| anonim_4396 a întrebat:

Ce face mai rau,sa ascult muzica la maxim la casti sau la boxe?

Niciodata nu am ascult muzica la maxim la casti, dar la boxe la cate o petrecere sunt nevoit sa fiu expus.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

În căsti este mai rau deoarece timpanul este direct afectat de volumul puternic la care asculti muzica, cel mai bine si cand asculti la căsti si cand asculti la boxe nu da volumul la maxim.

| Violleta2022 a răspuns:

In ambele cazuri esti expus riscului de surzenie, sau afectarea a timpanului, cand asculti muzica la maxim.

| Skippy223 a răspuns:

La câști - dacă asculți la maxim în timp îndelungat (60+ minute), riscul de a avea probleme cu auzul este foarte mare. Telefoanele specifica volumul maxim recomandat, e bine să-l respecti.
Boxe - aici depinde de situație. În general, expunerea îndelungată afectează auzul, dar este mai puțin dăunătoare decât căștile. Unele boxe la concerte sunt atât de puternice încât basul poate sa afecteze ritmul cardiac. Au fost cazuri în care persoane au murit din cauza basului. (au stat între doua boxe sau extrem de aproape de ele la concerte). Nu cred ca este cazul tău.

In general căștile sunt dăunătoare dacă nu ști sa le folosești. Respecta volumul recomandat.
Boxele afectează doar la expunerea îndelungată, sau în cazurile extreme pe care le-am menționat mai sus.

Pe scurt, castile sunt mai periculoase!

| alexcatalino a răspuns:

In amandoua cazuri,daca esti expus zilnic aproapenon stop, deci nu prea ai ce pati. big grin, daca crezi ca te-am ajutat, imi poti da o funda, cum crezi tuwinking

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru alexcatalino):

Vorbesti prostii doar ca sa i ei o fundă? Omul trebuie ajutat nu cum zici tu ca nu are ce pătii, ba are ce pătii, surzeste, de aceea medicii trag un semnal de alarmă spre cei care ascultă la căsti ca vor avea probleme cu auzul.Dar tu pentru funda aia care sincer nu stiu la ce i ti foloseste, îi dai informatii eronate gresite. False

| alexcatalino a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Omule,a precizat ca nu le da la maxim, si poti sa surzesti daca asculti muzica la maxim 24 din 24