| Crisis a întrebat:

Ce parere aveti despre deism?
http://dexonline.ro/definitie/deism

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu sunt de acord cu asta. Dumnezeu se implica in viata noastra de zi cu zi.El raspunde la rugaciuni.Lui ii pasa de fiecare dintre noi, El ne cheama la mantuire.El da ploaie, El ne da sanatate si tot ce avem este de la El.El aude cand cineva striga la El(inalta rugaciuni).

| EmaS a răspuns:

Bing Bang
Toti oamenii sunt chemati la mantuire.Prin Cuvantul lui Dumnezeu.(Ioan3:16)
Stiu cum se formeaza ploaia.Dar la Cuvantul lui Dumnezeu ploua, si pamantul da roada. Iacov( 5:17, 18)
Boala si suferinta sunt consecinte ale pacatelor.

| EmaS a răspuns:

Mhn24
Aha,lasa-l incet ca spune tot!
Dumnezeu lasa soarele si ploaia si peste cei buni si peste cei rai.
La judecata insa, cei ce au facut binele vor fi la dreapta Tatalui pentru a merge in cer, iar cei ce au facut raul vor merge in iad.Inca mai ai timp sa te intorci la Dumnezeu.

| EmaS a răspuns:

Woodenpints
De ce? Am folosit cuvinte indecente? Sau am jignit pe cineva?
Aaa, stiu despre ce este vorba.Scrie in Biblie ca va veni vremea cand oamenii nu vor putea sa sufere invatatura sanatoasa, ci ii vor gadila urechile sa auda lucruri placute si isi vor da invaturi dupa poftele lor.

| EmaS a răspuns:

Woodenpints
Ce care cred in Cuvantul lui Dumnezeu, abereaza? Ai macar cele mai elementare cunostinte despre Dumnezeu?

| EmaS a răspuns:

LadyInBlack
Se pare ca ai fost degeaba la Biserica 7 ani cu bunica.Nu ai ascultat nimic din ce s-a vorbit acolo? Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu si eu cred din toata inima tot ce scrie acolo.Incerc sa-l traduc in viata mea in fiecare zi. Daca nu crezi, e problema ta.

| ramona30 a răspuns:

@Ema
Iti dai seama ce pacate au bebelusii ce ard de vii prin maternitati sau alti copii. Zicand ca boala si moartea sunt consecinta a pacatului iar a nu crede in d-zeu e un pacat mare, de ce mai traim noi ateii. Si, crede-ma, traim bine, mai ales ca stim ca avem o singura viata, nu asteptam alta.

| MMihai a răspuns:

Este prima dată când întâlnesc acest termen.
Încă nu îmi este clar, prin ce se deosebește de alte forme de credință ( in diverși Dumnezei, aparținând de diverse religii. ).
Chestia cu revelațiile este mai mult sau mai puțin de comentat!
Ideea generală este totuși, să nu păcătuiești cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a cea ce are suflet!
Și ne viul are suflet!
Este și păcatul non creației, ca o formă particulară de păcătuire, etc., care depășesc răspunsul la o întrebare.
Cred că depinde de modelistica privind panteonul Divinic și de ideea ta privind implicarea obiectelor ideatice apartenente de panteonul divinic, respectiv a obiectelor ideatice apartenente de panteonul malefic, nemijlocit în acțiunile și non acțiunile tale!
Etc.

| bebetho a răspuns:

Concepție filozofică religioasă care admite existența lui Dumnezeu drept creator al universului, negând intervenția lui în dezvoltarea naturii și a societății.

De acord, doar că prima parte e indemonstrabilă.A doua o demonstreză realitatea.

| Polaris a răspuns:

@Ema - La cât am păcătuit eu şi nu m-a ucis nimeni. Dar încă aştept...

| BigBang a răspuns:

Informatiile biblice care au"un sambure de adevar"se bazeaza pe stiinta crearii.
Restul informatiilor sunt create din superstitii,imaginatie bogata,pure afirmatii lipsite de dovezi. Unele afirmatii fiind total aberante si contradictorii.
Referitor la deism,mie imi pare logic,mai ales cand scrierile biblice se pot explica prin stiinta.
"Concepție filozofică religioasă care admite existența lui Dumnezeu drept creator al universului"-prin"Dumnezeu"se face referire la"starea primordiala",care sta la baza creatiei.
"Dumnezeu se implica in viata noastra de zi cu zi"-unde,cand,cum?
"Lui ii pasa de fiecare dintre noi, El ne cheama la mantuire"-pe mine nu m-a chemat, deja ma simt exclus.
"El da ploaie,"-ploaia provine din condensarea vaporilor din atmosfera.
"El ne da sanatate"-daca ar fi asa nu ar mai fi decese in randul copiilor sub 9ani.
"El aude cand cineva striga la El"-desigur, poate aude, dar nu raspunde.salut

| BigBang a răspuns:

