| usuk a întrebat:

Ce inseamna natura pentru voi?
care e primul lucru la care va ganditi cand auziti de cuvantul "natura"?
cum va simtiti cand iesiti in natura?
(cel mai important)
ce faceti pentru a salva natura/ce ati vrea sa faceti ca sa o salvati?(asta, daca vreti acest lucru)

14 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Pentru mine natura inseamna acasa! Ce fac pentru natura? La tine acasa este curat, ingrijit, frumos?

| shadovv a răspuns:

Natura e un nonsens. Nu exista. E doar un concept antic, format printr o eroare de limbaj si de definire.

Eu nu cred in natura ci in fizica.

| WR104 a răspuns:

Natura inseamna tot ce ne inconjoara.
Primul lucru la care ma gandesc este o imagine in care se gasesc plante, animale, etc, fara oameni.
Cand ies in natura imi vine sa mananc iarba si sa ma sui in cel mai inalt copac.
Natura nu are nevoie sa fie salvata.

| RAY a răspuns:

Natura este totul
viata, virusi, microbi astia nenorociti
acum groaznic mas simnti daca as iesi afara
sincer nu prea ma intereseaza eu o sa mor ce imi pasa mie de natura si de viitor, mie imi pasa de mine

| Mădă0611 a răspuns:

Tot ce exista.
Originalitate.
Libera, impacata, fericita, linistita.
Nimic. Vulcanii pot sa distruga intr-o zi cat nu poate omul in 1000 de ani.

| Wøodenpints a răspuns:

Natura n-are nevoie să fie salvată.
Pe de-o parte sunt ăia care defrişează, se cacă în tot ce ţine de acologie şi poluează greţos de mult, dar pe cealaltă parte este şi natura care-şi ia anual tributul de sinistraţi şi oameni ghinionişti care se aflau pe lângă locurile unde au loc calamităţi naturale. Mi se pare o chestie cinstită. Noi omorâm natura, natura ne omoară pe noi. Acum, depinde de fiecare unde se află.

| Delicacy a răspuns:

Mă gândesc la florile de cireş, dar bineînţeles, natura nu înseamnă numai atât.

| usuk explică (pentru Delicacy):

Cand am citit raspunsul tau m-am gandit instantaneu la Japonia, in cazul in care iti place natura, poate ar fi bine "to take a trip" lol

| Delicacy a răspuns (pentru usuk):

Din păcate, nu am timp pentru aşa ceva...

| usuk explică (pentru Delicacy):

Asta e bine, chiar foarte bine
in cazul altora, nu ar avea banistraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Natura este locul unde masimt in sguranta departe de rautatea oamenilor si de presiuniile vietii cotidiene.Multi nu-si dau seama dar odata cu izolarea omului intre patru pereti intr-un oras la zeci de km departare de un pom, s-au inmultit bolile psihice, omul a devenit mai retras si mai ursuz.Natura este mediul in care viata se dezvolta bine.De exemplu se ratacesc intr-o padure labirint niste personaje care in viata lor nu au colindat un munte, sansele de supravietuire sunt mici.Dar unul care toata viata a trait in padure(rare exemplare)stie sa adulmece si sa se descurce.Nu zic ca este bine sa traim in munti asa ca vechii shaolini la 7000m altitudine.Dar un pic de padure nu strica nimanui.Pentru mine natura este cel mai linistit loc de pe pamant care ar trebui conservat nu distrus.

| NotToday a răspuns:

Natura = Viata.
Pentru a o salva, reduc consumul de curent, am grija unde arunc "gunoaiele" si nu rup crengile copacilor in timp ce culeg fructe.

| madalinaelena17 a răspuns:

Cand aud cuvantul "natura" ma gandesc la aer curat, plante, pomi si la vietuitoare. Pentru a salva natura trebuie sa nu mai aruncam gunoae si sa nu mai poluam auerul happy