| Shnitzy1324 a întrebat:

Ce e "Dedublarea astrala"? E adevarat oare ce se spune pe net?

18 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă ar fi adevărat tot ce se spune pe net eram cu toţii morţi de 4353289 ori, ne-ar fi luat foc monitorul de 43438 ori şi ne-am fi văzut persoana iubită după apăsarea tastei F11 de 432473289 de ori.
Până una alta, fenomenul dedublării astrale nu a fost dovedit nici pe departe ca fiind un fapt real, repetabil şi ştiinţific.
Fantasmagorii însă sunt destule.

Noroc.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Mihaibrasov: Cum adică "s-a dorit"? Avea dreptate Teo de la Cafe Deko prin faptul că diateza pasivă e la modă rău pe la noi.
Cum adică "s-a dorit"? Cine a dorit? De ce? Ceva dovezi în sensul ăsta?!
Cât priveşte institutul Monroe în sine... a fost fondat ca un ONG şi făcut pentru a scoate bani dintr-o industrie.
Rezultatele ştiinţifice pe bune şi reproduse de către alţi oameni au întârziat (şi întârzie de vreo 40 de ani) să apară.

Faptul că s-au plimbat nişte militari pe-acolo şi că un călugăr Zen se arată impresionat de ce s-a-ntâmplat acolo nu reprezintă o dovadă.

Numai bine.

| mihaibrasov a răspuns:

Da, e adevarat. Dar iti ia ceva vreme pana la primele experiente. Trebuie sa iti invingi teama, sa iti doresti mult si sa exersezi si mai mult happy. Eu am reusit si inca practic.

| mihaibrasov a răspuns:

Id.ul meu e mihaidinbrasov

| mihaibrasov a răspuns:

@kongeriket - iti recomand sa afli mai multe despre insititutul Monroe, care a studiat acest fenomen cu sute de oameni. S-a ajuns la niste concluzii stiintifice tulburatoare, dar, s-a dorit ulterior (de catre altii) ca aceste concluzii sa ramana la nivel de "alte curiozitati".

| mihaibrasov a răspuns:

Frumos citat. Teo de la Deko Cafe...
Eu spun ca e adevarata dedublarea astrala din ceea ce am experimentat eu, cu constiinta mea. Referitor la acel institut, mai cerceteaza. Ma opresc.
Numai bine.

| mihaibrasov a răspuns:

@Mihaidavidoglu1954 - In planul astral in care ajungi nu putem vorbi de gravitatie si nici de masa. Modul tau de abordare pentru o problema pe care sigur nu ai aprofundat-o seamana cu modul in care oamenii abordau zborul aparatelor mai grele decat aerul: imposibil (prin secolul 19). Iar referitor la revenire, ca sa iti raspund, chiar daca ce zic eu aici consideri a fi ineptie, viteza cu care se deplaseaza corpul astral e nelimitata.

| mihaibrasov a răspuns:

@Mihai. ca tot Mihai esti. Nu ne certam, ca n-avem de ce. Vezi tu, am terminat liceu, facultate si masterat pe profil matematica-informatica. Iar la intrebarea ce e infinitul, nicio teorie n-o poate explica, caci omul nu poate cuprinde infinitul.
Esti un om inteligent, dar nu stiu daca ai incercat vreodata practic (as sublinia asta) dedublarea astrala. Recunosc, nu am cunostintele tale (cel putin din domeniul fizicii), eu m-am specializat mai mult pe informatica.
Tu, referitor la dedublarea astrala ai spus la primul raspuns:
"Este o prostie, dacă te scoală brusc din somn înseamnă că ceva din tine este plecat la plimbare?
Este ceva incredibil oricum și neverosimil."
Dar, iti garantez, ca daca vei reusi si tu si vei simti cu propria-ti constiinta cum te ridici din trup vei mai reflecta la acel raspuns. Orice om poate reusi dedublarea, totul e sa incerce si sa nu renunte daca nu ii iese din prima. Mie mi-au trebuit 3 saptamani de incercari pana la o prima experienta.
Nu stiu daca ai auzit de gnostici (gruparea ageac). Una din practicile pe care ei pun foarte mult accent este dedublarea. Si stii cum fac? Pun un grup de adepti (suna cam urat cuvantul asta), dupa ce le-au tinut seminarii de teorie referitor la lumea astrala (si nu numai) sa incerce intr-o camera cu totii dedublarea. Intr-o camera alaturata este pus un obiect, iar ceea ce ei trebuie sa faca este sa se dedubleze si dupa ce se trezesc sa spuna ce obiect e in camera cealalta. Majoritatea reusesc din prima. Ti-am spus doar informativ, gnosticii sunt un grup ezoteric care nu vor prea multa publicitate.
Fara ei insa, eu m-am convins de anumite lucruri. Nu le scriu aici, ar parea mai incredibile decat ce ti-am spus pana acum. Dar ca idee, te intreb, ai de gand sa incerci o dedublare?