"Boala si suferinta sunt consecinte ale pacatelor"-am citit in biblie ca copiilor sub 9 ani li se iarta pacatele, tocmai deoarece nu sunt constienti de tot ceea ce ii inconjoara si pot pacatuii fiind influentati, sau neintentionat.
"Toti oamenii sunt chemati la mantuire.Prin Cuvantul lui Dumnezeu.(Ioan3:16)"-nu e prin cuvantul lui"Dumnezeu", ci e prin cuvantul autorului bibliei.Ca"Dumnezeu"i-a dictat, cuvant cu cuvant, nu putem stii sigur.Si nici cat si cum"s-a inflorit"cand biblia a fost scrisa.Autencitatea bibliei este indoielnica, fiind vizibila mai ales datorita contradictiilor prezente in scrierile biblice.salut

| Azazel_2358 a răspuns:

O alta chestie tampita!

| conu a răspuns:

Ema care crede totul fără a cerceta, la tine merge conceptul"crede și nu cerceta". Deismul este filosofia a cercetare lumi și negarea erorile de logica.In care Dumnezeu este în centru universul, desigur tu ești de acord dar Dumnezeu nu intervine în univers deoarece în timpul planificări a hotărît ce trebuie pentru a auto-supraviețui universul fără a intervină, El are rolul de observare universului.Eu cred în deism.Ema ești îndoctrinata și dogmatica, eliberează mintea ta de aceasta închisoare.Tu nu ai fost vreodată curioasa?

| LadyInBlack a răspuns:

@Ema ai tu dovezi ca Dumnezeu exista? L-ai vazut tu? Ati mers de brat prin rai spunand rugaciuni? Nu cred...sunt de acord cu Woodenpints ...prea aberezi, sigur esti pocaita.
Nici eu nu stiam exact ce e deismul, iar acum ca stiu realizez ca sunt deista (scuza-ti daca nu se spune asa la feminin). Nu cred ca Dumnezeu aduce ploaia, soarele pe cer, iarba etc. pentru ca toate astea au explicatii stiintifice, stiti cum e, stiinta mereu a contrazis religia, si invers. Cred in Dumnezeu doar pentru ca provin dintr-o familie credincioasa, am avut o diriginta profesoara de religie, am fost cu bunica 7 ani saptamanal la biserica si pentru ca inca nu stiu cum a luat nastere Pamantul si restul Universului. Nu cred in destin, noroc, blesteme, puteri supranaturale sau divine.
Si nu mai tot bagati Biblia in discutii pentru ca ne-ar trebui ani de zile ca sa tot vorbim despre ea si la sfarsit tot nu am stii ceva concret.

| LadyInBlack a răspuns:

Nu pot crede in ceva care nu e dovedit, esti de origine turca si nu intelegi? Sau ai prea multe povesti biblice in capatana? Terminati dracu' cu tampeniile. Cine crede bine, cine nu la fel de bine. Judecati voi repede si fara sa va dati seama ajungeti sa va autocontraziceti si chiar sa faceti lucruri "pacatoase".
Si nu am fost degeaba la biserica, draguta. happy La capitolul religie le am destul de bine, doar ca nu cred in moaste, icoane sfinte cu puteri divine, citate din Biblie etc. oh go on Prefer sa citesc o carte horror sau care pun mintea in miscare decat sa cred pur si simplu doar pentru ca asa e scris pe niste foi prinse intre 2 cartoane. oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii, deist este doar o eticheta pe care ti-o dau oamenii.De fapt nu exista asa ceva.Stiu ca unii nu vor fi de acord cu mine dar lumea se imparte DOAR in doua categorii:satanisti (85 %) si crestini (15%) aproximativ.Cand ma refer la crestini ma refer doar la cei care traiesc dupa Biblie si nimic mai mult.In concluzie, deismul este o prostie.Bye