| PяInCєSs a întrebat:

Ce parere aveti despre Dumnezeu? Adica multi spun ca nu exista, alti ca exista. voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| rapgirl123 a răspuns:

Da, cred in Dumnezeu si sunt de parere ca nu trebuie dovedit stiintific ca exista. Pe Dumnezeu nu il putem vedea cu ochii, dar in inima stim ca exista. Spre exmeplu, de Paste. Cand apare Lumina Sfanta. Nu e nimic dovedit stiintific. Este doar ceva...magic, dat de la Dumnezeu. Uita-te la aparitiile Domnului Iisus si ale Fecioarei Maria. Nu sunt doar iluzii. E un adevar. Adevarul ca Dumnezeu exista. El are grija de noi si ne vegheaza, nimic nu se misca fara voia Lui. Acum mai e si acea vorba: "Daca crezi in El si nu exista, atunci nu pierzi nimic. Daca El exista si tu nu crezi, atunci ai pierdut totul!" Crezi ca sufletul exista? atunci gandeste-te; cine ti l-a dat?
Cum s-au facut toate din jur? inaintea bing bangului? Cine crezi ca a format universul, planetele, si in cele din urma lumea? Bun sa luam acea teorie cum ca omul s-ar trage din maimuta. dar maimuta aia de unde a aparut? sau care a fost primul, oul sau gaina? eu sunt de parere ca gaina. De ce? pentru ca Dumnezeu a lasat gaina ca sa se inmulteasca prin oua si sa ofere omului, carne pene oua etc.Acum nu stiu de ce parte esti tu. dar eu sunt de parere ca exista si aceste argumente sunt clare pentru mine. Si apropo. Dumnezeu ne da in viata cate o misiune pe care sa o indeplinim. de asta avem vieti anterioare ( asta daca tu crezi in ele) nu de multe ori pariez ca ai avut senzatii deja vuwinking

23 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Hristos(Dumnezeu)este Calea, Adevarul si Viata.

| harciog a răspuns:

Parerea mea este ca El nu exista ci "este"dar problema noastra este in definirea formei cind el este diform.

| Angel0 a răspuns:

Daca nu-i simti prezenta cu toata fiinta, nici un raspuns nu te poate ajuta.

| MeScorpion a răspuns:

Avem neaparat nevoie aici de un raspuns de`a lui dmess.

| DorelSudoru a răspuns:

Un bulangiu

| GodBlessYou a răspuns:

Cine e Dumnezeu? E vreun actor, cantaret? Cine naiba e? Explicam cine e si dupa aia iti spun daca cred sau nu in el...
PS: Cred in unicorci, mos craciun, zana maseluta si in boc

| LotusRadioactiv a răspuns:

Nu vad de ce ai fii interesata de acest lucru. Vrei sa te conformezi dupa parerea celorlalti sau sa creezi discutii contradictorii inutile?
Pentru mine, cei care spun ca Dumnezeu nu exista sunt pur si simplu indolenti.

| LotusRadioactiv a răspuns:

*interesata. Greseala de gramatica. Nu ma supar daca doriti sa imi atrageti atentia asupra acestui lucru, cnditia fiin sa nu va deviati de la subiect happy

| lunarwolf a răspuns:

Da,cred. Cred în Dumnezeu. Cred într-o ființă superioară,care veghează asupra noastră,care jonglează cu viețile,cu stările noastre...
Știi,cred și în Rai. Tot ce ține de „paranormal" e de domeniul și știu destule ca să mă asigur că ceea ce zic nu sunt prostii.thinking Există o lume spirituală,o lume a „fantomelor",a duhurilor noastre care se evaporă practic,după moarte. Unde se duc? Unele rămân pe Pământ,cele neliniștite...dar celelalte? Trebuie să „treacă dincolo",în lumină, nu? Dar ce e lumina? Se dirijează de una singură? Logic că nu. Totul e coordonat de ceva. Fie vizibil sau invizibil. Ehh, după părerea mea lumea asta nevăzută de noi este și ea sub stăpânirea lui Dumnezeu...adică cel ce ajută sufletele să ajungă până în lumea aia. happy Nu-i logic și ironic? Adică, până și în lumea spirituală depinzi de cineva, ca și în viață.

Anyway...asta-i părerea mea și ți-am spus. Nu zic idioțenii, ca să mă aflu în treabă.

Byee. ^^

| Aesir a răspuns:

Dumnezeu este energie pura care este pretutindeni, daca reusim sa il vedem. Mintea rationala nu este capabila sa il perceapa, doar inima poate sa simta.

| T3qUyLa a răspuns:

Eu am o depresie de asta urata cand ma enrvez la cateun joc sau la ceva si pe moment zic ca nu exista dumnezeu si incep sa ma agit, sa injur, nu vom stii niciodata sigur ce a fost dar daca exista trebuie sa credem ca existawinking

| 985436982 a răspuns:

Parerea mea e ca nu exista. Uita-te la prima parte din Zeitgeist si te vei convinge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista. Lasati-ma dracu` cu tampeniile voastre. "Crede si nu cerceta", cea mai mare metoda de manipulare. Va lasati prada Bisericii, dati bani in acatiste si va abtineti de la orice moft al vietii. Cica, sa nu va pedepseasca o fiinta care nici nu ai certitudinea ca exista.

| PяInCєSs explică:

Si eu cred in Dumnezeu, IL simt mereu cu mine si M-A ajutat de multe ori si O face in continuare.

| PяInCєSs explică:

Am spus ca eu CRED in DUMNEZEU, vroiam doar sa dezbatem putin acest subiect pentru ca pe mine nimic nu ma va face sa imi schimb parerea.

| nextlevel999 a răspuns:

Poate ca nu exista D-zeu dar ceva tot exista
si eu sunt de parere ca nu exista dar chestia este ca spun si eu DOMNE AJUTA laughing

| CristinasiVlad a răspuns:

Buna
tu ia-te dupa suflet!
daca simti ca Dumnezeu exista! atunci crezi in el
daca crezi ca nu exista atunci nu stiu
/eu cred in Dumnezeu!
funda?

| Raamonikaa a răspuns:

Exista.

| onename a răspuns:

Exista si imi demonstreaza asta zilnic. IL iubesc!

| clau25 a răspuns:

Dumnezeu exista! cei care spun contariu sunt niste idioti ( scuze de expresie big grin)

| cassie200 a răspuns:

Gandeste-te doar ca mii de oameni mor intr-o zi.si tu esti inca in viata.gandeste-te la tot ce ne inconjoara.cel putin la natura, la oameni, la sentimente.nu ti se pare prea mare coincidenta? nu ti se pare ca e totul prea frumos, prea complex ca sa fie la intamplare.chiar daca nu-l putem vedea pe Dumnezeu fizic, il putem simti.e ca si cu inima.Iti poti vedea inima? Nu, dar o poti simti. Sper ca te-am ajutat.:*

| ĆǿρίℓNέвμή a răspuns:

Eu iti zic parerea meabig grin
Eu nu cred in dumnezeustraight facestraight facestraight face
Pe ca nu l-a vazut nimenitonguetonguetongue
Daca vine cineva cu divezii sigure atunci mai vedemwinking
Da pana atunci nu credwinking

Acum faci ce crezi:X
big hug
Palove struck:*

| YuriGirlStory a răspuns:

Sigur ca exista.