| anonim_4396 a întrebat:

Ce este constiinta?

Răspuns Câştigător
| ZuZuLiNka a răspuns:

Conștiința este un sentiment pe care omul îl are asupra moralității acținilor sale.Se spune despre conștiință că este "glasul lui Dumnezeu" în om. În urma observării atente a manifestării acesteia se poate constata că omul simte sau aude conștiința și abia apoi intervine cu gândirea pentru a transpune sau nu îndemnul acesteia. Cu alte cuvinte, gândirea (reflecția) intervine după ce se manifestă conștiința și nu invers.Prin conștiință omul este mereu "anunțat" asupra unei fapte rele făptuite sau în curs de făptuire. Conștiința "ne mustră" numai atunci când facem ceva rău, manifestându-se independent de voința noastră. Deci este eronat a se afirma că, conștiința ar fi o reflectare (adică gândire) asupra sinelui deoarece mai întâi apare sentimentul (mustrarea, îndemnul) și abia apoi reflectarea asupra cauzelor acestuia.

4 răspunsuri:
| Lady a răspuns:

Opusul nepasarii, un semn al implicarii, ceva ce te face om.

| relian a răspuns:

Constientul este unul dintre cei doi care slasluiesc in organismul uman. Daca observam vom vedea ca sint de fapt 2 persoane nu doar una. Avem CONTIENTUL care se pare cel putin ni se pare ca detine controlul si este dominant cea mai mare parte a timpului si avem si SUBCONSTINET deci o alta persoana sau un alt ceva care se pare controleaza organismul atunci cind constgientul someaza.Deci constiinta este partea care noi o atribuim axcelei parti sau entitati care domina.Wow naspa gata ca o dau in balarii.

| TheStory a răspuns:

Este sentimentul care te ajuta sa-ti dai seama de gravitatea unor lucruri.

| Andreiii45 a răspuns:

Constiinta este gindul tau dupa ce ai facut un lucru