| anonim_4396 a întrebat:

Ce este frica? Cum se naste? Cum o controlam?

8 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Aici DEX-ul iti raspunde intr-un mod foarte bun:

FRÍCĂ s. f. Stare de adâncă neliniște și de tulburare, provocată de un pericol real sau imaginar; lipsă de curaj, teamă, înfricoșare.

Frica se naste odata cu noi.
O controlam datorita coenstientizarii anumitor lucruri, asta daca frica este nejustificata, dar daca frica este justificata nu prea poate fii controlata. Oricum este nevoie de vointa.

| Mădă0611 a răspuns:

1. O nevoie anuntata.
2. Prin constientizarea ei (a nevoii).
3. Renuntand la ea (la nevoie).
devil

N-o sa iti fie frica vreodata ca o sa iti ia politia permisul de conducere daca nu ai.

| CinevaNou a răspuns:

De obicei se naste din necunoastere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frica se naste atunci cand la o sperietura, zgomot sau veste rea, surpinzatoare pancreasul secreta si fabrica exces de adrenalina. Dureaza ceva timo pana adreanina este consumata si astfel dipare senzatia de fruca.Frica este o senzatie, dupa parerea mea.Nu doare dar totusi o avem.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frica se naste din frica de moarte sau de durere, suferinta, dar si din constiinta.
Stiu, nu prea exista logica propozitiei.
Dar de ce spun asta :
''Daca vine un hot si ma omoara?"
" Daca e otravitor?"
"Daca alunec si cad?"
''Daca fac asta si se desparte de mine?''
''Daca ma prinde si se desparte de mine?''
''Daca ma prinde mama ca fumez?''
"Daca ma cearta?''
Cred ca ai priceput ideea.

De controlat thinking Exista ceea ce se cheama curaj.

| Spitz10 a răspuns:

In opinia mea, frica este un reflex auto-defensiv, dar nu in cazul fobiilor, si fricilor ilogice gen fantome.Acolo deja ma depaseste.Ex:Corpul te opreste sa sari de pe o trambulina inalta, gandindu-se la toate pericolele posibile.Este un reflex,el exista in fiecare fiinta,pentru a proteja specia,fiind probabil cel mai folosit reflex.O controlezi fortand-o(dupa mine). Sarind de mai multe ori pe trambulina respectiva,subconstientul se impaca cu idea ca riscurile nu sunt asa mari, si modereaza impulsurile fricii. PS:Asta e doar parerea mea, nu am citit-o nicaieri, deci nu pot spune ca este corecta, desi mie mi se pare cea mai logica varianta. Sper ca te-am ajutat.

| Krsdt a răspuns:

Frica = lipsa informatiei.
Reactie normala fata de necunoscut, in absolut orice circumstanta.