| PangeeaRogvaiv a întrebat:

Ce este constiinta?

Răspuns Câştigător
| andrei a răspuns:

Constiinta esti tu. Tot ce gandesti, ce simti, ce vezi inseamna constiinta. Este "sufletul".

14 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Intodeauna cind vei i singura va exista totusi cineva cu care sa vorbesti, cineva care este acolo in tine, undeva in strafunduri.

| sabin89 a răspuns:

Este ceva ce marturiseste in noi, fie pentru, fie contra gandurilor sau actiunilor noastre. Constiinta fie ne scuza, fie ne acuza, in functie de ce spuneam mai sus. Ea este rezultatul cooperarii dintre mintea noastra (unde se afla ratiunea) si inima noastra (unde sunt sentimentele).

| cosmin2344 a răspuns:

Partea metafizica a existentei noastre..partea ce se framanta a cunoaste si a descoperi tot ceea ce ne inconjoara..sau poate fi mai de graba sclipirea unei vieti anterioare

| scumpik99 a răspuns:

Buna.Constiinta este vocea insuflata de Dumnezeu care a lasat-o fiecarui om ca
noi sa stim ce e bine si ce e rau.
Astfel ca si cei care nu-l cunosc pe Dumnezeu totusi, in sufletul lor cunosc care sunt faptele bune si care sunt faptele rele.

| relian a răspuns:

Pai constiinta este o parte din softul creierului cred.Parere mea. Avem constientul si subconstient.Deci constiinta este ceea ce noi simtim, pipaim intr-un cuvint constientizam.Na ca am bagat-o si eu.Nu ma intreba ce este subconstientul ca intram altundeva.Asta daca te referi la stiinta. Daca intrebi din pct de vedere filozofic nu ma pot exprima sa nu spun balarii.Si ce am spus poate sa fie balarie dar daca i-am dat drumul asta e ramin doar la atat.

| Mădă0611 a răspuns:

Salut!
Nea' Kant a zis ca e grija pentru legea morala, si are dreptate. A zis-o asa scurt si la obiect, ca e definitia perfecta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Constiinta este acea voce din capul tau care iti spune ce e bine, ce e rau, ce trebuie sa faci, ce nu trebuie sa faci. ea te indruma, intr-un fel e creierul tau care iti vorbeste intr-un felwinking. Funda? big grin

| Woodenpints91 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acela se cheamă discernământ, fată dragă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Mersi,mersi,miss perfectiune! happy

| Woodenpints91 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine a zis ceva de perfecţiune? Dar tu spui chestii care n-au nicio logică. Încurci cuvintele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Da,da.dar sa stii ca eu am incercat sa dau un raspuns.cunostinetele mele sunt limitate, oricum respect faptul ca ma ajuti si tu la randul meu sa ma indrept. inteles?

| 3xfemeie a răspuns:

Te referi la constiinta de sine?

| emiliaalexandra a răspuns:

Costiinta este vocea gandurilor tale care te macina.

| TheAndrew1987 a răspuns:

Constiinta este voceea aia care iti spune sa ingropi cadravrul din portbagaj cat mai adanc.