| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna pentru voi "armonie"?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

Nu am cuvinte ce fel e vazuta din afara.Stiu doar ce simt.O liniste sufleteasca provenita nici din dragoste nici din ura ci probabil din tendinta de a fi una cu tot universul.A fi intr-o perfecta simbioza cu natura indiferent de vreme.A fi una pentru toti oamenii si toti sa fie una pentru tine.Dar chiar si cu aceste cuvinte nu cred ca pot exprima un pic din ceea ce simt.

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Prin armonie inteleg pace,bunatate,dragoste,o inima curata,duiosie, compasiune.O inima care traieste in armonie cu divinitatea, traieste in armonie si cu cei din jur.Pentru a trai in armonie cu cei din jur,trebuie sa ne influentam in mod metodic propriul subconstient. Daca vom cultiva bunatatea si dragostea in viata noastra, vom fi mai curati, mai sanatosi in acest trup.

| Hăgiul a răspuns:

Armonie nu poate exista in dreapta fara stanga, sus fara jos. Armonia este totul, intr-un centrimetru cub de spatiu vid poate incapea intregul univers, fapt demonstrat si de stiinta.

| Deny1333 a răspuns:

Pentru mine armonia reprezintă o etapă plină de zâmbet, fericită, liniştită... în care simţi că nimic nu merge rău şi ai o dispoziţie foarte bună. happy

| wyo a răspuns:

Armonie = intelegere, buna dispozitie

| oanecorleone a răspuns:

Din partea mea exista mai multe feluri de armonie depinde la care te gandesti tu de exemplu armonie in familie, acum iti dau definitia din dex

ARMONÍE1, armonii, s. f. Potrivire desăvârșită a elementelor unui întreg. ♦ Bună înțelegere în relațiile dintre două persoane, două colectivități etc. ♦ Îmbinare melodioasă a mai multor sunete (în muzică sau în poezie); spec. (Muz.) concordanță fonică între sunete. ◊ Armonie imitativă = efect stilistic obținut prin alăturarea unor cuvinte ale căror sunete imită sau sugerează un sunet din natură. Armonie vocalică = fenomen fonetic care constă în potrivirea de timbru a vocalelor din elementele alcătuitoare ale unui cuvânt. ♦ Parte a teoriei muzicale care studiază acordurile în compoziție. – Din fr. harmonie, lat. harmonia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

respect, intelegere si dragoste, multa dragoste in ceea ce faci

| AnNnA_6727 a răspuns:

Primu lucru care imi vine in minte cand pronunt armonie e linistehappy da nu liniste de nu se aude musca ci liniste sufleteasca sa te simti impacata cu tine insati si cu cei din jurul tau big grin pentru mine asta inseamna happy
da pentru tine? tongue

| xxAnDraTeYubbxx a răspuns:

Pace, intelegere sufleteasca, fara griji, certuri sau cuvinte urate. Funda?