine, iar acolo unde isi face prezenta un obiect cu masa spatiul se curbeaza iar celelalte obiecte se duc la vale...
Masa ce interactioneaza cu spatiul determina forta de atractie gravitationala!

| dexro a răspuns:

Ca nu se cunoaste deplin ce cauzeaza gravitatia nu inseamna ca este un mister complet!

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Greutatea unui corp este forta de atractie cu care Pamantul actioneaza asupra sa.
O zi cu zâmbet să ai!

| Narcis2007 a răspuns:

Acceleratia gravitationala

Răspuns utilizator avertizat
| sabilopod a răspuns:

Eu.

| elizabeth a răspuns:

Caderea corpurilor.dar Newton s-a gandit ca exista o atractie intre acel mar si pamant sau ce a zis el.

| blaxy a răspuns:

Forta de atractie gravitationala determina caderea corpurilor