| Red24 a întrebat:

Ce intelegeti prin fericire? Ceva care vine din interior sau exterior?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O iluzie permanenta creata de dopamina, serotina, reacti chimice atat, asta inseamna fericire, iar cautarea fericiri aduce suferinta inevitabil

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E ceva care vine și trece. Ceva care alternează cu nefericirea, căci dacă ai fi tot timpul fericit, nu ți-ai da seama că ești și cum ești. Aici este ceva important. A-ți da seama. Căutând fericirea dobândești identitate îți dai seama despre tine. Ești cineva pentru că cauți ceva, și cauți mai ales fericirea. Așa că uneori ea vine singură. Când vine, de oriunde vine, dacă numai vine, nu reușești să te bucuri de ea, la fel ca fericirea dobândită prin muncă, luptă, căutare. Te poate depune un helicopter pe vârful muntelui. Ei, și? Dar dacă te-ai chinuit de era să mori în traseu până la vârf, savurezi priveliștea și ești fericit. Încearcă și o să vezi.

| J0B0MAT a răspuns:

Vine din interior, cauzată de ceva din exterior.

| PainTech a răspuns:

Vine din interior, dar poate aparea si la prezenta unor stimuli exteriori ( o persoana pe care nu ai vazut-o de mult, o excursie, o discutie cu un prieten, etc. ).

| Dorotheea21 a răspuns:

Numai din interior. Cred ca stimulii exteriori conteaza mai putin daca interiorul este tulburat.

| DarthNiger a răspuns:

Fericirea e subiectiva si totul tine de perspectiva fiecarei persoane si cum vede acea persoana fericirea, fericirea de regula are mai multe forme iar aici asa cum am zis depinde de persoana respectiva care din aceste forme are ca definitie ''fericirea''.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns (pentru DarthNiger):

Ai dat un răspuns destul de bun, dar oamenii care au inteligența sub nivelul mediu și studii mai puține nu înțeleg prea bine. Te rog să dai un răspuns mai lung și care poate fi înțeles de majoritatea celor de pe TPU.

| DarthNiger a răspuns (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

Pai mai pe scurt ceea ce am zis eu inseamna: fericirea este asa cum o vedem doar noi, nu cum o vad altii sau cum ne zic altii ca este, ai dreptate probabil unele persoane nu au inteles.

| TristanTzara a răspuns:

E acel sentiment pe care îl ai când ceva bun se întâmplă, indiferent că ai muncit să-l obți sau a fost așa o surpriză.
Dar mereu e o deviere de la normă. Nu suntem fericiți tot timpul, pentru că fericirea vine atunci când ni se întâmplă nouă, sau unor ersoane apropiate, ceva pe care să-l putem aprecia--apropo, când nu suntem fericiți, nu e neapărat să fim triști.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Eu am avut perioade când mă simțeam așa de fericit, încât aveam impresia că visez; în același timp aveam senzația că la un moment dat o să mă trezesc la realitate; așa a fost: după un timp m-am trezit. De fapt eu cred că orice om care este optimist, sociabil, generos, cu simțul umorului este fericit și poate face fericit pe orice om cu care comunică:un sfat util, o vorbă de consolare, o încurajare, ascultă cu atenție ce are de spus persoana de lângă el, etc. În fiecare zi avem ocazia de a face o faptă bună pentru cei din jur. În fiecare zi, în jurul nostru sunt și persoane dispuse să ne ajute.

| AllexC a răspuns:

Inteleg ca este ceva ce-mi place sa fac, simt, mananc, ating....etc. Deci fericirea pentru mine este sa fac ce-mi place si cum simt eu.