| MMihai a răspuns:

Este o prostie, dacă te scoală brusc din somn înseamnă că ceva din tine este plecat la plimbare?
Este ceva incredibil oricum și neverosimil.
Să spun că pleacă din tine „ceva de 10 miligrame" așa „haimana", iar pe tine te scoală brusc din somn și te obligă să mergi urgent în altă țară cu avionul, de unde te mai găsește bucata aia de 10 mg să se mai reunească cu tine?!
Este o aiureală!

| MMihai a răspuns:

Mihăiță ( Mihai din Brașov ) nu am chef să mă cert tine!
Îți sunt clare primele 3 dimensiuni Ox. Oy, Oz, iar a patra este una de forma ca*c*t, unde *este demnul înmulțirii, c=viteza luminii și t=timpul, iar ca un coeficient de proporționalitate.
Tu introduci în plus între 1 și 3 sau 4 dimensiuni legate de cea ce numești Tu „astral".
În opinia mea astralul se tot undeva în R la puterea a 4 și nu în afara acestui R la puterea 4.
Deci astralul coexistă cu restul și nu este în afara spațiului fizic R^4, unde am notat cu ^ la puterea, și cu R^4 spațiul real 4 dimensional.
Deci dacă astralul este scufundat în R^4 se impune o abordare, iar in caz că astralul este exterior acestui R^4 se impune o altă abordare a problemelor!

| MMihai a răspuns:

Mi-a ieșit totul foarte prost, că eu am scris ca*c*t, și a ieșit scris ca în loc de ca, și a ieșit totul aiurea.
Deci rezolvările practice, in acest plan existențial terestru, sunt bine reprezentate de ateisme.
Poți să fii ateu toată viața și nu ai nici o problemă în acest plan existențial terestru.
Că există aură sunt convins că au fost evidențiate prin fotografii de tip Kirlian.
Ca fază superioară ateismului ar fi o filozofie religioasă făcută de tine sau de alții, dar care nu trebuie să fie aberantă în situația limită de ateism!
Accept ideea pluralismului planurilor existențiale dar nu îmi este foarte clară raportarea lor la indiscutabilul R^4.
Deci orișice filozofie religioasă ai construi sau ai lua de bun, ceva făcut de alții, nu trebuie să fie aberantă în concluziile sale, prin raportarea la situația limită a zero divinități.

| MMihai a răspuns:

Îmi permit să îți dau un sfat Mihăiță oprește-te pentru moment cu religiile și învață f multă matematică și apoi și fizică teoretică : teoria relativității restrânse, t.r. generalizate, T.c.c., M.c, șamd și vei înțelege altfel problemele.
Și eu cred că omul este o divinitate vezi ce m-am certat cu ăsta
http://www.tpu.ro/......filosofie/
Deci citește răspunsurile mele, de pe pagina respectivă!

| MMihai a răspuns:

Citește ce am scris acestei fete despre cum trebuie înțelese și introduse noțiunile în matematică, științe și tehnică :
( Exemplificarea am făcut-o pe noțiuni de matematică.)
http://www.tpu.ro/......etc-acuma/

| thealchemist a răspuns:

In teorie. ceea ce pot sa adaug e ca nu o sa poti tu sa o faci, e doar subiect de discutie la nivel teoretic.

| Shnitzy1324 explică:

@mihaibrasov imi poti lasa un id ceva, daca nu iti este greu?

| thedarklordvoldemort258 a răspuns:

Nu practicati nimic de pe internet pameni buni sunt capcane ale adeptilor de magie neagra treaba voastra.

| Nimeni_3107 a răspuns:

@Mihaida 1:Sunt student la matematica si am impresia ca habar nu ai ce vorbesti cu rahaturile alea laughing, 2:si eu practic asta, rezultatele incepand sa apara cam dupa un an de "incercari", 3:daca nu crezi ramai la biserica ta, tu, crestin adept sau ce-oi fi tu scepticule laughing ma amuzi...Si ca raspuns propriu zis la intrebare, ca de'aia scriem aici, nu sa ne certam cu tine, da, dedublarea astrala este foarte adevarata si foarte palpabila.

| Nimeni_3107 a răspuns:

Vin si eu cu un "da", e adevarat, eu practic. Cat despre a dovedi...cum as putea sa iti atrag atentia fiind in alta "dimensiune"?
Plus ca nu esti "mort". Dedublarea nu este altceva decat o trezire a constiintei.Preiei tu controlul asa numitului "astral", care oricum paraseste corpul in fiecare noapte cand dormim. Dupace reusesti de cateva ori incepi sa te obisnuiesti si iti e din ce in ce mai usor sa o faci.