| CenturyChild a întrebat:

Ce este focul, lichid, solid sau gazos?

29 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Focul nu este un corp ca sa fie categorisit ca solid, lichid, gazos. E un proces chimic.

assiris
| assiris a răspuns:

Nici... nici... nici... Flacara in sine este plasma.

| juniper a răspuns:

Este gazos.

| Krina a răspuns:

Este o stare plasma.

| Zoombe3 a răspuns:

Bv. Andrei bine ca ai facut lumina.

| sese a răspuns:

Brigaela are dreptate :este un fenomen chimic (oxidare) iar daca gazele rezultate se ionizeaza se transforma in plasma

| stealthb a răspuns:

Este exact plasma, orice fizician poate confirma.

| gabriel_7188 a răspuns:

Inca nu s-a gasit un model sau un termen care sa explice cu precizie ce este focul...referitor la faptul ca focul este oxidarea unui anume tip de materie si acest lucru este discutabil...in spatiu exista foc in cazul motoarelor cu reactie de la navetele spatiale, si totusi nu exista o atmosfera, si deci nici oxigen...denumirea de plasma este data flacarii si nu focului in sine, iar aceasta formula este acceptata deoarece aceasta isi schimba forma la fiecare fractiune de secunda si deci nu poate fi definita intr'un anume mod. focul este datorat mai mult reorganizarii particulelor dintr'o anumita materie dupa ce acestea reactioneaza in mod violent cu un factor extern. Pe suprafata pamantului acest este cauzat in general de reactia unui material infalmabil cu oxigenul si actiunea unor forte de frecare asupra materiei respective...

| cisse a răspuns:

Focul reprezintă oxidarea unui material combustibil, în urma căreia rezultă căldură, lumină, dar şi diferiţi produşi de reacţie, precum dioxidul de carbon şi apă. Dacă temperatura ajunge la un nivel destul de ridicat, gazele se pot ioniza pentru a produce plasmă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Focul inseamna oxidarea unui combustibil, dar nu poate fi considerat gaz, este un fenomen fizic happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este plasma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plasma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O reactie chimica intre mai multe elemente in prezenta ox.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gazos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gazos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baiatu gabriel spune: in spatiu exista foc in cazul motoarelor cu reactie de la navetele spatiale

sa iti spun ceva baiatu mai citeste... exista oxigen acolo. afla de unde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Focul este mediul in care se nasc ionii negativi la interactiunea de ionizare a 2 sau mai multor elemente cu caracter metalic. interactiunile atomice dintre 2 atomi in care au loc schimb de electroni, se manifesta cu transfer de energie in acelasi timp astfel incat viteza de reactie / energie degajata => mediul numit Foc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este sigur o plasma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Focul nu este nici una nici alta.lichid nu, solid nu, gazos nu si nici plasmatic.deoarece plasma este un fel de incrutcisare a tuturor elementelor.soarele este alcatuit din plasma.si inca ceva.plasma are masa.focul nu. mister ramane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici una dintre ele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici una dintre ele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E plasma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Materealele organice in generel, prin incalzire se combina cu oxigenul cea ce inseamna reactiea de oxidare. Daca sint solide sau lichide se transforma in gazoase pentru ca prin oxidare produce temperatura ridicata. Gazul acela foarte incalzit da lumina pentru ca obiectele supra incalzite produc si lumina. Oxizi care provin din reactiea aceasta prin racire ramine fumul sau fapori de apa. Fumul este CO ce inseamna monooxid adica oxidarea carbonului. Mai sint si alte oxiduri in fum dar in cantitati mai mici. Toate combustiburile sint matereale organice care sint formate din carbon si hidrogen. Carbonul devine CO si hidrogenul H2O adica vapori de apa. Iar plasma este un gaz supra incalzit nu conteaza ce materie e stind ca orice materi la incalzire devine gazos, adica plasma e mai incalzit ca gazul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Focul este un element primordial, la fel ca apa care se afla intr-o permanenta opozitzie

| daniel18 a răspuns:

Focul nu este lichid, solid, gazos.
focul se formeaza datorita frecari (adica frecarea a doua obiecte).
La care se va obtine : caldura, topirea, distrugerea, ....etc. a acelui obiect.
parerea mea e ca el pe obiectul respectiv il misoreaza sau distruge. Nu stie nimeni "inca".

| joldes a răspuns:

Lichid

| sorin777sorin a răspuns:

Nu stiu daca e cea mai savanta definitie dar cred ca focul e manifestarea vizibila a descatusarii energiei inmagazinata in materie ca si fulgerul de ex.deci o forma tranzitorie de energie care la randul ei se transforma in caldura, radiatii care apoi se pierd in mediul inconjurator.

| pacalax a răspuns:

Focul nu e materie. Focul e energie. De fapt tot ce vedem nu e materie, e energie reflectata de materie.

| cercetez a răspuns:

Focul este o stare a materiei.